Foto vychytávky: vytvořte efektní pozadí nebo vlastní fotostan
Pro usnadnění práce a dosažení různých efektů na snímcích si můžete pořídit celou řadu fotografických pomůcek. Ty jsou ale většinou drahé. Naštěstí ale existují řešení, jak tyto drahé pomůcky levně nahradit. Vyrobte si vlastní fotostan nebo difuzér a už si kvůli jedné fotce nebudete muset kupovat drahé vybavení pro produktovou fotografii. A to není všechno. Podívejte se na naši sérii vychytávek, které vám pomůžou ke skvělým fotkám a ušetří peníze.
V článku si ukážeme, jak docílíte dokonale bílého pozadí, ale i další triky. Efektní barevné pozadí doma vytvoříte stejně snadno. Experimentujte a dodejte vašim fotkám šmrnc. A co třeba vyrobit vlastní fotostan nebo difuzér? Ukážeme vám, jak na to.
Jak na bílé pozadí
Vyfotit objekt tak, aby za ním bylo čistě bílé pozadí, není jednoduché. I ten nejbělejší povrch se na výsledné fotografii ukazuje jako šedý. Aby bylo pozadí čistě bílé, musíte ho buď:
- nasvítit, aby bylo jasnější než fotografovaný objekt, nebo
- prosvětlit z druhé strany.
V ateliéru je nejjednodušší fotit proti světlu v softboxu. Náklady na pořízení ateliérového světla (ať už se jedná o světlo trvalé či zábleskové) a kvalitního softboxu se ale můžou pohybovat v řádech tisíců až desetitisíců korun.
Velmi jednoduchým řešením tohoto problému je využít světlo z okna. Na okno nalepte obyčejný kancelářský papír a fotografovaný objekt umístěte před něj. Vzhledem k tomu, že fotíte v protisvětle, bude poněkud náročnější nastavit správnou expozici. Automatika fotoaparátu obraz totiž podexponuje.
Použijte manuální režim. Expozici nastavte tak, aby pozadí bylo bez kresby (tedy zcela bílé). Zároveň dejte pozor, aby na fotografovaném objektu zůstala kresba zachovaná. Pokud jsou na objektu světlá místa, raději vyfotografujte i pozadí tak, aby nebylo úplně bílé. V Zoner Photo Studiu X ho pak snadno zesvětlíte.
Pokud máte fotoaparát, který neumožňuje fotografovat v manuálním režimu, k zesvětlení fotografie použijte nastavení kompenzace expozice do kladných hodnot. Počítejte s nutností kompenzace expozice i o několik EV. To bude záviset na množství venkovního světla.
Vhodným motivem pro fotografování proti světlému pozadí jsou například květiny nebo portréty. U těch není na škodu mírná ztráta kontrastu, kterou s sebou nese fotografování v protisvětle.
Fotopozadí pomocí notebooku
Jak si ale poradit v případě, že je venku tma? Použijte displej notebooku, monitor nebo televizi. Pokud na monitor či obrazovku televize promítnete bílou plochu, tak vám poslouží jako fotografické pozadí klidně i uprostřed noci.
Navíc při použití monitoru nejste odkázáni pouze na bílé pozadí, ale můžete si ho libovolně přizpůsobit. Je vhodné, pokud má použitý monitor dostatečně vysoké rozlišení (řádově od 130 px/palec a více). U obrazovek s nižším rozlišením může být na fotografiích vidět jejich rastr.
V takovém případě je nutné pracovat s nižšími clonovými čísly pro snížení hloubky ostrosti a pokusit se umístit předmět co nejdále od obrazovky. U 13′′ notebooku jsem při rozlišení Full HD (1920 x 1080 px) nenarazil na problémy. U 30′′ monitoru je rozlišení UHD (3840 x 2160 px) také zcela bez problémů.
Odraz u produktové fotografie
Pro ozvláštnění produktové fotografie zkuste umístit produkt na nějaký lesklý povrch, který vytvoří odraz. Můžete použít třeba skleněnou desku položenou na tmavý papír nebo látku, případně už tónované sklo. Pokud ovšem chcete dosáhnout odrazu, který není zcela statický, můžete vyrobit odraznou plochu z alobalu.
Alobal nalepte na karton a fotografovaný předmět umístěte na něj. Výsledný odraz působí, jako by byl předmět položen na vodě.
Jak nahradit světelný stan
Pro fotografování lesklých (zejména kovových) předmětů jsou určeny světelné stany. Kovové povrchy fungují trochu jako zrcadlo. Při jejich focení si musíte poradit s tím, že se v nich odráží okolí.
Světelný stan obklopuje fotografovaný předmět ze všech stran neutrální difuzní plochou, takže se v předmětu neodráží žádné rušivé objekty. Za standardní skládací látkový světelný stan zaplatíte od jednoho tisíce do pěti tisíc korun. Pokud ho ale nepotřebujete používat pravidelně, tak si ho můžete velmi levně vyrobit sami.
Budete k tomu potřebovat větší kartonovou krabici a pauzovací papír (ten můžete bez problému nahradit i papírem na pečení). Do třech bočních stran krabice vyřízněte otvory a překryjte je pauzovacím papírem. Dovnitř krabice vložte větší bílý papír, který bude tvořit nekonečné pozadí. Fotografovaný předmět vložte do krabice a z boků krabici nasvětlete. Pokud fotografujete v přirozeném nebo slabším trvalém světle, tak budete potřebovat nastavit delší čas expozice a pravděpodobně bude potřeba fotoaparát nějakým vhodným způsobem stabilizovat.
Jak rozptýlit světlo vestavěného blesku
Použití vestavěného nebo systémového blesku dodává světlo, které je velmi tvrdé a zároveň potlačí veškerou barevnou náladu na fotografované scéně. Klasickým řešením je nastavit směr blesku mimo fotografovaný objekt a odrazit světlo o nějakou větší barevně neutrální plochu (klasicky bílý strop či stěna). Na fotografovaný objekt tak dopadá světlo rozptýlené, které má mnohem kvalitnější charakter.
Nastavit směr záblesku ovšem umožňují pouze drahé systémové blesky a několik málo modelů fotoaparátů. U klasické zrcadlovky si proto musíte pomoci jednoduchým trikem. Před blesk umístěte kus bílého tvrdšího papíru (ideálně ve formátu vizitky). Světlo blesku tím nasměrujete směrem vzhůru, takže scéna bude osvícena rozptýleným světlem odraženým od stropu. Z toho je zřejmé, že tento tip využijete pouze ve vhodném interiéru.