Barevná fotka: Co vyjadřují barvy ve vašich fotkách?

Barevná fotka Co vyjadřují barvy ve vašich fotkách

Fotit barevně nebo černobíle? Věčná debata mnoha fotografů. Oba postoje si najdou své zaryté zastánce. V konečném důsledku však záleží jen na tom, co chcete fotografií sdělit a pak, jak to uděláte. Připravili jsem pro vás průvodce barev ve fotkách, jak ovlivňují různé barvy náladu a smysl vašich fotek.

Jak černobílé, tak barevné fotografie jsou prostředkem k dosažení cíle vašeho sdělení. Rozhodujícím faktem je, že barva přináší do vaší fotografie nový rozměr a další výrazový prostředek. V tomto článku si rozebereme, co mohou konkrétní barvy sdělit a jak mohou posunout význam vaší fotografie.

Barevná fotka, barvy
© Ondrej Čechvala

Fotografové mají k dispozici mnoho výrazových prostředků: kompoziční pravidla, expoziční trojúhelník nebo způsoby svícení. Barva je pak jen dalším nástrojem tvorby. Vaši fotku může povznést, ale taky jinak dobrý snímek snadno potopit. Proto je dobré osvojit si základy teorie barev a studovat průkopníky barevné fotografie, jako jsou William Eggleston, Martin Parr, Saul Leiter, Joel Meyerowitz nebo Alex Webb.

Barevná fotka, barvy
© Ondrej Čechvala

Bílá

V západní kultuře je bílá především barvou čistoty a nevinnosti, také jednoduchosti, osvícení, naděje, dobra i míru. Bílá je také symbolem nových začátků. Je oblíbenou barvou pro vytváření minimalistických kompozic, zejména v architektuře, kde zdůrazňuje čistotu linií, nebo jako pozadí pro portréty. Bílá je neutrální, takže neexistuje jediná barva, která by se k ní vyloženě nehodila. Obzvlášť efektivní je v kombinaci s černou nebo jako minimalistické pozadí pro jakoukoli jinou barvu.

Barevná fotka, bílá barva
© Ondrej Čechvala
Barevná fotka, bílá barva
© Ondrej Čechvala

Černá

Černá v nás vyvolává asociace spojené s neznámem a tajemnem. Je to barva noci, skrytosti a temnoty, kterou nejsme schopni uchopit a rozpoznat. Je spojena s emocemi smutku, ztráty a smrti, ale také určité formálnosti, elegance, prestiže a síly
Stejně jako bílá je i černá univerzální barvou, která se hodí ke všem ostatním barvám. Záleží jen na vás, co s ní chcete komunikovat. Jednou z nestárnoucích kombinací je černá a červená. Tato kombinace vyjadřuje vitalitu, sílu a vášeň. Černá ale může být ve větší míře ve fotce zahlcující, buďte tedy s jejím užitím opatrní.

Barevná fotka, černá barva
© Ondrej Čechvala

Zelená

Příroda, peníze, dopravní značení, toxicita, růst, svěžest, uzdravení, to je jen stručný výčet toho, jak variabilní může být zelená barva. V našem podvědomí je ale nejvíc spjata s přírodou, zejména s její klidnou, regenerační a životodárnou mocí.

Barevná fotka, zelená barva
© Ondrej Čechvala

Komplementární barvou k zelené je červená. Společně vytvářejí na fotografii zajímavou dynamiku a jsou oblíbenou kombinací například v barevné pouliční fotografii.

Barevná fotka, zelená barva, červená barva
© Ondrej Čechvala

Modrá

Pohled na nekonečný oceán nebo sytě modrou oblohu v nás vyvolávají pocit kliduharmonie. Proto se s modrou barvou často setkáváme v nemocnicích nebo kancelářích. Modrá uklidňuje a vnáší pokoj do duše. Může být však také barvou slz, zimy a ledu

Modrá je barva studená, a proto dosáhnete výrazného kontrastu, pokud ji zkombinujete se žlutou nebo oranžovou. Chlad a vážnost vaší fotky pak bude vyvážený pozitivní, teplou barvou. Dobře funguje i často přehlížená kombinace modré a zelené, dvou barev, které jsou na Newtonově barevném kruhu umístěny vedle sebe. Vzpomeňte si na uklidňující účinek kombinace zelené trávy a modré oblohy.

Barevná fotka, modrá barva, žlutá barva
© Ondrej Čechvala
Barevná fotka, modrá barva, zelená barva
© Ondrej Čechvala

Žlutá

Žlutou barvu na fotkách i v umění vnímáme především jako hřejivou barvu slunce. Pro nás fotografy je spojena především s krásným podvečerním světlem, které magicky prosvětluje krajinu. Žlutá je nejsvětlejší barvou ve spektru, pokud nepočítáme bílou. 

Ovlivňuje nás svou svěžestí, energičností a živostí, ale při delším působení nás může i unavit. Přesto si ji nejvíce spojujeme s pozitivními jevy. Vzpomeňme si na sladkost medu nebo zralého manga, lesk zlatých šperků nebo teplo prosluněné pláže.

Barevná fotka, žlutá barva
© Ondrej Čechvala

Barvou nacházející se naproti žluté, tedy její komplementární barvou je fialová. Při focení však nejvíc využijeme kombinaci již zmíněné modré a žluté, která na nás čeká v přírodě téměř všude. Žlutá se hodí také k šedé, bílé nebo černé. 

Barevná fotka, žlutá barva
© Ondrej Čechvala
Barevná fotka, modrá barva, žlutá barva
© Ondrej Čechvala

Červená

Červená je jednou z nejvýraznějších barev spektra. Může vyvolávat řadu protichůdných emocí. Pro některé je symbolem romantiky, lásky a vášně. Pro jiné je symbolem agrese, násilí a války. Jedno je ale jisté, tato barva nechá jen málokoho chladným. Červenou tak můžete zasadit do různých kontextů, hrát si s jejími významy a interpretací.

Komplementární barva je zelená. Analogické barvy jsou žlutá (nebo oranžová) a fialová. Na fotografii působí harmonicky, někdy dokonce vesele. Tyto kombinace se k sobě dobře hodí a tlumí výraznost červené. Zajímavou kombinací je také červená a modrá. Temperament červené je krocený chladem a klidem modré.

Barevná fotka, červená barva
© Ondrej Čechvala
Barevná fotka, červená barva
© Ondrej Čechvala

Fialová

Ne nadarmo se říká, že fialová je královská barva. S fialovou barvou se pojí především vznešenost, luxus, důstojnost a moudrost. Snad proto, že je v přírodě vzácná, je fialová také spojována s tajemstvím, exotikou, duchovnem a magií. Jako kombinace modré a červené má fialová atributy každé z nich. Dochází tak ke střetu klidu a vášně, harmonie a chaosu.

Barevná fotka, fialová barva
© Ondrej Čechvala
Barevná fotka, fialová barva
© Ondrej Čechvala

Zaujal vás článek o barvách? Přečtěte si více o každé z vyjmenovaných barev v našich speciálech:

Bílá barva ve fotografii 

Černá barva ve fotografii 

Zelená barva ve fotografii 

Modrá barva ve fotografii 

Červená barva ve fotografii 

Žlutá barva ve fotografii