Fotografujeme festivaly
Léto je na začátku své vlády a hudebními festivaly se to nejen v České republice začíná hemžit. Málokdo odolá pokušení uchovat si vzpomínku na slavnou hvězdu a vezme si s sebou fotoaparát. Dnes se podíváme na to, jak dosáhnout co nejlepších výsledků.
Hned z kraje je nutno zmínit, že ne všechny hudební či divadelní festivaly jsou k fotografům přátelské. Na některých se fotografovat nesmí vůbec, jiné zase mají řadu omezení, která je nutno dodržovat. Před samotnou cestou na konkrétní akci si proto zjistěte, zda je možný vstup s fotoaparátem – dobrým zdrojem bývají obvykle webové stránky, nejlépe pak přímo někdo z týmu pořadatelů.
Vstup podle výbavy
Pokud je dovolen vstup na akci s fotoaparátem, můžete se ještě setkat s dalším problémem, jestliže vlastníte digitální kompakt anebo kompakt s výměnnými objektivy, pravděpodobně nebude se vstupem problém. V případě, že se ale chystáte na festival se zrcadlovkou a několika objektivy, můžete být u vstupu zastaveni a vykázáni s technikou z areálu.
Několik let zpátky se totiž na hudebních akcích rozmohl nešvar ze strany pořadatelů, kteří klasifikují prakticky jakoukoliv zrcadlovku, jako profesionální vybavení a zakazují s ní vstup do areálu. Nejjednodušší cestou, jak dosáhnout svého, je zažádat o akreditaci, díky níž se můžete s fotoaparátem volně pohybovat. Pokud jste se rozhodli pro návštěvu menší akce, pak nic nezkazíte rozmluvou s pořadateli, při níž nabídnete i výsledné fotografie k jejich použití.
Čím fotit?
Plánujete-li návštěvu festivalu, která se odehrává především za denního světla, pak nebude problém, použijete-li pro fotografování kompakt. V okamžiku, kdy se setmí a podium je nasvětleno pouze umělým světlem, již bude fotografování s kompaktem tvrdý oříšek a oceníte jakýkoliv fotoaparát podávající služné výkony i při vyšší citlivosti, o světelném objektivu nemluvě.
V pohotovostní brašně by nemělo chybět několik důležitých věcí, které vám usnadní práci:
- nabitý náhradní akumulátor
- utěrka na objektiv
- záložní paměťová karta
- stativ či monopod
- externí blesk
- pytlík s fazolemi
V případě, že fotografujete digitální zrcadlovkou, nezapomeňte si přibalit objektivy jak širokoúhlé, tak i základní a teleobjektiv. Na akci využijete širokou škálu ohnisek, od těch nejširších pro fotografování celku, až po dlouhé teleobjektivy, kterými si „přitáhnete“ účinkující a můžete se soustředit na jejich portréty.
S klesající intenzitou osvětlení nastavte vyšší citlivost tak, abyste se dostali s časem na rozumné hodnoty, u kterých budete mít jistotu ostrých snímků (řádově 1/45 s a kratší). Čím světelnější objektiv máte, tím lepšího výsledku dosáhnete, nebojte se však fotografovat tzv. na plnou díru, tedy se zcela odcloněným objektivem. Dostatečně expozičně prokreslená scéna je pro vás v tomto případě důležitější než vydolovat z objektivu maximum ostrosti, tu můžete následně upravit v počítači. Disponuje-li objektiv nebo fotoaparát stabilizací, určitě ji aktivujte, pouze v případě snímání ze stativu stabilizaci vypněte anebo přepněte do speciálního režimu pro stativ. S tím také úzce souvisí volba expozičního režimu, vzhledem k požadavku na eliminaci pohybové neostrosti je nejvhodnějším režimem priorita času.
Vzhledem k neustále se měnícím světelným podmínkám doporučuji fotografovat do RAWu, následné vyvolání v počítači umožňuje dodatečné upravení expozice a lépe se také odstraňuje případný šum. Naměřenou expozici korigujte do mínusu přibližně o 0,7 až 1 EV, v opačném případě budete mít na snímku lokální přepaly od reflektorů či odlesků stojanů. Blesk (externí či vestavěný) nechejte schovaný až do chvíle, kdy se bez něj opravdu neobjedete. Experimentovat můžete v takovém případě i s dálkovým odpálením.
Při fotografování digitálním kompaktem platí podobná pravidla jako u zrcadlovky, zvolte vyšší citlivost, kterou ještě lze použít bez zásadnějšího vlivu na kvalitu obrazu, aktivujte stabilizaci a upravte korekci expozice také do mínusu – pro kontrolu raději proveďte několik zkušebních snímků. Jestliže zvládá váš kompakt ukládání do RAWu, určitě zvolte tuto možnost, v opačném případě volte JPEG s nejvyšší možnou kvalitou a minimální kompresí.
Kompakty mají obecně pomalejší autofokus než zrcadlovky, pro dosažení co nejlepších výsledků je vhodné si předostřit, sledovat umělce s namáčknutou spouští a ve správný okamžik domáčknout a exponovat. Nezapomeňte vypnout vestavěný blesk, který by působil rušivě. Dobrým pomocníkem může být v takovém případě monopod nebo zmiňovaný sáček s fazolemi. S jeho pomocí totiž můžete usadit digitál i na nerovné avšak výškově ideální místo pro delší expozici.
Jestliže je kompakt vybaven pokročilými režimy, doporučuji režim priority času, kde si nastavíte nejdelší vámi udržitelný čas expozice. Jestliže je váš kompakt automatem, poohlédněte se v nabídce scénických režimů, zda nenajdete vhodný režim – v úvahu připadá například noční scéna, noční portrét či ohňostroj.
Výběr místa
Najít správné místo pro fotografování je na koncertech většinou tou největší zkouškou. Kapela je obvykle na vyvýšeném podiu, takže fotografujete z podhledu. Máte-li akreditaci, můžete se dostat i blíže k hudebníkům, na jejich výškovou úroveň však málokdy dosáhnete. Dalším problémem je rozestavění techniky na podiu, obvykle vám budou zaclánět stojany mikrofonu, činely bubeníka nebo odposlechy, které buďto zaclání ve výhledu nebo naopak vyrůstají účinkujícím z hlavy. Když už najdete vhodné místo a zarámujete si zpěváka v hledáčku, těsně před expozicí udělá krok dozadu a můžete začít s hledáním nanovo.
Nikdy nestůjte celou akci na jednom místě, stejný úhel záběru na všechny účinkující po několika fotografiích omrzí a divák při prohlížení ztrácí pozornost. Pendlujte v nepravidelných intervalech z jedné strany podia na druhou. Jakmile máte vyfotografovanou celou scénu, soustřeďte se na detaily a zkuste si více pohrát s kompozicí. Zajímavé bývají pohledy jakoby z podia do davu diváků, tím můžete celou sadu snímků ozvláštnit a udělat ji ještě atraktivnější.
Tipy pro focení:
- volte osvědčenou citlivost, na automatickou citlivost raději zapomeňte
- fotografujte s mírnou korekcí do mínusu, vyhnete se tak snáze přepalům
- vypněte blesk, jeho použití je možné jen v té největší světelné nouzi
- obětujte vyšší clonu ve prospěch kratšího času, vaše snímky pak nebudou rozostřené
- sledujte dění na scéně a především práci světel, snáze tak budete moci předvídat situaci
- nebojte se jít blíž k podiu