Barevné korekce: získejte absolutní kontrolu nad barevností vašich fotek
Úprava barev je pro fotografa jednou ze základních možností, jak se odlišit od ostatních a vytvořit si svůj vlastní rukopis. Zoner Photo Studio X disponuje širokou škálou možností, jak barvy na fotce upravit. Jednou z nich jsou Barevné korekce. Jedná se o nástroj, kterým snadno posunete nebo úplně změníte vybrané barvy. Podívejte se, jak Barevné korekce fungují.
Nástroj Barevné korekce v Zoner Photo Studiu X nabízí v podstatě neomezené možnosti úpravy barev. Ať už budete pracovat v jednodušším Základním režimu, nebo se pustíte do Pokročilých barevných korekcí, možnosti úprav jsou opravdu rozsáhlé.
Fotka před úpravou a po úpravě.Základní barevné korekce – rychlý posun barev
Barevné korekce najdete v Zoner Photo Studiu X v pravém panelu modulu Vyvolat. Začneme s nejjednodušší variantou použití. Základní režim skrývá 3 záložky – Odstín, Sytost a Světlost. Pro rychlou úpravu je ani nemusíte rozklikávat. Pokud například posouváte odstín barvy oblohy, vyberte kapátko u Odstínu a jednoduše kliknutím a tažením doprava nebo doleva po obloze měníte její odstín. Stejně to funguje u Sytosti a Světlosti. Zvolíte třeba kapátko u Světlosti a jedním kliknutím a tažením barvu oblohy ztmavíte nebo zesvětlíte.
Při práci s větším množstvím fotek toto rychlé posouvání oceníte, protože vám ušetří spoustu času. Pokud zrovna potřebujete přesnější práci s barvou, máte několik dalších možností.
Pro přesnější práci rozklikněte
Kapátko je inteligentní nástroj a neposouvá jen jeden odstín barvy. Většinou zvolí v závislosti na vybrané barvě i vedlejší odstín tak, aby efekt byl přirozený. Abyste mohli přesněji kontrolovat posuny jednotlivých barev, stačí rozkliknout menu Odstín, Sytost a Světlost. Uvidíte tak, co vám vlastně kapátko posunulo a případně posun přesněji doladíte.
Pokud kapátkem jezdíte po fotce, můžete si všimnout, že se vám postupně označují kolečka jednotlivých odstínů. To vám pomůže v lepší orientaci v barvách.
Omezení rozsahu vás chrání před extrémní úpravou
Hned vedle kapátka je ikona, která umožňuje, že se barevné korekce provádí jen v omezeném rozsahu. Tento stav je ve většině případů naprosto dostatečný. Ovšem může se stát, že vám to nestačí a chcete barvy posouvat víc. Pak stačí omezovač vypnout a dostanete se na jakékoliv místo barevného spektra.
Pamatujte však, že méně je někdy více. Obrázek výše není ukázkou, jak by úprava měla vypadat. Ale pokud například záměrně měníte na fotce barvu oblečení, může to být praktické.
Je vám to pořád málo? Přepněte na Pokročilé korekce
Hlavní rozdíl oproti Základním korekcím je ten, že v Pokročilých korekcích nejste vůbec omezeni předem nadefinovanými odstíny, ale vyberete si přesně, jaká část fotky se vlastně má upravovat. Stačí vybrat určitou výseč barevného kruhu, ve které je obsažen barevný rozsah, který chcete měnit.
Jak vlastně funguje barevný kruh? Je to jednoduché – když jdete po jeho obvodu, měníte barevný odstín. Když se pohybujete od středu směrem ven (nebo naopak), měníte sytost těchto jednotlivých odstínů. Barevný kruh reprezentuje celé barevné spektrum a najdete v něm všechny barevné odstíny všech sytostí.
V praxi to například znamená, že jsem vybral odstín oblohy, ale nechci posouvat ty méně modré části, které navazují na bílé mraky. Takže středový bod vytáhnu směrem ven:
Když chcete odstín změnit, pohybujte bodem, který je vně kruhu. Můžete použít i posuvník Odstín ve spodní části, ale otáčení dokola je intuitivnější a lépe vidíte, kam vlastně odstíny posouváte:
Pomocí ostatních bodů určíte, jak široký rozsah odstínů bude ve vašem výběru upravované barvy. Krajní body u méně syté části výseče ovládají jemné přechody do sousedních barevných odstínů. Když je roztáhnete do šířky, docílíte jemnějšího přechodu. Mít nějaký přechod je většinou potřeba, aby nevznikly příliš ostré hranice mezi barvami a aby úprava vypadala přirozeně.
Uniformita vám pomůže sjednotit nový odstín
Nástroje pro Sytost, Světlost a Odstín jsou jasné. Těmi prostě měníte vybranou barvu. Co ale dělá Uniformita? Uniformita ovlivňuje nový barevný odstín. Tedy ten, na který vybranou barvu měníte. Celý barevný rozsah dokáže sjednotit do jednoho odstínu tím způsobem, že z celého barevného rozsahu vyřadí jeho krajní hodnoty.
V následujícím případě jsem posunul modrou barvu téměř o 180° a ukázalo se, že u přechodu oblohy do mraků zůstaly trochu jiné odstíny, které nám při tomto velkém posunu přecházejí až do zelena. A tento problém vyřeší právě Uniformita. Potlačí totiž krajní body nového barevného rozsahu, v tomto případě ty, které mají až zelený nádech:
Pokud byste to chtěli vyřešit tak, že jen odstraníte ze svého výběru světle modré části, zůstaly by modré a výsledek by nevypadal dobře. Použitím Uniformity se ale nový odstín sjednotí a nežádoucí zelený nádech u přechodu do mraků je pryč.
Pro nejpřesnější výběr odstínů oceníte masku
V předchozích odstavcích jsem popisoval už velmi precizní práci s barvami. Určitě se bude hodit, když při podobné úpravě uvidíte naprosto přesně, jakou oblast vlastně upravujete. V tom vám pomůže zapnutí masky. Tlačítko Zobrazit masku najdete hned vedle kapátka. Nejpraktičtější bude Inverzní, protože vám modře vyznačí vybrané odstíny. Jak si můžete všimnout na dalším obrázku, chybí zde několik odstínů trávy a naopak některé odstíny zasahují do oblohy.
To upravíte pomocí posunutí bodů, které slouží k výběru rozsahu odstínu a světlosti vybrané barvy.
Fotka před úpravou a po ní.Naskočte na palubu a chopte se barevného kormidla! Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte si práci s Barevnými korekcemi.