Fotografujte trojrozměrně

3D zobrazení je celosvětovým hitem od loňského roku. Na trhu už se objevily i první fotoaparáty pro trojrozměrné snímání, vývoj je však stále v plném proudu. Chcete-li mít 3D fotky již nyní, máme pro vás návod jak na to!

Ještě než vám poradíme, jak trojrozměrný snímek vytvořit, neodpustím si malý úvod. Způsobů jak vytvořit trojrozměrný snímek je několik, Zoner Photo Studio 13 umožňuje vyrobit tzv. anaglyf. Anaglyf je metoda, při níž se využívá rozložení obrazu zvlášť pro levé a pro pravé oko. Nutností k prohlížení takto vytvořených snímků jsou barevné brýle s jedním sklem červeným (levé oko) a druhým zeleným nebo modrým (pravé oko).

Vhodný zdroj především

Základním předpokladem k úspěšnému vytvoření trojrozměrné fotografie je dvojice snímků, pořízených z jednoho stanoviště, avšak s posunutím fotoaparátu v rozmezí 6 až 10 centimetrů stranou. Při posunu fotoaparátu se s ním pokuste hýbat ve vodorovné rovině, aby se výrazně nezměnil obraz výškově, ale pouze v horizontální rovině.

Zdrojové snímky by měly být podobné, jako byste se dívali na scénu jednou levým a jednou pravým okem. Vzhledem k výše popsanému je vhodné pořizovat fotografie ze stativu nebo alespoň s fotoaparátem položeným na pevné základně, abyste eliminovali riziko posunu roviny snímače

Zdrojové snímky pro výslednou 3D fotografii

Máte-li vhodné dva obrázky nafoceny, otevřete si v Zoner Photo Studiu modul správce a snímky označte. Následně zvolte z menu Vytvořit možnost 3D obrázky. Program otevře nové dialogové okno s náhledy všech snímků v aktuální složce, kde budou viditelné pouze dvě označené fotografie. V případě, že žádné snímky neoznačíte a spustíte tvorbu 3D obrázků přímo, bude nutné v prvním kroku správné snímky vybrat zatržením.

Jakmile je dvojice snímků označena zatržením, klepněte na tlačítko Další a přejdete do okna, kde jsou vyznačeny spojovací body, které program na obou snímcích našel. Jejich polohu můžete ručně upravit anebo jednoduše další bod přidat za pomoci klepnutí myši do obrázku. V zásadě však dostačuje počet bodů, které program automaticky najde, takže můžete s klidným svědomím pokračovat na dále.

Výběr překryvu

V následujícím okně budete vybírat typ anaglyfu, tedy způsob zobrazení na výsledném složeném snímku. K dispozici jsou celkem čtyři způsoby složení. Černobílý je vytvořen tak, že se obě fotografie převedou do černobílé varianty a každá se pak převede do cílových barev. Pro vytvoření barevného anaglyfu jsou určeny další tři metody. Barevný anaglyf zachovává všechny barvy. Pokud se v obrázku nachází větší jasně červené plochy, pak mohou tyto ve výsledku působit rušivě. Pro omezení tohoto nepříjemného faktu souží Polobarevný anaglyf, který zeslabuje červenou složku předem nastaveným způsobem. Další zeslabení je možné pomocí volby Optimalizovaný, ručně určit lze Úroveň červeného kanálu pomocí posuvníku.

K dispozici je možnost ruční korekce posunutí snímků pomocí šipek ve vertikálním a horizontálním směru, případně můžete obrázek natočit ve směru nebo proti směru hodinových ručiček. Středovým křížkem se vrátíte k výchozímu nastavení. Volba oříznout odstraní nepřekrývající se části snímku, na obrázku níže je tato část ztmavena.

Velmi důležité je určení, který snímek je levý a který pravý (viděn levým a pravým okem). V případě, že byste pořadí zaměnili, nebude na výsledném snímku 3D efekt patrný. Je proto dobré již při skládání snímků mít po ruce 3D brýle a práci průběžně kontrolovat, pokud by snímky byly v opačném pořadí, postačí stisknout tlačítko Levý<->Pravy a program fotografie automaticky prohodí. Klepnutím na tlačítko Další se vytvoří obrázek v plné velikosti, který můžete uložit anebo otevřít v editoru.

community@zoner.cz