Jak fotit a upravovat krajinu v mlze krok za krokem
Fotografování v přírodě je návykové. Není tak divu, že každého fotografa časem zláká focení krajiny částečně skryté v mlze. Víte ale, jak fotit v mlze fotit a jak fotky následně upravit?
Nejdůležitější je samozřejmě mlha samotná. Bohužel se ale v přírodě nevyskytuje neustále. V létě s ní pomůže takzvané paření lesů, při kterém díky odpařování vodních kapek vzniká pára, a les se začne halit do mlhavého oparu.
Další možností je vyrazit za focením brzy ráno k vodě nebo na louky. Bývá tam vlhčeji a je tak větší šance zachytit odpařující se kapky rosy z trávy.
V chladnějších měsících, kdy začnou vznikat inverze a klasické mlhy, je fotografování mnohem zábavnější díky zbarvenému listí na stromech. Když listí opadne, vyplatí se počkat na prosincové mrazy. Kombinace vysoké vlhkosti vzduchu a minusových teplot s inverzí zaručí krajinu jako z Mrazíka.
Pro pořízení fotografie můžete použít i své mobilní telefony. Lepší volbou jsou ale digitální fotoaparáty, protože ne všechny telefony umožňují plně manuální nastavení a focení do RAW. A to se při focení krajiny v mlze vyplatí. Nejlepší je tedy sáhnout po zrcadlovce nebo bezzrcadlovce, která zvládne i případné doladění posunutím expozice.
Při fotografování v mlze se nebojte snímek lehce přeexponovat. Někdy vám může připadat fotografie jen čistě bílá, ovšem ve formátu RAW je víc dat, než se může zdát. A díky technice snímání ETTR (Exposing to the Right – exponování vpravo) navíc půjdou tyto fotky vyvolat lépe než podexponované snímky.
Editace fotografií v ZPS
Zapněte si Zoner Photo Studio X a vyberte fotografii, kterou chcete upravit. Následně ji otevřete v modulu Vyvolat.
Nejprve upravte Vyrovnání bílé pomocí kapátka. Ideální je, když s ním kliknete přímo do mlhy. Podle toho, kde přesně data naberete, dáte snímku jednoduše chladnější nebo teplejší nádech.
Poté přejděte na Tonální křivku a pomocí bodů křivky upravte světlost mlhy a kontrast snímku.
Fotografii dolaďte v panelu Expozice. Pokud jste využili techniku exponování doprava, hodí se Expozici trochu snížit. Zároveň se vyplatí upravit také další hodnoty, například Kontrast, Černý bod či Zřetelnost. Při úpravě zamlžených snímků určitě využijete i Odstranění oparu. S jeho pomocí můžete mlhu přidat anebo ji naopak v krajině zmírnit, pokud se vám snímek zdá až příliš zamlžený.
Nezapomeňte také doladit barevnost pomocí panelu Barva a záložky Barevné korekce. Můžete tak například upravit barvy podzimního listí, aby víc odpovídalo vašim představám. V panelu Ostrost pak snímek doostřete.
Aby byla fotografie dramatičtější, můžete do snímku přidat Vinětaci. Najdete ji v panelu Efekty. Zároveň tak jednodušeji nasměrujete diváka k hlavnímu motivu fotografie.
Jakmile jste s fotografií spokojeni, exportujte ji pomocí funkce Export.
Pamatujte si, že:
- Větší šanci na focení mlhy máte brzy ráno.
- Po dešti můžete fotografovat v lese působivé detaily a cesty zahalené do mlhy.
- Fotky mlhy je lepší exponovat záměrně doprava, aby byly snímky světlejší.
- Je dobré využívat světla pronikajícího skrze mlhu.
- Místa pro fotografování v mlze si můžete vytipovat i během nemlhavých dnů.
- Vlhkost vzduchu a informace, zda bude inverze či mlhy, zjistíte díky mobilním aplikacím jako jsou Klára nebo Aladin.
- Při úpravách snímků krajiny v mlze se vyplatí použít funkci Odstranění oparu, které umí mlhu zdůraznit či naopak zmírnit.
- Je vhodné upravit také Expozici, Kontrast nebo Vyrovnání bílé.
Využijte i vy mlhy v krajině ve svůj prospěch. Vyfoťte tajemné zamlžené snímky a zkuste je sami upravit podle svých představ. Stačí si stáhnout Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a můžete se pustit do úprav.