Naučte se správně fotit ohňostroje
Focení ohňostrojů je velmi specifické. V zásadě sice není nijak zvlášť složité, ale pokud chcete mít co nejlepší fotky, musíte dodržet několik pravidel. Podívejte se, jak na to.
Ohňostroje nejsou záležitostí pouze silvestru. Narazíte na ně třeba i na větších oslavách, svatbách nebo třeba na jejich přehlídkách. Často tak máte příležitost vyfotit si světelná představení i v netradičních kulisách.
Zkontrolujte výbavu
Před samotnou výpravou na focení ohňostroje si zkontrolujte vybavení. V tomto případě totiž víc než u jiných žánrů platí, že času je málo a druhou šanci nedostanete. Na co se zaměřit?
- Baterie – nezapomeňte ji plně nabít, v ideálním případě přibalte i další akumulátor. Dlouhá expozice dává baterii zabrat.
- Objektiv – vyzkoušejte, zda vše funguje bez problémů, a zkontrolujte možné šmouhy na čočkách. Při nočním focení mohou způsobit nepříjemné „lokální rozostření“.
- Dálková spoušť – pokud nemáte kabelovou spoušť, vyzkoušejte funkčnost dálkového ovládání. Také to potřebuje zdroj energie, takže si raději poříďte záložní baterie.
- Stativ – zkontrolujte, zda je v pořádku, a stativovou destičku si připevněte na fotoaparát ještě doma. Ve tmě se budete špatně orientovat.
- Pytlík s fazolemi – raději si s sebou vezměte i pytlík pro stabilizaci fotoaparátu. Ne vždy je na místě s ideálním výhledem možné postavit stativ. Na zídce se pak lépe polohuje fotoaparát položený do pytlíku s fazolemi či rýží
- Paměťová karta – před focením ji zformátujte, abyste měli jistotu, že je prázdná a fotky se tam vejdou. Na druhou stranu není nutné nafotit každý výbuch třikrát. Třídit ohňostroj je často peklo, protože většinou je vám líto smazat tolik použitelných snímků.
Z výše uvedeného si snadno odvodíte, co všechno budete k focení ohňostrojů potřebovat. Zároveň se vyplatí, vzít si s sebou víc objektivů. Zpravidla totiž předem nevíte, jak bude ohňostroj komponovaný. A jestli se kromě širokého ohniska pro zachycení celku nebude hodit také dlouhé sklo, se kterým si dění na obloze „přitáhnete“ blíž.
Vyberte nejlepší místo
Pokud je to možné, projděte si místo konání ohňostroje den předem, abyste zjistili, odkud bude nejlepší výhled. Na akci pak vyrazte s předstihem, abyste o vytipované místo nepřišli.
Počítejte také s tím, že s pokročilou hodinou bude lidí přibývat. Dobře si proto zabezpečte stativ i fotoaparát, aby vám ho někdo neshodil nebo třeba neukradl.
Nastavte fotoaparát
U focení ohňostrojů je důležité, aby váš foťák umožňoval uměl pracovat s manuálním nastavením expozice (M). Právě to je totiž pro focení ohňostrojů nejlepší.
Stejně tak ostření zvolte manuální, protože budete ostřit na nekonečno. Automatika by si s tím nevěděla rady.
Ohnisko nastavte podle situace. Když jste blízko ohňostroje a chcete zabrat i okolí, vyberte širokoúhlý objektiv. Pokud děláte detail nebo jste daleko, zvolte ohnisko třeba kolem 50-100mm.
Clona
Abyste dosáhli ideální ostrosti, nastavte střední zaclonění – tedy přibližně F5.6-F8. Použití stativu vám navíc umožní vyhnout se pohybové neostrosti.
Citlivost
Volte takovou citlivost, aby na snímku nebyl výrazný šum. Konkrétní hodnoty záleží na tom, co vám dovolí váš fotoaparát. Díky stativu ale zpravidla nemusíte ani s použitím delších časů zvedat hodnotu ISO výš než na 400.
Čas
Doba expozice závisí na tom, co přesně chcete vyfotit. Příliš krátký čas zachytí pouze část gejzíru na obloze, příliš dlouhý zase způsobí slévání obrazců. Zkuste nastavit čas v rozmezí od půl vteřiny do pět sekund a poté jej upravte podle výsledného snímku a svých preferencí.
Jde to i z ruky
Občas se může stát, že s focením ohňostroje předem nepočítáte, třeba proto, že je to překvapení. V takovém případě u sebe stativ pravděpodobně nemáte. Ale nevadí – zkuste focení z ruky.
Musíte ale pracovat s jinými expozičními hodnotami. Čas nastavte kolem 1/30 vteřiny, abyste byli schopní záběry v rámci možností udržet. Clona by měla být kolem 3.5-5.6 a ISO přibližně na hodnotě 1600. Šum je sice na černé obloze hodně vidět, ale můžete ho snadno redukovat v Zoner Photo Studiu.
Fotit ohňostroj bez stativu samozřejmě není ideální. Když potkáte ohňostroj nečekaně, byla by škoda ho nevyfotit.
Zakomponujte do ohňostroje lidi
Při focení ohňostroje myslete také na to, co je v dané situaci důležité. Pokud je ohňostroj zlatým hřebem svatebního dne, je určitě na místě vyfotit také novomanžele, kteří ho pozorují.
Je přitom jen na vás, jak si s kompozicí pohrajete. K ohňostroji můžete zakomponovat prakticky cokoliv – třeba i zaparkované svatební auto.