Focení dronem: co potřebujete vědět, než začnete

Focení dronem co potřebujete vědět, než začnete

Focení dronem je velkým hitem. Díky těmto bezpilotním letounům pořídíte unikátní záběry z ptačí perspektivy, aniž byste si museli pronajímat soukromý vrtulník nebo letadlo. Výběr dronu neovlivňuje pouze kvalita a cena. Víte, že je k létání s dronem často potřeba registrace provozovatele a pilotní průkaz? 

Bez jakéhokoliv omezení můžete létat pouze s některými typy dronů a v konkrétních případech. Ale co by fotograf neudělal pro nádherné záběry, které berou dech. Výčet kategorií, požadavky i pravidla létání najdete v našem článku. 

Focení dronem, kostel na ostrově

Na trhu najdete spoustu produktů v různých cenových hladinách. Právě od ceny se odvíjí kvalita vestavěné kamery a letecké charakteristiky dronu. Můžete si koupit hračku za pár korun, která fotí jako levný mobilní telefon, ale i velké bezpilotní letadlo, na kterém vynesete do výšky i těžší bezzrcadlovku.

Než si dron koupíte

Před nákupem a samotným vzletem si nastudujte zákony, které létání s drony upravují. Mějte na paměti, že v každé zemi jsou jiné a někde bez licence či speciálního povolení ani neroztočíte vrtule. 

Pro drony platí od 1.1.2024 jednotná pravidla, které zjednodušují legislativu v celé Evropské unii.

Nově jsou zavedené 3 kategorie: 

  • Open – Prakticky všechny drony, se kterými se běžně setkáme v obchodech nebo na e-shopech.
  • Specific – Sem se řadí profesionální drony. Tato kategorie vyžaduje výrazně vyšší nároky na jejich provoz než pro skupinu Open. 
  • Certified – Certifikovaná kategorie, která se zatím prakticky vůbec nevyužívá , ale počítá se s ní hlavně do budoucna při zařazení dronů určených k nákladní nebo osobní dopravě. 

My se budeme věnovat kategorii Open, do které spadají všechny běžně dostupné drony. Tuto skupinu dále dělíme podle původu a váhy.

Focení dronem, les

Drony bez štítku

Do této kategorie spadají drony vyrobené doma a ty, které byly uvedené do provozu před 1.1.2024. Podle jejich váhy je dělíme na další dvě podkategorie.

1. Lehčí než 250g – OPEN A1

U takových dronů je nutná registrace provozovatele, obzvláště, pokud dron kameru nebo jiný senzor. V této kategorii není povinný pilotní průkaz. Také platí, že se pilot musí vyhnout přeletu nad shromážděními lidí, tedy nezapojenými osobami. Nezapojené osoby jsou ty, které se neúčastní provozu dronu a nemusí o něm vědět. Tato kvalifikace se týká i zvířat, na ně tedy také musíte myslet. 

2. Těžší než 250g – OPEN A3

U této kategorie už potřebujete registraci provozovatele vždy a pro pilota je také nutná platná pilotní licence pro kategorii OPEN A1/A3. Při letu je požadovaná minimální vzdálenost 150 m od nezapojených osob, obytných, průmyslových, obchodních nebo rekreačních budov či prostor.

Focení dronem, les, hory, chata

Drony se štítkem

Všechny drony zakoupené v rámci Evropské unie do 1.1.2024 by měly mít štítek vydaný výrobcem. V této kategorii jsou drony opět rozdělené do několika kategorií. 

1. C0 – OPEN A1

Stejně jako u lehčích dronů bez štítku se registrace provozovatele vyžaduje jen tehdy, má-li dron kameru nebo jiný senzor. Pilot nemusí mít pilotní průkaz (ale předpokládá se, že má nastudovanou uživatelskou příručku dronu). U této subkategorie je přelet nad nezapojenými osobami v zásadě možný. Kdykoliv je to však možné, měl by se přeletu vyhnout a je-li to nevyhnutelné (neočekávaná situace), by měl postupovat s mimořádnou opatrností.  

2. C1 – OPEN A1

Registrace provozovatele je nutná vždy, stejně jako pilotní licence pro kategorii OPEN A1/A3. Pilot by měl také minimalizovat přelety nad nezapojenými osobami.

3. C2 – OPEN A2

Registrace provozovatele je nutná vždy. Pilot by měl být vlastníkem licence pro základní kategorii OPEN A1/A3, ale i rozšíření pro kategorii OPEN A2. Pro přelety nad shromážděním lidí a nezapojených osob platí pravidlo 1:1, kdy se maximální výška rovná vzdálenosti. Minimální vzdálenost je však 30 m nebo 5 m při zapnutém nízkorychlostním režimu.

4. C2, C3, C4 – OPEN A3

Registrace provozovatele je nutná vždy. Pilot musí mít licenci pro kategorii OPEN A1/A3. A vzdálenost od nezapojených osob, či obytných, průmyslových, obchodních nebo rekreačních budov a prostor musí být minimálně 150 m.

