Co k Vánocům pro fotografa? 8 tipů, které zaručeně nezklamou
Pokud máte v rodině fotografa, určitě ho na Vánoce potěšíte vhodným kouskem fotovýbavy. Výběr dárku pro fotografa ale může být pěkně zapeklitý. Přečtěte si naše tipy, ať nešlápnete vedle.
Odhadnout, co si přeje pod stromeček zkušený fotograf, nebývá zrovna jednoduché. Často má přesnou představu o tom, co potřebuje (nebo prostě chce). Omylem tak můžete sáhnout po věci, která obdarovanému nepřinese velký užitek nebo je podobná něčemu, co už má. V nejhorším případě vůbec nemusí jít propojit s jeho foťákem.
V takové situaci je nejlepším řešením se prostě zeptat. Pokud ale přece jenom nechcete kazit vánoční překvapení, máme pro vás pár tipů na univerzální dárky, které se hodí téměř každému.
Druhá část tipů, co k Vánocům, je určena spíš příbuzným a přátelům začínajících fotografů. Těm by tyto dárky mohly rozšířit obzory a posunout je dále.
Čistící prostředky na objektivy
Jasně, objektivy se dají čistit i tričkem, ale není to ideální ani příliš elegantní. Velmi se mi osvědčily vlhčené čistící ubrousky. Například firma Zeiss je prodává v maličkém balení, takže není problém je nosit stále u sebe.
Podobně jako velikost i jejich váha je zanedbatelná. Je to navíc dárek k Vánocům, který se do fotovýbavy hodí prakticky všem fotografům.
2. ND filtr
Uvažoval jsem, že přidám tip na oblíbený polarizační filtr. Samozřejmě vám nic nebrání ho pořídit. Jeho efekt na fotkách ale často není příliš výrazný, proto bych místo toho jako dárek volil méně obvyklý ND filtr (neutral density, neutrálně šedý filtr).
S velmi tmavým filtrem o síle například 1000x dosáhnete úplně jiných snímků než s běžným fotografickým vybavením. Díky šedému filtru můžete i za bílého dne používat dlouhé expoziční časy a docílíte tak například krásně rozmazaných mraků a sametové vodní hladiny.
ND filtr je ideální doplněk fotovýbavy pro trpělivého krajináře, který má kromě fotoaparátu i stativ. Bez něj totiž ND filtr nevyužije naplno.
Nezapomeňte si ale ohlídat průměr závitu na objektivu, pro který je filtr určený. Ať se vám nestane, že nepůjde na objektiv našroubovat. Výrobce objektivu ve specifikacích tento průměr vždy uvádí.
3. Stativ
Pokud váš milovaný stativ zatím nemá, je tento tip horkým favoritem. Jenže zde je situace složitější. Stativů je na trhu spousta – od jednoduchých levných až po sofistikované drahé.
Asi nemá cenu kupovat nějaký pokročilý těžký model, aby se nestalo, že díky své hmotnosti bude jen ležet bez užitku v koutě. Na druhou stranu se ale ujistěte, že vybraný stativ unese daný fotoaparát a není určený jen pro lehké kompakty v bezvětří. Nosnost stativu bývá v jeho specifikacích.
4. Poukaz na tisk fotoknihy
Tento tip je přímo zpod mého stromečku a můžu ho doporučit. Jakmile jsem fotoknihu na jedny Vánoce dostal a později využil, přál jsem si ji na další svátky znovu.
Výhodou tohoto dárku je, že styl knihy a obrázky do ní volí sám obdarovaný. Pokud už tedy má na svém disku dostatečně rozsáhlou tvorbu nebo se právě vrátil z nějakého fotogenického výletu, může fotoknihu naplnit výběrem podle své vůle. Anebo je to naopak motivace něco zajímavého nafotit.
Podobně užitečný může být i poukaz na tisk fotoobrazu nebo jeho rám, který si dotyčný doplní vlastním výtvorem.
5. Externí blesk
Externí blesk je vhodný pro focení v interiéru i na různou kreativní práci. V dnešní době nemusíte hned sahat po originálních blescích přímo od výrobce fotoaparátu. Na trhu je spousta čínských blesků, například Yongnuo, se kterými za celkem málo peněz pořídíte hodně muziky.
Pro správný výběr fotovýbavy ale musíte znát značku fotoaparátu. Výrobci třetích stran totiž prodávají stejný blesk v různých variantách pro jednotlivé systémy.
6. Odpalovač na externí blesk
Bezdrátový odpalovač na blesk je sice pokročilejší dárek, ale má tak obrovské možnosti, že dokáže obdarovanému změnit jeho fotografický život. Při experimentování s ním vytvoříte úplně jiný typ snímků než jen s přirozeným světlem.
Samozřejmě k tomu ale potřebujete mít vlastní externí blesk – pokud také není součástí dárku.
V této oblasti se už čínské firmy dostaly velmi daleko a zdaleka jen nekopírují práci ostatních. Momentálně začínají udávat směr a jejich pokročilejší odpalovače nebo přijímače mívají i speciální funkce Například současné ovládání blesků různých značek. A to i takových, které spolu normálně nekomunikují.
Odpalovače a přijímače nebývají obzvlášť drahé, ale výběr je složitější. Je proto lepší požádat o radu v prodejně nebo na internetu ve fotografických skupinách. Potřebujete přitom znát značku fotoaparátu a ideálně i typ blesku, který fotograf používá. Může mít totiž zabudovaný přijímač a vám pak stačí jen koupit odpalovač.
7. Program na úpravu fotek
Jen málokterý zkušenější fotograf své výtvory před zveřejněním neupravuje. Na Vánoce proto potěší i licence na Zoner Photo Studio. Fotograf pak může s úpravami různě experimentovat a zlepšovat své schopnosti.
8. Kniha o focení
Snažíme se psát zajímavě, ale formát krátkých článků nemusí vyhovovat všem. Takoví fotografové určitě ocení i zajímavou knihu, která jim s focením poradí. Pokud máte alespoň rámcovou představu, co nejraději fotí, určitě rychle najdete užitečnou publikaci.
Chcete se vzdělávat nejen z knih? Darujte fotografovi členství ve Fotoklubovně. FOTOKLUBOVNA Online Školy Perfektní Fotografie Bryana Petersona je místem, kde se setkávají nadšení fotografové, kteří hledají inspiraci, chtějí se naučit něco nového, chtějí vyzkoušet nové fotografické tipy a triky.
To vše v úžasné komunitě, kde se všichni navzájem podporují – bez ohledu na fotografickou úroveň. Místo, kde se o svých fotografiích můžete dozvědět více, ale pozitivní a vzdělávací formou, která motivuje.
Užijte si svátky
Abyste si Vánoce opravdu užili, nemusíte hned utrácet spoustu peněz. I drobnost určitě potěší. A pokud máte vlastní tipy na zajímavý dárek, budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích.