Čína: Země mnoha tváří
Návštěva Číny vás nenechá… Prostě a jednoduše se ve vás něco změní. Změní se ve vás pohled na celý svět a změní to všechny vaše představy, které jste o Číně do této doby měli. Ať už se vydáte po stopách historie, památkách, novodobé architektury, dobrého čaje a nebo přírodních scenérií. Jedno je jisté, tato země má mnoho tváří a všechny se vzájemně prolínají.
Připravte si fototechniku na krásné krajinné scenérie, a buďte pohotoví zachytit reportáž z každodenního života místních lidí. Na cestování po Číně se připravte důkladně už doma. Nainstalujte si všechny potřebné aplikace do telefonu a stáhněte offline slovníky a mapy.
který nezná hranic
Přes internet si kupte jízdenky na vlak a rezervujte ubytování již tady v Čechách týdny před odletem. S vízy do Číny vám pomůže agentura, poradí vám i jak je vyplnit, je potřeba dodat itinerář vaší cesty. Zkuste odložit vše, co si o Číně myslíte, realita je tam úplně jiná, a rychle se mění.
Procestoval jsem zatím opravdu jenom malou část „Říše Středu“ (中國) na to, abych mohl říci: „znám ji“. Ale mohu říct, jak na mě zapůsobila ta místa, která jsem navštívil.
A jelikož se všechny dojmy a postřehy opravdu nevejdou do jednoho článku, připravil jsem si pro vás více dílnou sérii článků o Číně. Můžete se těšit na:
1. Úvod, obyvatelé, jídlo, vybavení
3. Xian historické hlavní město a terakotová armáda a posvátná hora Huashan
4. Wudang místo odkud pochází bojové umění Taiji
5. Pandy, socha Buddhy a skleněná lávka
Není tomu zas tak dávno, kdy se mi do rukou dostala „Kniha proměn“ (I-ťing 易經). Vznik původního spisu je datovaný na třetí století před naším letopočtem v Číně. Překvapilo mne, kolik informací v něm je stále platných i v současné době. Vždycky mě fascinovala příroda a její principy fungování. Je náš osud určený, nebo ho můžeme změnit? Každému určitě někdy tato otázka zazněla v hlavě.
A když se naskytla příležitost vydat se do míst, kde tento spis vznikl, dlouho jsem neváhal.
Pohoří Wudang v mlze – když se podíváte na černobílou variantu vypadá jako kaligrafie.
Jací jsou Číňané?
Číňané jsou hlavně obchodníci. A je to vidět hlavně v komunikaci – vždy se snaží být milí a vstřícní, ale musíte být ve střehu, vždy je to obchod, a tak záleží na tom, jací jste obchodníci vy. Pokud jde o povahu, hodně se ve mně mísily různé pocity. Na jednu stranu byli milí, vstřícní a pracovití, ale pak jste potkali jiné skupiny, které byly spíše vulgární, hlučné a dělaly hrozný nepořádek.
Připravte se na to, že nikdy nebudete vědět, co si o vás místní myslí. Z historie je jasné, že pro ně budeme vždycky cizinci. Ale už se před námi neschovávají do domů a nezavírají okenice, jako tomu bylo v minulém století. Přístup k cizincům se začal měnit hlavně s olympiádou v Pekingu v roce 2010.
Jen těžko můžeš chápat, co je svět, když jsi nikdy neopustil hranice vlastního města.
Zkuste odložit všechny předsudky ohledně politického zřízení. Někdy je složité udělat si komplexní obrázek o celé zemi, na základě informací, které se k nám dostávají. Jedno je jisté, věci jsou tam složité a určitě z našeho pohledu mnohdy nesprávné. Ale když se podíváme na historický a politický vývoj, jsou pro jejich obyvatele některé, nám nemyslitelné věci, zcela přirozené. Ale co pozoruji, tak i to už se začíná měnit.
