7 věcí, které může fotograf dělat, když nemůže vytáhnout paty z domu
Znáte to. Dovolená, víkendové výlety nebo i obyčejné procházky lesem. Fotky se hromadí, ale čas na jejich zpracování a důkladnější reflexi už nezbývá. Pak ale nastane situace, kdy jste najednou zavření doma a nevíte, co si s časem počít. Jak tuhle zdánlivou nesnáz přeměnit v příležitost? Máme pro vás 7 tipů na činnosti, které každý fotograf může dělat, když je zrovna doma. Co takhle protřídit fotky, vytvořit si portfolio nebo nafotit sérii rodinných portrétů? Možností je mnoho.
Je mnoho způsobů, jak nezahálet a využít nečekanou dovolenou efektivně. Pokud své síly soustředíte správným směrem, můžete z téhle situace naopak vyjít plní inspirace a nových poznatků. Jak na to?
Ukliďte si v archivu
Obzvlášť dovolené (ale nejen ty) dávají našim harddiskům skutečně zabrat. Právě proto jsou pečlivá organizace a mazání přebytečných snímků důležité. Já si například fotky třídím chronologicky, dle roku vzniku. V rámci každého roku pak tvořím podsložky, které označím měsícem pořízení a názvem události, ke které se vážou.
Způsobů je mnoho, hlavní však je, abyste si našli systém, který vám vyhovuje. Perfektním pomocníkem při organizaci fotek může být Zoner Photo Studio. Umožní vám vytvořit si katalog, ve kterém podle priority přiřadíte k fotkám barvy, hvězdičky nebo například klíčová slova.
Zpracujte nezpracované
Pořádek na disku máte, objem fotek se snížil. Teď přichází na řadu to nejzajímavější – výběr nejlepších kusů. Originalita, kompozice, emoce, práce se světlem, rozhodující moment… Soustřeďte se na fotky, které jsou něčím výjimečné. Ať už fotíte do formátu JPG, nebo do formátu RAW, dobré fotky si vždy zaslouží alespoň letmý dotyk editačního programu. I k tomu dobře poslouží Zoner Photo Studio.
Přemýšlejte nad sérií
A teď se na chvíli snažte oprostit od technické stránky. Zkuste projít fotky ve svém archivu a hledat mezi nimi spojitosti. Porozumět tomu, co fotíte a proč to fotíte. Vybírejte fotky tak, aby byly něčím propojené a mohly tvořit sérii. Může to být například dominantní motiv (lidé na ulici, člověk v krajině, moře, moderní architektura…) nebo barva, nálada, světlo a podobně. Možností je nespočet. Umožní vám to nejen vytvořit základ pro sérii, ale také si uvědomit, co vlastně chcete fotit. Na příštím výletě už budete lépe vědět, na co se soustředit.
Dejte to na papír
V digitální době často zapomínáme na to, jak důležité je vidět fotky fyzicky na papíře. Pokud jste si dali práci s předešlými kroky, byla by škoda nezavršit tenhle proces tiskem fotografií. Vytištěné fotky se budou jistě vyjímat ve vašem albu, ale zkuste si je ukládat a uspořádávat vedle sebe na nástěnce. Pomůže vám to zjistit, jestli společně fungují jako celek. Podobným způsobem tvořil své série třeba Josef Koudelka.
Vytvořte si webové portfolio
Papír má své kouzlo, ale pokud chcete, aby se vaše dílo skutečně dostalo k lidem, musíte se prezentovat online. Nejlepšími nástroji jsou sociální sítě, obzvlášť Facebook a Instagram. V českém prostředí je dobrou volbou Zonerama, v mezinárodním například portály 500px nebo Behance. Buďte však obezřetní. Internet a galerie jsou často zahlceny obrovským množstvím fotografií, vybírejte tedy s mírou. Když z výletu vyberete 20-30 nejlepších fotek, máte dostatečný prostor na to, abyste na diváka přenesli atmosféru místa a zároveň ho zbytečně nezahltili a nezačali nudit.
Prolistujte fotoknihy, fotoweby a fotoblogy
Nejlíp se člověk učí fotit tak, že vyrazí do terénu a zkouší si všechno v praxi. Přesto není třeba podceňovat teorii. Pokud na nás v poličce číhají nepřečtené knihy o fotografii, nastal konečně čas na to, abychom se do nich s chutí ponořili. Nekonečným zdrojem inspirace je taky internet. YouTube je plný tutoriálů, které dobře poradí jak začátečníkům, tak pokročilým.
Anglicky mluvícím poskytne skvělou inspiraci web agentury Magnum nebo portál LensCulture, kde najdete jak klasiku, tak i nejnovější fotografické trendy. Nezapomeňte mrknout taky na portfolia jiných fotografů. Vzdělávejte se po technické stránce, ale i v oblasti historie fotografie (potažmo umění). Lepší porozumění fotografii jako médiu vám umožní lépe porozumět tomu, kam můžete posunout vaší vlastní tvorbou.
Foťte mezi čtyřmi stěnami
Ani doma váš foťák nemusí zůstat ležet bez povšimnutí. Pokud žijete v domě s rodinou, je ideální čas na to, abyste vytvořili sérii rodinných fotek. Mějte foťák pořád při ruce a zkuste vystihnout ty nejzajímavější momenty. Rodinný život jich přináší denně spoustu. Případně si můžete vytvořit improvizovaný ateliér – stačí mít doma stolní lampičky nebo baterku a jste připraveni na experimenty s nasvícením různých objektů.
Případně se můžete vydat cestou světoznámého norského expresionisty Edvarda Muncha. Ten se ocitl v izolaci poté, co chytil španělskou chřipku. Ani to ho ale neodradilo od malování a jen co nabral sílu, začal v malbách dokumentovat svoje psychické i fyzické rozpoložení. Focení vlastních pocitů a jejich odrazy ve všedních věcech se tak mohou stát nejen fotografickým cvičením, ale i velice efektivním terapeutickým nástrojem.