10 nejlepších článků roku 2015

Na přelomu roku se často ohlížíme do minulosti a plánujeme budoucnost. A ani u nás v Zoneru tomu není jinak. Na našem magazínu Milujeme fotografii jsme se vloni věnovali řadě témat. Podívejme se proto na to, jaké články jste v minulém roce četli nejvíce.

Jak vyměnit nudné nebe

Úprava, která mění zachycenou realitu, je určitě svým způsobem kontroverzní. Je proto pochopitelné, že si našla mnoho příznivců i odpůrců. Popsaný princip úpravy ale můžete použít i při dalších úpravách fotografií, než jenom na tu s nudnou oblohou.

Čemu se vyhnout při úpravách fotek

Naopak příznivci minimálních úprav fotografií více ocení další hojně diskutovaný článek o „zakázaných“ úpravách. Berte ho také trochu jako nadsázku a malé zamyšlení se nad tím, že méně může být více.

Proč zoomovat při focení portrétů

Mít to správné „sklo“ je pro fotografování portrétů zásadní. Nebo aspoň v případě, že nechcete, aby fotografovaný vypadal na snímku jako mimozemšťan. Podívejte se, jak dokážou různá ohniska zkreslit obličej.

Pronikněte do tajů expozice: Expoziční trojúhelník

Expozice je základ každé dobré fotografie. A my jsme rádi, že to víte a snažíte se v této oblasti vzdělávat. K pochopení nastavení expozice určitě pomůže takzvaný expoziční trojúhelník skládající se z clony, času a citlivosti ISO.

expozicni-trojuhelnik

Kompozice: Zlatý řez a pravidlo třetin

Abyste měli skvělé fotky, musíte kromě expozice znát ještě zásady správné kompozice. A i o té jste četli opravdu hodně nejvíce vás zaujal zlatý řez a pravidlo třetin, ale o kompozici jsme pro vás připravili celý seriál.

kompozice

Co ovlivňuje hloubka ostrosti při fotografování lidí

Ještě jednou se vrátíme k fotografování portrétů – tentokrát k tomu, co při něm dělá různě nastavená clona a jak pomocí hloubky ostrosti oddělit fotografovaného třeba od rušivého pozadí.

hloubka-ostrosti

Proč si nepořídit nový foťák kvůli megapixelům navíc

Uvažujete o novém fotoaparátu? A víte proč vlastně? Jestli jen kvůli vyššímu rozlišení, zkuste se zamyslet ještě jednou nebo si přečtěte následující článek.

novy-fotak

Jak správně používat automatické ostření

V krátkém miniseriálu jsme se podívali i na to, jak fungují ostřicí mechanismy a ostření obecně. Seriál jsme zakončili článkem Jak správně používat automatické ostření, který vás zaujal nejvíc.

automaticke-ostreni

Proč má RAW jiné barvy než JPEG

Občas se v některém z článků zaměříme na to, na co se často ptáte naší technické podpory. A je vidět, že problematika rozdílného zobrazování surových RAW snímků trápila mnoho čtenářů. Tak pokud ještě nevíte, co s tím, pozorně čtěte.

raw

10 tipů, jak se stát při fotografování neviditelným

Deset tipů, díky nimž budete při fotografování méně nápadní, se bude hodit nejen ostýchavým fotografům. Někdy zkrátka není ideální ukazovat na obdiv svůj fotoaparát a být v centru pozornosti.

neviditelny

Jak používat křivky při úpravě fotografií

A na závěr jsme se rozhodli přidat ještě jeden článek, který se během pouhého měsíce  dokázal vyšplhat na přední příčky našich statistik úprava fotek pomocí křivek v Zoner Photo Studiu vás opravdu zaujala a my doufáme, že nim budou vaše snímky ještě lepší.

krivky