Focení dronem, les se silnicí

Podle čeho vybírat

Většinu dronů distributoři dodávají s vestavěnou kamerou. Jejich obrazová kvalita se s každým novým modelem zlepšuje a pro běžné focení je obvykle dostatečná. Fyziku ale neošálíte, a tak kvalitou stále nedosahuje úrovně a kvality výstupů profesionálních fotoaparátů. Proto je lepší drony se zabudovanou kamerou používat spíše k natáčení videa

Pokud chcete opravdu kvalitní fotografie, investujte do dražšího stroje, na který můžete svůj foťák připevnit.

Zajímejte se také o výdrž baterií. U většiny modelů se délka letu na jedno nabití pohybuje mezi 15 a 30 minutami, v zimě ještě méně. Někteří výrobci ale nabízejí balení, která obsahují až 3 baterie. Jsou to takzvané „Fly More Comboedice. Koupit takové balení je určitě výhodnější než utrácet za samostatné akumulátory. 

Jak registrovat dron a získat licenci

Většinu dronů je nutné zaregistrovat na Úřadě pro civilní letectví (ÚCL). Zde můžete složit i pilotní zkoušku on-line, pokud je pro vybraný model vyžadována. Tato registrace i licence pak platí v rámci ČR, ale ale i v ostatních zemích EU

Provozovatelem dronu se obecně může stát osoba starší 18 roků, přičemž minimální věk pilota je 16 let. Zkoušky se skládají formou testu (ABCD) se 40 otázkami a k jeho splnění je potřeba 75% úspěšnost, tedy správně odpovědět alespoň na 30 otázek. Po úspěšném zvládnutí zkoušky získáte elektronický průkaz. V případě neúspěchu máte neomezený počet pokusů k opakování testu. 

Focení dronem, letící dron

Kde může dron létat

Základním pravidlem pro létání s dronem ve všech základních kategoriích je, že můžete létat jen tak daleko, dokud na něj vidíte, a to bez jakýchkoliv pomůcek (kromě předepsaných brýlí či kontaktních čoček).

Létání nad lidmi? Obvykle s dronem nad lidmi létat nemůžete. Výjimka platí pro soukromě zhotovené drony do 250 gramů a pro drony zakoupené na trhu s označením třídy 0 nebo 1 (povinné od 1. ledna 2024), které mohou létat v podkategorii A1. Jakékoli létání nad lidmi však musíte omezit na minimum.

Kromě toho musíte dát pozor, abyste nenarušili bezletové zóny v okolí letišť, vojenských základen, elektráren, památek, či národních parků. 

Focení dronem, mapa možností letu
Mapa možností letu s bezpilotními letouny. Zdroj: letejtezodpovedne.cz

Pro identifikaci i předejití kolizi s jinými prostředky využívající vzdušný prostor můžete využít mapový nástroj DronView nebo AisView. První z nich se specializuje na provoz bezpilotních systémů a najdete v něm uvedeny reálné možnosti nebo podmínky provozu pro konkrétní oblasti. Např. informace, v jaké letové hladině se můžete pohybovat, nebo zda je vůbec možné s dronem v této oblasti vzlétnout. 

Vše nastavte ještě před startem

Než váš dron vzletí do vzduchu, dobře se seznamte s jeho ovládáním. Přibaleným ovladačem totiž nemusíte řídit jenom směr letu a náklon kamery. Někdy s jeho pomocí také spustíte nahrávání videa, pořídíte fotku nebo nastavíte expozici.

U levnějších modelů některých značek bývají tyto funkce dostupné pouze přes mobilní aplikaci. Při létání v mrazu ale víc oceníte hardwarová tlačítka na ovladači.

Focení dronem, ovladač dronu
Ovladač dronu může vypadat třeba takto. 

Před startem také zkalibrujte dronnastavte si kameru. Pokud byste ji nastavovali až ve vzduchu, zbytečně byste se okrádali o výdrž baterie. Zkalibrovat dron se přitom vyplatí před každým letem. Vyhnete se tím problémům při manévrování. 

Jak na focení dronem

Pokud u dronu přece jen využijete vestavěnou kameru, zjistěte, jestli podporuje formát RAW. Pokud ano, určitě po něm sáhněte. Získáte tak mnohem větší možnosti úprav v Zoner Photo Studiu, než kdybyste fotili pouze do formátu JPGu.

Při focení dronem platí v podstatě stejná pravidla jako při fotografování na zemi. Myslete proto vždy na správnou kompozicivhodné světlo. Jen tak získáte opravdu vydařené snímky.

Focení dronem, basketbalové hřiště

Pokud nechcete strávit víc času chozením než focením, využijte při hledání vhodného objektu internet. Při plánování svých cest oceníte například satelitní snímky zemského povrchu. S jejich pomocí najdete zajímavá místa ve svém okolí a už dopředu si naplánujete, kam se vydáte a jaké záběry pořídíte.

Při focení používejte také filtry. Pomůžou vám mimo jiné eliminovat odlesky. Vhodný je například polarizační filtr, který určitě oceníte u snímků, na kterých je v záběru i obloha.

Focení dronem, kostel, slunce, sníh, zima

Vždy myslete na bezpečí 

Ať už fotíte cokoliv, nezapomínejte na jednu zásadní věc – bezpečnost je přednější než sebelepší snímek. Zkuste podle toho se svým dronem zacházet a neohrožovat sebe ani nikoho jiného.