7 stupňů vývoje fotografa

7 stupňů vývoje fotografa

Mnoho fotografů vnímá fotografii jako svůj životní styl. Každý někdy začínal, postupem času se posunul a možná se stále vyvíjí. V jaké fázi vývoje jste vy? Provedeme vás jednotlivými stupni a ukážeme si, kam se můžete dále posouvat.

Pojďme se společně podívat na vývojová stádia fotografa, a možná vás překvapí, v jaké fázi jste, a kam se ještě můžete posouvat. 

Nefotograf

Jako nefotografa označujeme téměř každého, kdo používá k focení zejména mobilní telefon. Takový člověk spoléhá na automatické nastavení, estetická stránka věci ho příliš nezajímá a pojmy jako kompozice či editace fotografií jsou mu cizí.

vývoje fotografa, kočka
Nefotograf neřeší, potřebuje zaznamenat obrázek, a to k různým účelům. 

Fotograf všeho

Fotograf všeho je začátečník, který je nadšený z každé nové informace v oblasti fotografie. Učí se základním fotografickým pojmům, a clona, čas a iso, už pro něj nejsou jenom neznámé pojmy. 

Takový fotograf fotografuje vše – krajiny, portréty i detaily. Je unešený z malé hloubky ostrosti, touží po lepší a lepší fotografické technice. Domnívá se, že lepší fotografická technika mu zabezpečí lepší fotografie. 

vývoje fotografa, kolo

Fotograf všeho se hledá, a zjišťuje, co ho baví nejvíce.

Fotoeditor pro něj už není neznámý pojem, a ví, co dělá expozice, jas, nebo kontrast. Využívá nejrůznější filtry, ale úpravy mnohdy přehání, protože ještě nemá cit pro to, kdy to stačí. 

vývoje fotografa, ovce

Každá fotografie je takový pokus – omyl. Principiálně fotografovat umí, ale ještě si nemusí být jistý výsledkem. Pokud je ve vašem okolí takovýto fotograf buďte k němu prosím tolerantní, učí se a nové hobby si užívá.

vývoje fotografa, pití
Nadšený fotograf zvládá základní technické pojmy, dokáže si nastavit fotoaparát, rozumí pojmům čas, iso, clona. 

Instagramový fotograf

Sebeprezentace na sociálních sítích je už takový standard doby. Pro instagramového fotografa je důležitější obsah a sdělení než technické zpracování. Často pracuje se základní kompozicí a post procesem a využívá i filtry.

vývoje fotografa, cedule
Instagramový fotograf se zaměřuje na rychlé a efektivní sdělení. Kvalita je druhořadá, hlavní je sebeprezentace. Obraz zaznamenává intuitivně, nebo pracuje s archivem někoho jiného.

Na profilu instagramového fotografa najdete mnoho selfie fotografií, kde modelky – fotografky dobře ovládají práci s pózováním a úhly, ve kterých se fotit. Práci se světlem zvládají z větší části intuitivně tak, aby vypadaly co nejlépe. Samozřejmě to nemusí být jenom ženy. 

vývoje fotografa, selfie

Do této kategorie bych zařadil i youtubery, kteří si zařídí své studio tak, aby vypadalo co nejlépe – pracují s kompozicí a prostorem. U této kategorie bývá kvalita druhořadá, nejdůležitější je sdělení – může jít o vtip, případně se něčím pochlubit, nebo prezentovat nějaký výrobek, či produkt. 

vývoje fotografa, cola

Poučkový fotograf

V této kategorii zakotví většina nadšených fotografů začínajících jako „fotografové všeho“. Postupně se začínají specializovat na konkrétní styl, jako je dokumentární fotografie, krajina nebo svatby. 

Z pravidla se jedná o mladé lidi, kteří jdou pak fotografii studovat a svůj talent rozvíjet. Mýtus, že studium fotografie talent nerozvíjí, ale ničí, je opravdu jenom mýtus. Tento jev se spíše projevuje ve skupině amatérských fotografů.

vývoje fotografa, portrét

Začínají se řídit radami zkušenějších kolegů a učí se správné techniky. Nicméně i to má svá úskalí. Mnohdy jsou si pak výsledky těchto fotografů podobné a ztrácí se specifický rukopis.

vývoje fotografa, reklamní
Poučkový fotograf je často hnaný tužbou být pochválen od kolegů za dokonalou kompozici, světlo, úpravu nebo krásný bokeh. Fotografie jsou dobré, avšak bez autorského přínosu, což není chyba. Je třeba to brát jako fakt. Foto: Majo Eliáš

Fotograf s přidanou hodnotou

Opět další pomyslný stupínek fotografické úrovně. Jedná se o velmi zkušené fotografy, kteří dokáží velmi dobře číst a skládat obraz. Z pravidla se jedná o lidi, které fotografování živí, případně se jedná o fotografa, který je vyhlášeným ve svém oboru. Vytváří velmi kvalitní snímky, které dobře zpracovává v postprodukci. 

vývoje fotografa, zemánek 1
vývoje fotografa, zemánek 2
Fotografie od Jana Zemánka, který se specializuje na fotografie modelek.

Fotograf s rukopisem

Tento typ fotografa už má svůj vlastní styl, který je okamžitě rozpoznatelný. To je ten hlavní rozdíl mezi fotografem s přidanou hodnotou a fotografem s rukopisem. Nejdůležitějším aspektem je, že fotograf s rukopisem chce něco říci, na něco poukázat.

Nebojí se porušovat pravidla, pokud to přispěje ke kvalitě jeho sdělení. Fotograf s rukopisem není svázán poučkami, ale pracuje intuitivně a experimentuje s formou.

vývoje fotografa, násilí 2

Fotografie, které nemusí být podle poučky, na druhou stranu kombinují sdělení, a jsou odlišné od poučkových fotografií.

Fotograf legenda

Legendou se nestanete přes noc. Vytvoří ji z vás lidé, které vaše fotografie zaujmou. Například kurátoři nejrůznějších institucí a lidé chodící na vaše výstavy, kteří sdílí vaši tvorbu. Natáčí se o vás dokumenty. Mezi legendy světové fotografie patří Henri Cartier Bresson, Richard Avedon, Robert Capa, Helmut Newton, Andreas Gursky, Martin Parr a další. 

V našich končinách máme legendy jako Josef Koudelka, Jindřich Streit, Libuše Jarcováková a mnoho dalších.

vývoje fotografa, koudelka

Do jaké fáze se řadíte vy a kde se vidíte za pár let? Která je vaše oblíbená fotografická legenda?