Dobrá počítačová myš zefektivní upravování fotek
Dnešní článek o úpravě fotografií bude trochu netradiční. Náš věrný čtenář Jiří vám ukáže, jak pomocí vícetlačítkové myši můžete efektivně pracovat s nástroji, které používáte k úpravám svých fotografií nejčastěji. A kdo ví, možná si takovou myš po přečtení také poběžíte koupit.
Zoner Photo Studio má skvělé uživatelské rozhraní k ovládání funkcí pomocí ikon a klávesových zkratek. Začátečník většinou poctivě kliká myší na ikony a až posléze objeví výhody klávesových zkratek pro zjednodušení práce.
Pro práci s nástroji je ale myš stále nezbytná a střídání s klávesnicí může obtěžovat. Proto používám herní myš, která pojme pod svá tlačítka 24 nejpoužívanějších příkazů a střídání klávesnice a myši se významně omezí.
Při výběru své poslední myši jsem sáhl hlouběji do kapsy a koupil skvělou třítlačítkovou myš Logitech G600 s dvanácti bočními tlačítky. Ovládání tolika tlačítek na boku myši se může zdát problematické, ale dá se v nich dobře orientovat hmatem díky jejich výbornému tvaru.
Až dvacet čtyři funkcí
Nastavení tlačítek se u G600 ukládá do takzvaných profilů. Myš rozpozná právě aktivní program, natáhne si příslušný profil a nastaví tlačítka podle aktuálních požadavků. Každý profil je platný pouze pro jeden program, takže lze úplně všechna tlačítka myši přiřadit funkcím tohoto programu. Při aktivaci jiného programu se automaticky natáhne jiný profil a přiřadí tlačítkům jiné funkce.
Uživatelsky lze nastavit funkce všech tlačítek myši včetně kolečka. Navíc má myš přepínací tlačítko G-Shift, kterým lze jednorázově přiřadit bočním tlačítkům alternativní sadu funkcí. Boční tlačítka G600 tedy disponují ne dvanácti, ale dvaceti čtyřmi funkcemi – a to už je celkem slušná sada (a může jich být i více). Šikovné nastavení tlačítek umožní zvládnout většinu práce jen s myší. Tlačítka jsou výborně vytvarována a dá se v nich orientovat hmatem.
Přepínač G-Shift je standardně na třetím tlačítku myši vpravo. Přehodil jsem přepínač na horní tlačítko G7 a na pravé tlačítko přiřadil klávesu Ctrl. Tato kombinace je velmi užitečná v Editoru při výběru zdrojové oblasti retuše. Vystačím si s dvěma tlačítky myši a nemusím sahat na klávesnici.
Nejčastěji používané nástroje po ruce
Tento obrázek ilustruje nastavení základních tlačítek. Levá a pravá tlačítka mají standardní funkce kliknutí. Vychýlením kolečka vlevo či vpravo se v Editoru aktivuje přesun na předchozí nebo následující fotografii. Příkaz lze vložit i pod stisk kolečka.
Zapamatovat si všech čtyřiadvacet funkcí může být ze začátku náročné, proto jsem si pod horní tlačítko G8 uložil Help – Nápovědu. Po stisku G8 se pomocí makra zobrazí nastavení tlačítek všech profilů:
Profily se vytvářejí v obslužném programu myši a tam se také tlačítkům přiřazují klávesové zkratky a funkce. Používám celkem osm profilů nejen pro práci se ZPS, ale také pro programy balíku Office a různé utility. Rozlišení myši lze nastavit v každém profilu individuálně v rozmezí 200 až 8200 dpi a lze nastavit i barvu podsvícení tlačítek. Takto vypadá prostředí, v němž se profily nastavují:
Obslužný program zobrazuje všechna existující přiřazení tlačítek v základní sadě i v alternativní sadě aktivované stiskem G-Shift.
V horní řadě tlačítek je Klonovací razítko, Retušovací štětec a nastavení průměru nástroje. V další řadě je Oříznutí, Změna rozměrů, Doostření a Odstranění šumu. V poslední řadě je rovněž frekventovaná klávesa Enter, aktivace pravého panelu, Rychlé úpravy a Uložit jako. Podobně další sada voleb aktivovaných přes tlačítko G-Shift.
Většinu práce uděláte jen s myší
Myš s programovatelnými tlačítky je velmi kvalitní doplněk pro pohodlnou práci se ZPS. Při dobrém nastavení tlačítek se dá převážná většina práce zvládnout jen s myší.
Podobných herních myší, které by bylo možno úspěšné použít se ZPS, existuje celá řada. Takže je už jen na vás, jaký zvolíte poměr cena/výkon (nebo cena/komfort).