Focení portrétů se zvířaty: respekt a trpělivost se vyplatí
Focení se zvířaty je moderní a lákavé. Ale není to jen tak. Je to proces, u kterého musíte být velice trpěliví a pohotoví. A také připravení na to, že se trochu ušpiníte. Zvířata nespolupracují tak dobře jako lidé, proto je vhodné se dobře připravit. V článku vám dáme pár tipů, co vás na takovém focení může čekat.
Focení člověka se zvířetem je výzva. Hlavně v tom, že se zde potkává klasická portrétní fotografie s něčím živelným, co má vlastní hlavu. Když to však zvládnete, můžete se pochlubit výsledky, které stojí za to.
Mějte ke zvířatům respekt
Zvířata jsou živé bytosti. Cítí, vnímají, bojí se. Nejsou pouhý objekt, který si vyfotíte a naženete na něm parádu. Nejsou váš nástroj. Focení se zvířetem je – stejně jako s modelkou – spolupráce, v jejímž rámci jste si rovni.
Ať už se jedná o psy, koně, dravce, ježky, jezevce, lišky, kočky nebo třeba medvěda, je důležité zvíře vnímat s respektem. Vy na něm najdete to krásné, co chcete promítnout do fotky. Složitější je, že zvíře nebude pózovat úplně podle vašich představ. A pokud ho musíte násilím nutit, aby sedělo tak nebo onak, asi sami chápete, že je to špatně. Chce to trpělivost a klid.
Často je focení se zvířaty časově omezené. Což znamená, že fotek nebude moc, ale to by nemělo vadit. Neměli bychom cenit kvantitu, ale kvalitu. Kdyby z hodinového focení vyšla jedna dokonalá fotka, stačí to. Pokud však modelka očekává hromadu fotek, tak se dostanete do stresu, kdy se něco nepovede. Proto doporučujeme modelku předem upozornit, do čeho jde. Je to citlivá práce s tvorem, kterého nechceme trápit a děsit, proto musíme počítat s omezeními.
Na focení se zvířetem si také neberte žádné nástroje. Odrazka, dýmovnice, blesky, všechny tyto věci budou zvířatům nepříjemné.
- Určitě konzultujte použití jakýchkoliv extra nástrojů s majitelem zvířat!
- Dýmovnice bych brala automaticky jako absolutní tabu, blesky některá zvířata možná snesou, ale je rozhodně lepší využít denní světlo.
- Staly se takové případy, kdy odrazka splašila koně.
- Vyvarujte se čehokoliv, co by mohlo dělat hluk.
- Doporučuji nepoužívat parfémy, zvířata mohou podráždit.
Technika focení zvířat s lidmi
Připravte se na rychlé snímání. Doporučuji najít co nejlepší světelné podmínky, protože musíte používat nastavení, která takové podmínky potřebují:
- Clona musí být přivřená. Hlavně u focení psů. Zvíře je totiž často v jiné hloubce ostrosti než model a ani jednoho nechcete mít rozostřeného. Číselně bych doporučila f/4 a výš.
- Čas by měl být velice krátký, protože zvíře se hodně hýbe. Chcete zachytit každý jeho pohyb a chcete, aby bylo ostré. Takže 1/300 s a kratší.
- ISO pak přizpůsobte podmínkám a možnostem vaší vlastní výbavy, aby byl obraz ideálně exponovaný.
Co se týče objektivu, osobně bych doporučila delší ohniska, protože byste neměli být u zvířat moc blízko, mohli byste je vyděsit. Také by v širokém záběru objektivem s krátkým ohniskem mohl být vidět majitel zvířete, jak stojí poblíž a dohlíží.
A hlavně nezvedejte moc hlavu od hledáčku, ten perfektní moment se zvířetem se neopakuje a přichází v nejméně očekávané chvíli. Celkově moc nekoukejte, jak fotky dopadly na náhledu, prostě foťte, foťte, foťte – je to skoro jako sport. Kvůli tomu také doporučuji vzít si dostatečné množství patřičně velkých SD karet.
Různé rady k různých zvířatům
Koně jsou klidní, ale měli byste z nich mít respekt. Je také velký rozdíl mezi focením se zkušeným jezdcem a někým, kdo koně možná několikrát v životě pohladil. Jezdecké modely si můžete dovolit fotit v sedle v plné rychlosti, pokud jsou velmi zkušení a cítí se na to, zkuste z nich dostat i nějaký ten trik.
U nejezdců pak můžete vymyslet celou řadu alternativ. Jen je dobré s nimi dopředu počítat a plánovat. Můžete využít pózy vedle koně. Kůň alespoň nebude poskakovat a zlobit, můžete si tak o něco lépe vyhrát s ideální kompozicí a focení bude o něco klidnější. Další tipy na focení koní naleznete třeba v článku Jak fotit koně? Vykoupat, uši dopředu a pohlídat kompozici.
Psi jsou další oblíbená zvířata na focení. Populární jsou třeba českoslovenští vlčáci, kteří velmi připomínají vlky. Každý pes je samozřejmě vychovaný jinak, ale zkušenost je taková, že divočejší zvíře se hůř koriguje. Buďte připraveni na hodně pohybu a málo přizpůsobivosti. Ale pokud s tím počítate, tak byste jej měli zvládnout.
Psi také mnohdy zůstávají během focení na vodítku, takže doporučuju naučit se odstranit předměty z fotografie. O focení psů jsme také napsali článek Jak fotit psy aneb pamlsky s sebou.
Dravci a další ptáci jsou krásní a snadno se s nimi pracuje. Většinou sedí na ruce a jsou v klidu. Ale pozor, obvykle je nemůžete nechat sedět na holé ruce, protože mají drápy, kterými by mohli modela nehezky zranit. Počítejte s tím při výběru outfitu. Dále nezapomeňte, že velcí dravci bývají těžcí, takže drobnější modelky je na ruce dlouho neunesou.
Dále bych chtěla zmínit už jen několik dílčích zkušeností:
- Ježci musí být v teple, ale nevadí jim blesk.
- Kočky jsou náladové a hodně záleží na jejich povaze.
- Jezevci jsou přátelští a zbožňují hroznové víno.
- Lišky jsou krásné, ale stále jsou to šelmy, na to nezapomínejte.
- Hadi mají rádi teplo.
Na závěr tedy určitě doporučím si focení se zvířaty vyzkoušet. Ceny za půjčení zvířat jsou adekvátní a celá jejich výše jde na jídlo, pelechy a vůbec na to, aby se měla dobře. Z některých focení můžete být překvapení, ale nenechte se rozhodit, držte foťák pevně a hodně foťte.
Jiná focení zase mohou být až nečekaně jednoduchá. Hlavně se na všechno, co vás napadne, ptejte majitele zvířete. Zjistěte si možnosti a pořádně vše proberte s modelem, ať máte vy i model 100 % informací a nic vám výsledné fotografie nezhatí.