Hurá do (foto)školy!
Média jsou dnes plná prvňáčků, kteří s aktovkou a rodiči za zády nesměle vstupují do školních učeben. S podobnými pocity jsem se já vrhl do kurzů fotografování přes internet a po dvou měsících prázdninové fotoškoly vám mohu zprostředkovat své dojmy ze Školy perfektní fotografie vedené slavným Bryanem Petersonem.
Ve svém červencovém článku jsem vám popsal důvody, které mě přesvědčily se do online fotografické školy přihlásit. Tento článek má za cíl shrnout systém výuky, dojmy, pocity a přínos Školy perfektní fotografie – v současnosti jediných kurzů fotografie vedených čistě přes internet a v češtině. Absolvoval jsem nejpopulárnější, osmitýdenní kurz Naučte se exponovat kreativně, takže hodnotím jen jej, jsem však přesvědčen, že 99 % zmíněných věcí bude platit i pro ostatní kurzy z nabídky.
Otevřete si učebnice na straně…
Každý týden se účastníkům kurzu zveřejní jedna lekce. Ta probírá do hloubky jedno téma, či spíše princip, například „zmrazení pohybu“. Lekce je vysvětlena nejen teoreticky, ale obsahuje i bohatou sbírku fotografií. Je skvělé, že vedle správných snímků, zde naleznete dost fotografií typu „takhle ne“ s detailním popisem, co je na fotce špatně. Příjemným zpestřením jsou také videa, která opakují krátce principy dané lekce, ale hlavně ukazují naživo hlavní devízu kurzů – duo Bryan Peterson a Patrik Banas. Jsou to hlavně oni a jejich přístup k fotografii a žákům, které dělají z této online fotoškoly příjemné místo k učení.
Asi všichni známe a víme, že předmět dělá hlavně jeho vyučující. Dobrá zeměpisářka vám do hlavy dostala hlavní města jižní Ameriky, ani nevíte jak, a sympatický fyzikář vám ukázal, že jeho předmět není jen snůška teoretických blábolů. Stejně je to s kurzy focení a Školou perfektní fotografie. Osobnost Bryana Petersona byla určitě jedním z hlavních důvodů, proč jsem se přihlásil. Pro neznalé znovu zopakuji: Bryan Peterson je profesionální fotograf, který se proslavil díky své autorské činnosti. Knihy Bryana Petersona mají celosvětový úspěch, jeho tajemstvím je lehký styl psaní a hlavně zaměření na praxi a výsledek, na rozdíl od mnoha jiných publikací. Jestliže jste někdy četli příručku, jak lépe fotit, kde bylo ISO popsáno na tři strany technické hatmatilky o způsobech výroby snímačů, pak víte, o čem mluvím.Stejně tak je tomu u textů a videí určených pro online fotoškolu. Bryanovi a Patrikovi se povedlo rozlišit mezi podstatným a nepodstatným a to podstatné, ale složité převést do příkladů, kterým porozumí opravdu každý. Hodnotu ISO jsem nevybral náhodou, hned v první lekci je totiž vysvětlena pomocí včeliček dělnic. Věřte, že jsem byl dost šokován tímto příměrem, ale po přečtení jsem zjistil, že mi dosud žádná publikace ani web fungování nastavení ISO tak srozumitelně nevysvětlil.
Domácí úkol
Po tom, co vás danou techniku lektoři naučí, je třeba si ji vyzkoušet. Jak jsem psal ve svém úplně prvním článku zde na blogu, neexistuje jiný způsob, jak se zlepšit ve fotografii než doopravdy fotit. Patrik a Bryan to moc dobře vědí, a proto dostanete na konci každé lekce tzv. zadání. Zadání je fotografický úkol vycházející z poznatků dané lekce.
Autoři vám vysvětlili a nejspíš i na videu ukázali, jak daný snímek pořídit, co je dobrým objektem, čeho se vyvarovat i jaké hodnoty na foťáku nastavit. Na vás už je jen vyjít ven a zkusit si to. Svoje tři nejpovedenější fotky pak nahrajete lektorům na stránky fotoškoly.
Budeme si tykat?
Vystavením fotek na internetu to však samozřejmě nekončí. Asi nejpřínosnější část je totiž ta poslední – feedback. Vaši fotografii totiž lektoři kurzu zhodnotí a dají vám vyčerpávající zpětnou vazbu. Také máte možnost s nimi a s ostatními účastníky kurzu po celou dobu komunikovat pomocí diskuzních fór. Velmi sympatická je i úvodní nabídka tykání, které jen podpoří celkový velmi pohodový pocit z kurzu.
Učitelé vás motivují, když neodevzdáte úkol, připomenou se a zajímají se, jak by vám mohli pomoct a jestli není chyba na jejich straně. Můžete se také těchto profesionálů kdykoliv na cokoliv zeptat, nejen z probraných lekcí, ale také doporučení na koupi fototechniky či cokoliv jiného s fotografií spojeného. Tahle možnost mě v konečném důsledku oslovila ještě více než samotné materiály, přestože smekám před jejich obsahem.
Závěrečné vysvědčení
Nakonec musím zmínit i nedostatky. Celý web školy působí zastarale a v první moment zmatečně. Přestože už napodruhé budete vědět přesně, kde co najít, první návštěva opravdu věrně kopírovala dávnou zkušenost s prvním dnem ve škole a hledáním mojí třídy.
Druhou věcí, která bohužel může mnohé odradit, je cena. Většina kurzů vás přijde na tři a půl tisíce korun, Naučte se exponovat kreativně pak na dvojnásobek. Cena tak určitě není pro každého, je však vcelku pochopitelná, vezmeme-li v úvahu veškerý servis, který má každý z účastníků, a čas, po který se mu instruktoři individuálně věnují.
Když to shrnu, Škola perfektní fotografie mě velmi příjemně překvapila. Systém výuky donutí konečně přepnout zrcadlovku i hlavu na manuální režim a jít ven fotit, materiály jsou srozumitelné a přehledné, lektoři sympaťáci. Z této školy si odnáším reálné znalosti, nejen teoretické vědomosti.
Chcete se naučit pořizovat hezčí fotografie? Rozhodně vám víc než nové fotovybavení ve stejné ceně doporučím kurz Naučte se exponovat kreativně. Protože fotky dělá v prvé řadě fotograf.