12 největších zlozvyků začínajících fotografů
Každý s fotografováním někdy začínal nebo právě začíná. Každý má svůj styl a svůj pohled na svět, ale obecně je u začátečníků spousta podobných návyků, které bych označil za chyby. Neděláte také některou z nich?
Článek je trošku nadnesený a u mnoha bodů je někdy výhodné se chovat opačně, než je popsáno (t. j. chovat se „špatně“). Jenže se jedná spíš o specifické situace a zkušení fotografové mají důvody, proč se v nich chovat právě tak. Oproti tomu začátečníci používají tyto nevhodné postupy či nastavení velmi často a prospělo by jim, kdyby provedli změnu.
1. Žádné přemýšlení nad kompozicí
Klasika. Spousta lidí, kteří nikdy o fotografování nic nečetli, nezná pravidlo zlatého řezu či jiné kompoziční pomůcky. Vše fotí ze své výšky stojícího člověka a hlavní motiv umisťují vždy do přesného středu snímku. Výsledkem jsou nudné záběry.
Kompozice je problém, který je obtížné spravovat na počítači, i když někdy stačí pro dobrý výsledek fotografii oříznout. To jsou ale výjimky, obvykle je kompozice po nafocení pevně zaznamenaná a v budoucnu už s ní nic neuděláme. Proto je tohle hlavní bod, na který by se měl začínající fotograf zaměřit a zkusit se v něm zlepšit.
2. Ignorování pozadí
Částečně lze schovat i do předchozího bodu, ale chci ho zdůraznit. Stále častěji narážím na to, že někdo chce jít fotit na konkrétní místo. Dotyčný zná zajímavý strom, sloup či skalku s květinami a rád by ho měl na fotkách (spolu se svojí osobou). Není ale výjimka, že hned za objektem je drátěný plot nebo že ono místo je mezi parkovištěm na jedné straně a rozbitými domy na straně druhé.
Jakkoliv je tedy ona osoba i dané místo krásné, velkou část fotografie bude zabírat i pozadí a to by mělo stylově aspoň trochu pasovat. Je proto potřeba o tomto druhém obrazovém plánu uvažovat dopředu.
3. Neupravování fotek
Pokud fotíte reportáž, je možné přivřít oko. Málokdo asi ocení snímky z posledního fotbalového zápasu převedené do romantického černobílého stylu. Ale i u reportáže se drobné úpravy na počítači hodí.
Jestliže ale pořizujete fotografie například krajiny nebo čehokoliv jiného pro uměleckou prezentaci pro známé i neznámé, jejich upravování je prakticky nutnost. Jinak můžete zapomenout, že se vaše tvorba bude blížit cizím obrázkům, které na webu obdivujete.
4. Focení do JPEG
Pokud chcete snímky upravovat, není formát JPEG ve fotoaparátu správná volba. Naučte se používat formát RAW a vaše možnosti se výrazně zvýší spolu s technickou kvalitou vašich fotek.
5. Nepřečtení manuálu
Fotoaparáty mají dnes spousty funkcí. Nemusíte je nutně ovládat všechny, ale nestačí jen vědět, kde se nachází tlačítko On/Off a spoušť.
Umět změnit fotící režim, kompenzaci expozice či zobrazit histogram vás dokáže obrovským způsobem posunout vpřed a vylepšit vaše fotografie.
Už se mi vyplatilo i projít manuál po roce podruhé, protože jsem mezitím pochopil spoustu pojmů a technik a opětovné pročtení mi odhalilo několik pro mě nových a užitečných funkcí.
6. Focení na automat
Tento bod se vztahuje k předchozímu. Úplný začátečník samozřejmě bude fotit na automatický režim. Ale jakmile se mírně ponoříte do základů fotografie, doporučuji přejít z automatiky (režimy Auto nebo P) na kreativnější expoziční režimy a nenechat o fotkách rozhodovat aparát. Priorita clony (Av) je ve většině případů dobrá volba.
7. Pořád zapnutý blesk
Malý integrovaný blesk je schopný o několik úrovní zhoršit atmosféru scény. Bohužel zejména automatické režimy ho používají velmi rády.
Ve tmě se mu nedá vyhnout, pokud chceme vůbec nějakou fotku. Ale v šeru se můžeme rozhodnout, že za cenu většího šumu nebo drobné neostrosti blesk oželíme. Často je to lepší volba než mít ostré, ale jinak škaredé fotky.
8. Pořizování příliš málo fotek
Názory na tento problém se divoce různí. Někdo je zastáncem toho, že snímek se má předem promyslet a pak pokud možno vyfotit „na první dobrou“. Zabrání se tak spoustě zbytečného odpadu.
Na druhou stranu můj názor je, že obzvlášť začátečníci by se sice měli snažit se trochu zamyslet, ale klidně pak zkusit nafotit mnoho snímků z různých úhlů a s různými kompozicemi. Samozřejmě ne vše bude dokonalé, ale je těžké dopředu říct, která varianta bude ta vítězná. Na LCD fotoaparátu se situace těžko posuzuje, takže je výhodné rozřešení nechat na doma.
Tím se člověk postupně učí a příště už předem ví, který záběr bude dobrý a který ne, a zná i přesné důvody proč.
9. Zveřejňování příliš mnoha fotek
Zatímco pořizování mnoha fotek je v pořádku, jejich kompletní zveřejňování je problém. Nikdo není zvědavý na to, že na Facebook vysypete celý obsah vaší karty.
Fotky se snažte protřídit a ze série velmi podobných ponechte jen jednu. Pokud stojí za zveřejnění.
10. Žádné zálohování
Paměťové karty a moduly mají čím dál větší kapacitu. Přesto nechávat v mobilu nebo fotoaparátu všechny fotografie za posledních pět let bez další kopie jinde si říká o problém.
Zvykněte si vše zálohovat a mějte svoje data alespoň na dvou různých místech, ať jednoho dne nemusíte litovat.
11. Nedostatek baterií, karet atd.
Ještě větší problém než docházející místo na kartě je klesající energie baterie. Opravdu se vyplatí vše zkontrolovat před odchodem z domu. Nejlepší je s sebou mít jak další baterku, tak i extra kartu. Nebudete tak zaskočeni, pokud se objeví příležitost nafotit víc snímků, než jste čekali.
12. Svádění špatných záběrů na fototechniku
Lepší fotoaparáty a dražší objektivy mají samozřejmě svoje výhody. Často i velmi podstatné. Nicméně internet je plný skvělých fotografií pořízených s minimálním vybavením, ale s velkou kreativitou.
Člověk, který si prohlíží fotografii, totiž nebude řešit technické parametry, ale emoce. Vybavení snů vám může pomoci udělat technicky skvělý záběr, ale ten bude vždy trumfnutý snímkem s kreativní kompozicí, provokativní myšlenkou nebo krásným zpracováním na počítači.
Co byste doplnili?
Toto jsou hlavní body, které se týkají používání fotoaparátu začátečníky. Seznam určitě není úplný, zvažoval jsem i další body, ale už se mi nezdály tak podstatné nebo se nedaly obecně zformulovat a v různých situacích platily různé varianty.
Napadá vás nějaký další bod, který byste doplnili?