Jak na focení ohně a dýmovnic? Hlídejte si vítr a bezpečnost
Focení s barevnými dýmovnicemi je v současnosti velice populární. A není divu! Barevný dým vykouzlí na vašich fotkách efektní atmosféru a diváci na nich budou moct oči nechat. A co takhle vyzkoušet focení s ohněm? Ať už jste fotografové nebo modelky, zkuste si zase něco nového a zapojte do hry dým a plameny. Ukážeme vám, jak na to.
Dýmovnice seženete v jakémkoliv obchodě s pyrotechnikou nebo na internetu. Prodávají se v různých barvách, stačí si jen vybrat. Běžná dýmovnice stojí kolem stokoruny a hoří zhruba minutu. Seženete ale i takové, které dýmí až 4 minuty. Jejich cena se ovšem pohybuje okolo 500 Kč za kus. Je dobré si jich koupit víc, protože na první pokus se focení povede jen málokdy.
Při plánování focení s ohněm je dobré kontaktovat profesionály. Ti umí pracovat s takzvaným filmovým ohněm. Používají přitom speciální gely, které oheň udrží jen tam, kde a v jakém tvaru ho chcete. Výhodou spolupráce s odborníky je i fakt, že jsou vždy přítomni přímo na place. Zapalují oheň, hlídají ho a kontrolují. A vždy s sebou mají hasicí přístroj. Spolupráci s profesionály považuji za nejbezpečnější variantu.
Kde fotit s ohněm a dýmem?
Pokud budete fotit ve veřejném prostoru, je dobré nahlásit termín a místo jak policii, tak hasičům. Předejdete tím možným problémům a případně ušetříte nemalé peníze za výjezd. V případě zapalování ohně musíte focení konzultovat přímo s profesionálem. Ten vám poradí, co vše je možné a co ne. Výhodou je, že u filmového ohně nevznikají spaliny, takže jej můžete použít i v uzavřené místnosti.
Pozor! Dýmovnice oproti filmovému ohni určitě nezapalujte v uzavřené místnosti. Můžete se udusit a barevný prach z místnosti a věcí – světel, fotoaparátu, záclon, zdi, jen velmi těžko dostanete.
Focení ohně – počítejte se světlem navíc
Když chcete na fotografii zachytit oheň, který je v podstatě dalším zdrojem světla, musíte tomu přizpůsobit i okolní podmínky tak, aby byl oheň dobře vidět. Logicky nebudete focení plánovat na pravé poledne, ale necháte jej spíš na večerní až noční hodiny. Pokud fotíte v ateliéru, je dobré si okna zakrýt černou látkou, aby vznikla tma. Záleží na velikosti ohně, ale obecně vydává poměrně dost světla a nechcete jej mít přeexponovaný.
Dýmovnice? Boj s časem i barvami
Vždy jsem s dýmovnicí fotila v otevřeném prostoru. V uzavřeném jsem si zatím netroufla a určitě to nedoporučuji. Dýmovnice poměrně dost barví a všude zůstane barevný prach. A i když dýmovnice hoří pouhou minutu, dokáže napáchat hodně škody. Pokud fotíte třeba s nějakým drahým oblečením, je dobré si dát velký pozor na ušpinění. I po vyhoření dýmovnice se v prostoru drží poměrně dlouho dobu dým a barevný prach. To co z fotky nepoznáte, je to, že dýmovnice dost páchne. Hlavně ty bílé.
Jak rychle dýmovnice hoří a jak s nimi pracuji, uvidíte v následujícím videu:
Nechoďte fotit sami
U každé zapálené dýmovnice musíte mít asistenta, který ji bude hlídat a v případě jakýchkoliv potíží vám bude hlásit, co se děje.
Například u tohoto focení jsem měla šest asistentů. Dva drželi papírové pozadí, protože jsme fotili venku, aby se kouř po focení co nejrychleji rozptýlil. Další tři zapalovali dýmovnice. Poslední kontroloval celou scénu a měl v ruce hasicí přístroj. Když se soustředíte na focení, je dobré mít po ruce člověka, který odpočítá zapálení, sleduje celou akci a hlásí vám, zda je vše v pořádku. Zvlášť při práci s dýmovnicemi musíte být opravdu rychlí. Na fotku máte jen cca 60 sekund. Takže pokud jeden asistent zapálí dýmovnici o několik sekund později, můžete přijít o kýžený efekt.
Na co si musíte dát pozor
Při focení si samozřejmě kromě modelky musíte hlídat i další věci, jako jsou případné úrazy. Jednou se mi stalo, že si modelka popálila nohu. Dýmovnice na začátku prskala a chrlila jiskry, nestabilitou se převrhla a otočila se přímo k modelce. Dívka byla naštěstí rychlá a uskočila, takže vše dopadlo v pořádku, ale opatrnosti není nikdy dost. Mějte stále na paměti, že pracujete s pyrotechnikou, která nemusí být vždy bezpečná!
Dalším vlivem, se kterým musíte počítat, je vítr. I drobný vánek vám totiž dým posune a rozptýlí kam nechcete. Proto doporučuji koupit si dýmovnic alespoň trojnásobně víc, abyste mohli pokus opakovat. Když se fotka tak úplně nepovede, nezoufejte. K dokonalosti fotku dotáhnete s pomocí Zoner Photo Studia X.
Vyzkoušejte si focení s ohněm i vy
Pokud váháte, zda se do focení s dýmovnicemi nebo ohněm pustit, určitě vám ho doporučuji. A pokud budete dbát na bezpečnost, bude to pro vás zážitek.
Líbí se vám focení dýmovnic a rádi byste se pustili do většího foto-projektu, kde je využijete? V dalším článku se budeme přípravě a plánování takového projektu věnovat. Dozvíte se, co vše je potřeba zařídit a nachystat i jak se na focení připravit.