Co nesmí chybět v brašně fotografa
Některé fotografické vybavení se automaticky stává součástí vaší brašny. Jenomže jsou věci, u kterých by vás nenapadlo, že je dobré je mít při focení po ruce. Jak dokáže pomoct třeba taková izolepa nebo baterka? Poradíme v našem článku.
Mezi základní věci, které by neměly chybět ve vaší brašně, patří nabíječka, mikrohadřík, náhradní paměťové karty nebo USB kabel.
Jsou ale věci, které byste v klasické fotografické výbavě nehledali, a přesto se můžou hodit: kompas, baterka, sešit, diktafon, bílý papír velikosti A3 a izolační páska.
Kompas
Kompas nepotřebujete k tomu, abyste při fotografování náhodou nezabloudili. Skvěle se totiž hodí k odhadnutí světelných podmínek.
Pokud cestujete a navštěvujete různá místa, ne všude se rychle zorientujete. Prostředí vypadá skvěle, ale světlo je velmi špatné. Pomocí kompasu jednoduše zjistíte světové strany a snáz tak odhadnete, jak ono místo bude vypadat při východu nebo západu slunce.
Kompas také využívají fotografové, kteří fotí noční oblohu na dlouhý čas – jednoduše fotoaparát se širokým ohniskem obrátí na sever, aby měli jednu pevnou hvězdu na obloze (Severku).
Baterka
Jednoduchý nástroj, který vám pomůže při fotografování v horších světelných podmínkách. Stává se, že fotoaparáty nejsou schopny za horšího světla přesně zaostřit a pomocné světlo přístroje není dostatečně výkonné.
Baterkou jednoduše posvítíte tam, kam chcete zaostřit, a zaostříte. Svítidlo můžete použít také kreativně. Potřebujete jenom stativ, na fotoaparátu nastavit delší expozici a pomocí baterky si dosvítit fotografovaná místa. Kreativitě se meze nekladou. Jakoukoliv fotku přeci můžete kdykoliv smazat.
Diktafon a notes
Kdo je fotografií posedlý a má ji skutečně rád, pořád nad ní přemýšlí. Napadají vás během dne různé scenérie a náměty na fotografie? Nápady přijdou a stejně tak odejdou. Proto si je heslovitě poznačte do sešitu nebo na diktafon (případně telefon), abyste je nezapomněli. Sešit mějte vždy u sebe, hlavně při vymýšlení scénářů a kompozic na focení.
Bílý papír
Nebojte se, nemusíte jej nosit krásně složený. Důležité je, že papír máte po ruce. Papír můžete použít jako malou nízkorozpočtovou odrazovou desku (například na odlesk v očích) nebo jako pozadí při fotografování malých detailů.
Izolační páska
Pověr a pověstí o tomto zázračném vynálezu je opravdu mnoho. Proto je logické, že tento předmět najde své místo i ve fotografii.
Izolačku můžete použít jako stativ – jednoduše na ni postavíte fotoaparát, na fotoaparátu nastavíte časovač a můžete fotografovat.
Izolačka se dá využít i při nočním fotografování. Znáte to – chcete fotit na dlouhý čas, ale v momentě, kdy zmáčknete spoušť ručně, pohnete fotoaparátem a pohyb zůstane zachycený na fotografii. Jestliže nemáte po ruce kabelovou spoušť, která by tento problém vyřešila, vyrobte si kabelovou spoušť jednoduše z izolačky.
Zmuchláte si malou kuličku izolačky, na fotoaparátu nastavíte časovač a bulb režim (režim, kdy je závěrka otevřená tak dlouho, dokud je zmáčknutá spoušť fotoaparátu). Izokuličku položíte na spoušť a jednoduše ji přelepíte. Dofotíte tak, že objektiv zakryjete krytkou a až potom odstraňujete onu „kabelovou“ spoušť.
Izolačka (především ta stříbrná) je oblíbená taky u fotografů, kteří fotí v rizikových oblastech. Nová a drahá technika s obrovskými nápisy na popruzích může přilákat pohledy zlodějů. Všechny nápisy proto přelepte. Fotoaparát tak vypadá zničeně a je pro zloděje nezajímavý. Majitelé Canonů přelepují dokonce i bílé objektivy.
Pokud máte svoje vlastní tipy a triky, neváhejte a podělte se o ně. Stačí napsat krátký komentář pod článek nebo na náš Facebook. Budeme rádi za každý další váš tip nebo zkušenost.