Slovy mých kamarádů: „Když jsi nám o Číně vyprávěl, vše, co jsi říkal, znělo to až přehnaně. Ale nikdy nás nenapadlo, jak moc je to pravdivé, až do okamžiku, kdy jsme ji sami navštívili.“
Jídlo
Nikdy bych nevěřil, že mi občas jejich kuchyně bude chybět. Strava je hodně specifická, hlavně chuťově výrazná, takže chvíli trvá, než si na ni člověk zvykne. Často bývá hodně pálivá, takže je potřeba si říci, aby ji upravili intenzitou pro našince. V oblastech, kde jsme byli, se jí hodně zeleniny a ryb a naopak méně rýže a masa. Veliká rozmanitost chutí, a takové čerstvé houby Shiitake a čerstvé bambusové výhonky, to byla lahoda. A ten ananas, slaďoučký až na dřeň.
K snídani se tradičně jí pět talířů s kompletním složení chutí, jeden je slaný a druhý sladký, další pak hořký, pálivý a kyselý. Pokud jsou totiž v jídle zastoupeny všechny chutě, je jídlo kompletní.
Doporučuji ochutnat všechna jídla, jsou pestrá a zajímavá. K těm, co neminout, patří určitě Pekingská kachna s tradiční kouřovou omáčkou, ťiao-ć [Jiaozi] „knedlíčky“ plněné zeleninou nebo masem, různé placky a grilované kousky masa přímo na ulici.
Příprava na cestu do Číny
Připravte se, že v Číně je opravdu veliké množství lidí. Jen pro představu, v jejich měřítku považují za vesnici město pod 1 mil. obyvatel, a většina velkých měst má minimálně třikrát více obyvatel, než je obyvatel naší republiky. Pokud jde o komunikaci s místními, neočekávejte, že bude (kromě policie a průvodců) někdo umět anglicky. Znát tedy alespoň několik důležitých znaků se vyplatí.
Naštěstí, s rozvojem mobilních telefonů, se již dnes pomocí mluvících překladačů jazyka můžete celkem slušně domluvit. Je třeba si dát pozor, že roamingové připojení vás bude stát majlant a wifi nemusí být všude funkční, takže pokud lze, stáhněte si offline slovníky. Navíc pozor, některé aplikace, vlivem omezení konektivity mimo hranice Číny, vám nemusí fungovat včetně Google Play, takže vše mějte nainstalované a stažené už v Evropě.
Osobně doporučuji mít nainstalované tyto dvě aplikace: Pleco, která umí přeložit skoro vše, a WeChat, místní obdoba Whatsappu a Facebooku v jednom, mnohdy jediné funkční spojení domů. Několik slovíček, které by bylo dobré znát, píši níže, ale pozor na správnou intonaci při jejich výslovnosti! 😊
Dobrý den 你好 [Nǐ hǎo]
Děkuji 谢谢 [Xièxiè]
Nepálivé 不辣 [Bù là] – ale většinou rozumí i anglickému No spicy
Policie 警察 [Jǐngchá]
Nemocnice 医院 [Yīyuàn]
Nádraží 车站 [Chēzhàn]
Na cestu do Číny je potřeba se připravit už tady v Čechách. Dneska už se dá hodně věcí zařídit přes internet, což mnohé usnadní. Pro vstup do Číny potřebujete víza, vyplatí se vám si na to vzít agenturu, která vám s vyřízením pomůže. Je to asi o něco dražší, ale zpravidla rychlejší a nemusíte běhat na ambasádu.
Pro víza musíte mít itinerář cesty a doložit potvrzené rezervace ubytování. Tady se dá využít služeb booking.com, který pro většinu ubytování má zrušení rezervace zdarma, takže můžete později ubytování upravit, například když se vám změní odjezd vlaku.
Vlaky doporučuji rezervovat přes stránku, ale pozor, nákup lístku se uskuteční až 30 dní před odjezdem vlaku (platné v době psaní článku). Čili se může stát, že na vás lístek nezbyde a budete muset plán cesty upravit! Ale tato agentura vám většinou nabídne vhodnou náhradu trasy.
Dneska se dá cestovat mezi velkými městy rychlovlaky, které jezdí na čas rychlostí 300 km/h. Anebo dobrodružněji, nočními lůžkovými vlaky, kterými stejný úsek pojede dvakrát až třikrát pomaleji, ale zase nemusíte na tu noc řešit ubytování.
Výhodou rezervace online je, že si pak všechny jízdenky vyzvednete na prvním nádraží, a můžete pak jít rovnou na vlak a nemusíte na každém nádraží hledat přepážku a stát ve frontách (ušetříte tak 1-2h na každém nádraží).
Na delší vzdálenosti jsou zajímavé i vnitrostátní přelety, které jsou dražší než vlaky, ale časově efektivnější. Pokud budete přestupovat v Pekingu hned po příletu, doporučuji si nechat rezervu větší než tři hodiny. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy mi rezerva dvě hodiny málem nestačila a jen o vteřiny mi nezavřeli letadlo před nosem.
Místa, která chcete navštívit, a vaše ubytování, se vyplatí mít vytištěné na papíru v čínských znacích a taxikářům je jenom ukazovat. Vyhnete se tak nedorozumění. Dneska už máte celou Čínu pokrytou offline mapy.cz, to já se musel spolehnout jenom na intuici. 😊
Kdy cestovat do Číny
Nejlepší počasí lze očekávat na jaře v květnu a červnu a nebo na podzim koncem září a v říjnu. V létě se připravte na mohutné deště, vysokou vlhkost, a v ostatních částech roku na vysokou prašnost a ve městech smogový opar. Pokud jde o oblečení není potřeba nic speciálního než na jakékoliv běžné cesty, z očkování jsou doporučené žloutenky a břišní tyfus. S tím souvisí hlavně kvalita vody, která se všude doporučuje pít pouze převařená a balená.
Před cestou trénujte dřepy, sedící záchod v evropském stylu očekávejte pouze na lepších hotelech a jeden na celé obchodní centrum. Pro dámy, určitě myslet na všechny vaše potřeby, tam jen stěží seženete, na co jste zvyklé. Např. pozor na jejich mýdla a krémy, většina má v sobě bělící látky.
Připravte se na pasové a rentgenové kontroly na všech vlakových nádražích. Všechny baterie a elektroniku vám většinou budou kontrolovat. Baterie musí mít zakryté konektory a na sobě napsanou kapacitu, li-on baterie jsou povoleny do kapacity 10 tis mAh, jinak vám je mohou zabavit. Na nůž zapomeňte v jakékoliv velikosti, v lepší případě riskujete jeho zabavení.
Vzhledem k vysoké prašnosti a vlhkosti doporučuji fototechniku nosit v pouzdře a omezit výměnu objektivů, jinak si koledujete na miliardu teček na čipu. Vyplatí se mít přechodový a polarizační filtr. Stativ dejte do odbaveného zavazadla, na palubě s ním můžete mít problém.
Jak se těšíte na cestu?
Tak, už víme, na co se připravit. Máme víza a koupené jízdenky na vlaky, ubytování je také domluvené. Už jen zbývá vše sbalit do batohů. Fototechniku na palubu letadla, a oblečení a stativ do odbaveného zavazadla. Nezapomenout žádný z oblíbených objektivů, fotografické filtry, a hlavně dostatek paměťových médií, pro uložení fotek.
Jinak doporučuji mít fototechniku sbalenou tak, abyste vypadali jako běžný turista, aby si vás nespletli s fotografem reportérem, to by vás taky nemuseli nechat pokračoval dál.
V příštím článku se podíváme do hlavního města Pekingu a na Velkou Čínskou zeď.