VIDEO: Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama

Panorama je oblíbený způsob, jak dostat do jedné fotky co nejširší úhel záběru s vysokým rozlišením. Využijete ho při focení krajiny, architektury, interiérů nebo třeba portrétů. My jsme si tentokrát posvítili na to, jak takové panorama nafotit. Otestovali jsme tři metody – focení z ruky, ze stativu a se stativovou hlavou. Podívejte se, jaké jsou mezi nimi rozdíly a která se nám líbila nejvíce. 

Princip panoramatu spočívá ve vyfocení několika snímků, které se překrývají, díky čemuž je následně složíte v počítači. To sice znamená o něco pracnější proces při focení i při úpravě, ale vyplatí se to.

Proč fotit panorama

Focení panoramatu je dobré v tom, že posunete limity vaší fototechniky ještě o kus dál. Získáte tím zejména: 

  • nekonečný úhel záběru, který nenahradíte žádným objektivem,
  • rozlišení díky skládané fotce, které nenahradíte žádným fotoaparátem,
  • menší šum, než jaký by vznikl pořízením jedné fotky.

(Šum je samozřejmě stále stejný, ale pokud například díky skládání získáte dvojnásobné rozlišení fotky, bude se šum jevit jako poloviční, tedy jemnější a méně zřetelný.)

Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Panorama Brna za použití panoramatické hlavy.

Nastavení fotoaparátu

Na focení panoramat silně doporučujeme nastavit na fotoaparátu všechno manuálně.
Čas, Clonu, ISO, Vyvážení bílé i Ostření. Aby se nestalo, že po složení budou vznikat ostré přechody kvůli automatickým změnám nastavení. Poté je dobré udělat jednu fotku s ideálním nastavením expozice i zaostřením a hodnoty v průběhu focení panoramatu už neměnit. 

Pokud fotíte na stativu, doporučuje se:

  • vyšší clona – minimálně 5.6 ale spíše 8 nebo 11, 
  • delší čas – v noci i sekundy nebo desítky sekund, ve dne podle situace,
  • nízké ISO – 100–800, podle toho, jak dlouhý čas si můžete dovolit.

Foťte z ruky, když nemáte stativ nebo čas

Focení z ruky je nejjednodušší, ale zároveň nejméně přesná metoda. Na focení za světla, kde není dominantní popředí v blízkosti objektivu, to ale většinou bohatě stačí. 

I tady jsou ale výjimky. Pokud fotíte například portrét, kde zase není žádoucí ostré pozadí, tak je stativ spíše na škodu. Omezuje vás v rychlosti a změnách v komponování. A když si modelku nasvítíte, nemusí to ani v noci dopadnout expozičně špatně. Více se o této metodě u portrétu dočtete v článku Jak docílit výraznějšího bokehu? Pomůže vám panorama.

Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Použití panoramatu v portrétní fotce. Díky panoramatu dosáhnete většího bokehu.

Pokud ale chcete fotit panorama nočního města nebo obecně cokoliv na delší čas s vyšší clonou, bez stativu se neobejdete. 

Pro ukázku jsem udělal noční panorama města z ruky a takový je výsledek. Na Instagram by to asi stačilo, ale po rozkliknutí je šum velmi výrazný a ve snímku vznikají nehezké mapy a nepřesnosti.

Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Noční panorama z ruky (ISO 10 000).

Focení na stativu

Fotit panorama na stativu je asi nejběžnější varianta a takový kompromis mezi dobrým výsledkem a jednoduchým procesem pořízení.

V každém případě doporučujeme fotit na výšku. Většina stativů má možnost otočit hlavu vertikálně, také je tu vertikální L destička, kterou našroubujete na foťák.

Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Panorama je nejlepší fotit na výšku – stejně jako v našem případě.

Pak už „jen“ stačí najít zajímavou kompozici a s postupným horizontálním otáčením odfotit jednu fotku za druhou. Jednotlivé fotky by se měly překrývat ideálně o jednu čtvrtinu.

Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Panorama s použitím stativu.

Nejpřesnější panorama umožní panoramatická hlava

Pro pořízení panoramatu s nejpřesnějším výsledkem použijte panoramatickou hlavu. Její výhoda je v tom, že střed otáčení si můžete libovolně měnit podle toho, jaký máte objektiv a nejste závislí na tom, že na klasickém stativu je závitový šroub umístěn na jednom místě.

Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Focení s panoramatickou hlavou.

Proč je toto umístění středu otáčení vlastně důležité? Zejména kvůli takzvanému parallax jevu, který vzniká při focení panoramatu širším objektivem. Při tomto jevu je bod pozorován při otáčení s fotoaparátem z různých úhlů a tím pádem složení panoramatu nemusí být přesné.

Jak si to představit? Zvedněte ruku do výše očí a dívejte se na svůj prst. Pokud pak budete otáčet hlavou, uvidíte, že pozadí se oproti prstu mění, takže se zakrývá pokaždé jiná část. S tím pak můžete mít problém i při skládání panoramatu. A přesně s tím vám panoramatická hlava pomůže.

Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Při focení s panoramatickou hlavou je důležité najít neparalaxní bod (no-parallax point).

Podobným principem si nastavíte přesnou vzdálenost na srovnání hlavy. Umístěte nějaký předmět blízko před objektiv (v tomto případě druhý stativ) a posouvejte fotoaparát od středu hlavy směrem dozadu, dokud se při otáčení pozadí vůči objektu bude pohybovat. 

Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Neparalaxní bod najdete jednoduše, pokud postavíte před objektiv nějaký předmět a postupně se posouváte směrem dozadu.
Naučte se 3 způsoby, jak vyfotit panorama
Výsledné panorama s použitím panoramatické hlavy.

Které řešení tedy vybrat?

Focení panoramatu z ruky může běžně stačit, když není scéna komplikovaná a je dostatek světla. Stativ stačí na většinu případů i s horším světlem. Panoramatická hlava se pak hodí na interiéry nebo krajinu, kde se nachází blízké popředí i krajina a potřebujete přesný výsledek. A jak výsledné panorama složit? To se dozvíte ve videu Skládáme panorama v Zoner Photo Studiu X.

Děkujeme firmě Fotori za zapůjčení panoramatické hlavy k otestování.