Crop faktor vám řekne, kolikrát je čip fotoaparátu menší než kinofilm
Slyšeli jste pojem crop factor už několikrát, ale stále nevíte, co to vlastně znamená. Je to něco, co vašemu fotoaparátu škodí, nebo naopak prospívá? Pokud chcete vědět, co crop faktor vypovídá o kvalitě vašeho fotoaparátu, čtete dál.
Volně přeloženo z angličtiny slovo crop znamená plodina nebo úroda. Ale crop factor nemá se zemědělstvím nic společného. Snad jen to pole. Tedy spíše políčko – políčko, na kterém se zrodí vaše další fotografie.
Abychom správně pochopili význam crop faktoru, musíme si říci ještě něco málo kolem toho, jak crop faktor vlastně vzniká a jaké parametry fotoaparátu ovlivňují, zda je nebo není potřeba crop factor řešit.
Velikost čipu je důležitá
Prvním důležitým pojmem souvisejícím s crop factorem je čip neboli obrazový snímač (senzor) fotoaparátu, což je nejdůležitější součástka fotoaparátu (pomineme-li objektiv).
Jistě si všichni pamatujete ty plechové roličky s filmovým páskem uvnitř, které se dříve strkaly do fotoaparátu a které jste nesměli vytáhnout dříve, než byl celý film nafocený. Jednalo se o takzvaný 35mm film, který byl nejpoužívanějším médiem pro záznam fotografií. Běžně se mu také říkalo kinofilm.
Jedno políčko tohoto filmu mělo rozměr 24×36 mm a stalo se výchozím pojmem pro současnou digitální fotografii. Dnes se takzvanými full frame fotoaparáty označují fotoaparáty, jejichž velikost snímacího čipu je stejná jako velikost kinofilmu.
Vlastníte-li tedy digitální full frame zrcadlovku, znamená to, že velikost vašeho čipu, na který dopadá obraz, je stejně veliká, jako bylo kdysi políčko analogového kinofilmu. Abyste si takový fotoaparát mohli pořídit, musíte si sáhnout hluboko do kapsy. Pak už ale takový pojem jako crop factor nemusíte vůbec řešit, protože crop factor se udává vzhledem k formátu full frame – o tom ale více níže.
Ohnisková vzdálenost se s crop factorem mění
Další z velmi důležitých pojmů, se kterým se v souvislosti s crop faktorem jistě setkáte, je ohnisková vzdálenost. To je totiž právě ten parametr, který se vlivem crop faktoru mění. Chytře řečeno „crop faktor je koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti, která je stanovena pro plnoformátové zrcadlovky“.
Když jsem tuto větu četl poprvé, měl jsem chuť prodat foťák a věnovat se vybarvování antistresových omalovánek. Takže si to rozeberme hezky popořadě:
Koeficient je číslo, kterým se něco násobí nebo dělí. U crop faktoru je koeficient právě jeho hodnota.
Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, na kterou jsou zaostřeny objektivem soustředěné paprsky. Tato vzdálenost se udává v mm.
Plnoformátová zrcadlovka (full frame zrcadlovka) je fotoaparát s velikostí snímače 24×36 mm – tedy s velikostí kinofilmu.
Pro lepší představu přidávám názorný obrázek k ohniskové vzdálenosti. Obrázek je pouze ilustrativní. Každý objektiv obsahuje soustavu čoček, které přenos obrazu různě lomí a upravují, ale princip je v podstatě stejný jako na obrázku.
S ohniskovou vzdáleností také přímo souvisí zorný úhel fotoaparátu, tedy kolik z fotografovaného objektu se na fotografii „vleze“ a co všechno je na snímku vidět. Tady platí: „čím větší je hodnota ohniskové vzdálenosti, tím menší je úhel záběru objektivu a tím více je fotografovaný objekt přiblížen“.
Menší snímač, méně obrazu. A proto crop factor
Tak, to bychom na úvod měli. A teď už můžeme přejít k samotnému pojmu crop factor.
Levnější fotoaparáty, ať už zrcadlovky nebo kompakty, jsou obvykle vybaveny menším snímačem. A právě tady nastupuje zmíněný crop faktor. Menší snímač fotoaparátu jednoduše pobere méně obrazu, který je na něj přenášen objektivem.
Crop factor tedy udává, kolikrát je daný senzor menší než kinofilm neboli full frame senzor. Ten má crop faktor „1“ – to znamená stejně veliký. U menších snímačů musíte hodnotu ohniska (např. 35) násobit hodnotou crop faktoru, abyste získali správnou hodnotu pro váš fotoaparát. Proto je důležité hodnotu crop factoru znát.
