Barvy ve fotografii: Vše, co potřebujete vědět o modré barvě

Barvy ve fotografii Vše, co potřebujete vědět o modré barvě

Modrá barva může na člověka působit mnohoznačně. Ve fotografii ji známe především jako studenou barvu. Modrou barvu si pravděpodobně nejvíce spojujeme s oblohou. Pojďme se blíže podívat na to, jak s touto barvou pracovat ve fotografii.

Stačí zvednout hlavu k nebi a tato barva nás doslova zaplaví. Vincent Van Gogh kdysi řekl: „Modrá obloha mě nikdy neomrzí“. A je to patrné na mnoha jeho obrazech, kde obloha (nejen denní, ale i noční) hraje tak významnou roli. 

© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala

Modrá barva je u fotografů stejně oblíbená jako u výše zmíněného velikána. Jde totiž o barvu velice flexibilní se širokou škálou kreativního využití. 

Nechcete-li fotit oblohu jen tak během dne, můžete si třeba počkat na tradiční „modrou hodinu“. Ta nastává přibližně hodinu před východem a hodinu po západu slunce. 

Krajina i město dostávají v „modré hodince“ unikátní atmosféru. 

Můžete také hledat a kombinovat různé odstíny modré v přírodě. A v neposlední řadě si můžete vytvořit svou vlastní verzi modré pomocí umělého osvětlení a ozvláštnit tak například produktové fotky nebo studiový portrét.

© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala

Psychologie modré barvy

Už jsem psal o asociacích s oblohou a mořem. Pohled na nekonečný oceán nebo sytě modrou oblohu v nás vyvolávají pocit klidu a harmonie. Proto se s modrou často setkáváme v nemocnicích nebo kancelářích. Modrá uklidňuje a vnáší klid do duše. 

Modrá však může být také barvou slz, zimy a ledu. V tomto ohledu ji lze vykládat také jako barvu chladu, barvu odstupu, nebo dokonce smutku a osamělosti. Výsledný pocit závisí od toho, v jaké míře modrou v obraze použijeme, ale také s jakými dalšími barvami ji zkombinujete. O tom však více níže.

© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala

Vnímání barev v různých kulturách je hluboce ovlivněno náboženstvím. Ve světových náboženstvích je modrá barva vykládána různě. V islámu je jednoznačně dominantní barvou zelená, ale hned za ní následuje modrá, která symbolizuje požehnání a ochranu. V křesťanství je modrá symbolem nebe, pravdy a čistoty, často spojované s postavou Panny Marie

V hinduismu je modrá symbolem nekonečna a odvahy. Ráma nebo Krišna jsou často zobrazováni s modrou kůží na znamení své odvahy a síly čelit zlu, jak se dozvídáme například z eposů Rámájana a Mahábhárata

© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala

Užití modré barvy v marketingu

Facebook, X (Twitter), LinkedIn, Zoom, IBM, Samsung, Visa, PayPal nebo Ford, to je jen malý výčet legendárních značek, které ve svém logu používají modrou barvu jako dominantní. A proč? Důvodů je víc, ale tím hlavním je, že modrá vzbuzuje důvěru, spolehlivost a stabilitu. Ze stejného důvodu si tahle barva nese i určitou korporátní pověst. 

Modrá v marketingu také symbolizuje čistotu a ryzost. Proto se používá například na etiketách lahví s vodou, ale i v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala

Sytá modrá v kontrastu se světlou barvu je velice výrazná, a je proto oblíbenou kombinací ve webdesignu, kde se využívá například jako tlačítko „koupit“ nebo jiné akční tlačítko. Obzvláště dobře vynikne na pastelovém pozadí, které se nyní ve webdesignu s oblibou používá.

Modrá barva v umění

Modrá se těšila velké oblibě už ve starověkém Sumeru a v Egyptě. Egypťané dokonce vyvinuli vlastní syntetickou modř, která se dodnes zachovala na mnoha uměleckých artefaktech. Stejně oblíbená byla i ve starověkém Řecku a Římě, i když tyto národy ještě neměly pro modrou barvu název.

Ve středověku byla modrá barva spojována se šlechtou, protože proces výroby modré barvy byl náročný a drahý a pouze bohatší vrstvy mohly modrou barvu zařadit do svého šatníku. Kromě šlechty byla modrá barva vyhrazena také církvi, konkrétně pro zobrazování Panny Marie. 

Renesance pak přinesla revoluci v technologii výroby modré a mezi renesančními umělci se stala velmi oblíbenou. Nádherným příkladem použití modré barvy je interiér Sixtinské kaple.

Poslední soud. Michelangelo (1536 – 1541)
Poslední soud. Michelangelo (1536 – 1541)

Romantici a impresionisté vrátili modrou zpět na zem a použili ji ke zdůraznění touhy po hlubším spojení člověka s přírodou. V 18. a 19. století získala modrá temnější kontext a umělci ji začali používat k vyjádření smutku, melancholie a osamělosti. Zářným příkladem tohoto přístupu je Picassovo modré období, v němž Picasso maloval modré monochromní obrazy se smutnými náměty, jako jsou Žebrák, Prostitutka nebo Harlekýn.

Žena se založenýma rukama. Picasso (1901 – 1902)
Žena se založenýma rukama. Picasso (1901 – 1902)

Jaké barvy se hodí k modré?

Jistě dobře znáte kombinaci modré a oranžové. Tyto dvě barvy se vzájemně doplňují a společně vytvářejí dynamiku postavenou na kontrastu chladných a teplých tónů. Zdrojem modré je nejčastěji obloha, ke které pak hledáme kontrastní oranžový objekt. 

© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala

Nemusíte se ale omezovat jenom na oranžovou, kontrastu docílíte i pomocí žluté.

© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala

Dobře funguje i často přehlížená kombinace modré a zelené, dvou barev, které jsou na Newtonově barevném kruhu umístěny vedle sebe. Vzpomeňte si na uklidňující účinek kombinace zelené trávy a modré oblohy.

© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala
© Ondrej Čechvala

V našem seriálu jsme si představili všechny základní barvy a provedli jsme vás jejich aspekty od historie až po psychologii.

Přečtěte si zajímavosti o bílé, černé, zelené, červené a žluté barvě nejen z oblasti fotografie.