Fotografujeme s bleskem

Použití blesku je při fotografování vždy zcela zásadní rozhodnutí neboť se zcela mění nejen práce s aparátem, ale také výsledná podoba snímku. My si projdeme základní charakteristiky a vlastnosti blesků.

Ještě než se podíváme na základní charakteristiky blesků, je nutné se vůbec zorientovat v tom, jaké typy blesků jsou na trhu dostupné. Podle toho se totiž zcela zásadně liší práce s nimi a také obrazové výsledky.

Typy blesků

Základním modelem je vestavěný blesk, který najdete prakticky u všech kompaktních fotoaparátů. Je umístěn velmi často vedle objektivu a není proto příliš použitelný pro jakoukoliv kreativní práci. Ve většině případů ani není možné měnit intenzitu záblesku, takže výsledné fotografie působí nepřirozeně. Využití takový blesk najde pouze v nouzi, kdy je již nedostatek přirozeného světla a není k dispozici blesk jiný.

Vestavěný blesk u kompaktu má obvykle malé rozměry a nepříliš vhodné umístění
Vestavěný blesk u kompaktu má obvykle malé rozměry a nepříliš vhodné umístění

Druhým typem blesku, který je integrovanému podobný, je blesk vyskakovací (pop-up). Ten se nachází většinou ve větší vzdálenosti od objektivu a nejčastěji se s ním setkáte u zrcadlovek. Díky umístění a také díky možnosti nastavení vlastností blesku přímo v menu fotoaparátu, je jeho použití pohodlnější a praktičtější. Výrobci třetích stran navíc přicházejí s různými doplňky, které umožňují kreativnější využití těchto blesků – ať už jsou to odrazné destičky, směrovače záblesku anebo difuzéry, které změkčí světlo blesku a snímky pak vypadají o něco přirozeněji.

Vestavěný výklopný blesk je silnější a vhodněji umístěný
Vestavěný výklopný blesk je silnější a vhodněji umístěný

Poslední skupinou blesků jsou tzv. externí či systémové blesky. Jejich použití je velmi široké, jednak díky možnosti detailního nastavení intenzity záblesku. Jednak je možné záblesk libovolně směrovat, protože hlava zábleskové jednotky je otočná. Výkonově několikrát převyšují blesky vestavné a podobně jako u těch vyskakovacích, i v tomto případě je k dispozici velké množství příslušenství, které lze použít pro modelaci či změkčení světla vydávaného bleskem. Podstatnou výhodou je také možnost odpalování blesku na dálku nebo dokonce bezdrátově.

Klasický externí blesk s otočnou a náklopnou hlavou
Klasický externí blesk s otočnou a náklopnou hlavou

Kdy a jak používat blesk

Důvody pro použit blesku jsou vcelku jasné, především je to nedostatek světla pro fotografování a tudíž nutnost scénu nasvítit. Další příležitostí pro využití blesku je například prosvětlení tmavých míst při snímání velmi kontrastní scény – v takovém případě je možné alternativně použít i odraznou desku. Své využití najde systémový externí blesk také v domácím ateliéru, kde nahrazuje záblesková světla.

Blesk využijete i při požadavku na vysokou clonu, kdy objektiv lépe kreslí, avšak délka expozice by bez něj byla příliš dlouhá pro fotografování z ruky. Při použití blesku je velmi důležité dávat si pozor na efekt červených očí a především pak na případné přepaly při fotografování objektů na krátkou vzdálenost.

V případě vestavěných blesků se přepalům většinou nevyhnete a bohužel také často zachytíte nehezké stíny způsobené tvrdým světlem. Průvodním jevem při použití interního blesku je také voskový výraz pleti – bez jakékoliv jemné kresby. Částečným řešením je v takovém případě stáhnout intenzitu blesku na minimum a poté exponovat. Bohužel ne všechny kompakty umožňují nastavit intenzitu záblesku, takže v některých případech se zkrátka voskové pleti nevyhnete. Ve většině případů postačí, zvolíte-li režim automatického blesku, který se přizpůsobí aktuálním světelným podmínkám. Jestliže fotíte v protisvětle, měl by se blesk v takovém případě spustit také. Pokud ne, budete muset volit režim vynuceného záblesku

Vlevo je snímek bez použití blesku, vpravo pak s automaticky spuštěným bleskem v protisvětle
Vlevo je snímek bez použití blesku, vpravo pak s automaticky spuštěným bleskem v protisvětle

U výklopných blesků zrcadlovek je již mnohem větší pravděpodobnost toho, že budete moci nějakým způsobem ovlivnit intenzitu záblesku, aby nebyly blízké objekty přesvětlené. Pokud však pracujete s výklopným bleskem častěji a na externí jste ještě nenašetřili, vyplatí se dokoupit alespoň příslušenství v podobě difuzního nástavce, jehož držák je upevněn v sáňkách na externí blesk a rozptylná plocha „visí“ před vyklopeným bleskem.

Softbox Soft screen od společnosti Lumiquest
Softbox Soft screen od společnosti Lumiquest

V případě externích blesků je situace zcela jiná, jelikož mají odlišnou konstrukci, která umožňuje otáčet a naklápět bleskovou hlavu. Podobně jako u blesků výklopných, i u externích jednotek je možné a vhodné použít difuzory, které světlo lépe rozptýlí a změkčí. Díky otočné a výklopné hlavě blesku je možné fotografovat tak, že na snímaný objekt neblýskáte přímo, ale odrazem. To je vhodné při požadavku na měkké světlo s přirozenou atmosférou.

Odrazíte-li světlo o strop, bude například snímaná skupina osob osvětlena seshora a částečně zepředu. Pro tyto případy ještě doporučujeme umístit na blesk kousek bílého papírku či vizitku tak, aby při záblesku směrem nahoru byla část světla odražena i dopředu. U lepších blesků najdete vytahovací bílou plastovou destičku právě pro tyto účely.

Blesk odražený o strop produkuje rozptýlené světlo, které nemá tvrdé stíny
Blesk odražený o strop produkuje rozptýlené světlo, které nemá tvrdé stíny

Jakmile zvládnete základní návyky fotografování s bleskem, bude pro vás již mnohem jednodušší jej využívat častěji. Podrobné nastavení systémových blesků, způsoby měření a různé režimy práce si ponecháme na samostatný článek. Nyní byste měli v kostce vědět, jak blesk použít a čemu se při snímání vyvarovat.