Velikost ohniskové vzdálenosti obvykle najdete na obvodu objektivu. U zoomového objektivu je uvedeno několik záchytných hodnot od nejmenší po největší ohnisko.
Tato čísla platí pro full frame neboli fotoaparáty se snímačem 24×36 mm. Pokud tedy máte fotoaparát například se snímačem APS-C, který má u Canonu rozměr 15×22,5 mm, musíte tyto hodnoty přepočítat podle koeficientu, který je určuje rozdíl mezi těmito snímači. V tomto případě je to například 1,6.
Matematicky vzato 22,5 mm (APS-C) × 1,6 (koeficient neboli crop faktor) = 36mm (full frame).
Nutno podotknout, že u některých typů snímačů je hodnota crop faktoru zaokrouhlena.
V praxi to znamená, že pokud u full frame zrcadlovky použijete objektiv 50 mm, což je zhruba zorný úhel pohledu člověka, u APS-C zrcadlovky musíte použít objektiv 35 mm, abyste dosáhli stejného záběru.
>> Velikost čipu fotoaparátu sehrává velkou roli i při nákupu objektivu. Přečtěte si více v článcích Ten, co kreslí fotografie a Co znamenají čísla a písmena na objektivech?
Výhody a nevýhody rozdílů mezi fotoaparáty
Crop factor vám tedy řekne, kolikrát je čip vašeho fotoaparátu menší než full frame čip. Takže si teď shrňme, co takové rozdíly znamenají pro uživatele.
Menší snímač znamená také nižší cenu. Snímač je na samotném těle fotoaparátu asi to nejdražší, takže čím je menší, tím více šetří vaši kapsu.
Při fotografování na větší vzdálenost dosáhnete s menším snímačem přiblížení fotografovaného objektu. Menší snímač (APS-C) mění ohnisko 200 na 320 – to znamená, že fotografovaný objekt více přiblíží. Takže místo objektivu 500 mm vám postačí objektiv 300 mm a tím opět docela ušetříte.
S menšími snímači jde bohužel často ruku v ruce také nižší kvalita fotografií, což může být mnohdy docela podstatný argument pro to, abyste při pořizování nového fotoaparátu sáhli hlouběji do peněženky. Neplatí to tak vždy, ale v porovnání kompaktní fotoaparát – zrcadlovka velmi pravděpodobně vyhraje právě ten lepší přístroj. Pokud pořídíte dražší fotoaparát, musíte počítat s tím, že velikost vašich snímků vzroste – a stejně tak váš fotoarchiv.
Fotíte-li krajinu, u APS-C zrcadlovky musíte počítat s menším záběrem objektivu nebo se poohlédnout po širokoúhlejším skle.
U větších snímačů snadněji dosáhnete malé hloubky ostrosti (nezapomeňte ale, že tu ovlivňují ještě další kritéria, jako objektiv a hloubka fotografované scény). Jasný rozdíl je vidět například u fotky z mobilu nebo kompaktního fotoaparátu, který má velikost snímače jen několik milimetrů. Fotky pak bývají ostré v celé své ploše. Tedy pokud není fotografovaný objekt jen několik málo centimetrů od objektivu.
>> Hloubka ostrosti? Přečtěte si Co ovlivňuje hloubka ostrosti při fotografování lidí a Hloubka ostrosti v různých situacích.
Na závěr jsem namátkou vybral několik fotoaparátů a přidal velikost snímače a hodnotu crop faktoru, abyste si mohli udělat vlastní obrázek o tom, jak se crop faktor mění v závislosti na velikosti snímače.
Název | Rozměr snímače | Crop Faktor |
Hasselblad | 36,7×41,9 mm | 0,86 |
Full frame (Canon, Nikon apod.) | 24×36 mm | 1 |
Nikon APS-C | 15,6×23,5 mm | 1,53 |
Canon APS-C | 15×22,5 mm | 1,6 |
Pentax APS-C | 15,7×23,7 mm | 1,52 |
Sony APS-C | 15,6×23,5 mm | 1,53 |
Sigma Foveon X3 | 13,8×20,7 mm | 1,74 |
Olympus ¾ | 13×17,4 mm | 2,07 |
Nikon 1“ | 8,8×13,2 mm | 2,73 |
Dobrá fotka závisí na fotografovi, ne na fotoaparátu
Pokud jste právě zjistili, že nemáte fotoaparát vašich snů, nezoufejte. Kvalita fotky není závislá pouze na dokonalosti fotografického vybavení, ale především na schopnostech fotografa a jeho kreativitě. Takže foťák do ruky a hurá sbírat další parádní snímky.