Jak fotit černé předměty na černém pozadí
Vyfotit černý objekt na černém pozadí není lehká věc, ale stačí si zapamatovat jedno základní pravidlo a objekt s pozadím vám už znova nesplynou v černočernou tmu. Zjistěte, pomocí jakého postupu vznikají fotografie typu „černé na černém“. Vaše fotografie pak budou mít rázem úspěch.
Řada našich čtenářů nám posílá e-maily s dotazy, jak mají vyfotografovat černé produkty na černém pozadí tak, aby byly vykreslené všechny detaily produktu a aby bylo pozadí jen a pouze černočerné. Tak se pojďme v tomto článku podívat na správný postup.
Základem je odstup
K tomu, abyste mohli vyfotografovat jakýkoliv černý objekt na černém pozadí, platí v zásadě jedno obecné pravidlo: čím je objekt větší, tím větší odstup od pozadí bude potřeba. Na větší objekty totiž musíte mít i větší zdroj světla.
Pokud byste fotografovali velkou věc umístěnou blízko pozadí, pozadí bude osvícené, což je nežádoucí – pozadí už pak nebude černé, ale šedivé, případně by mohlo pochytit odstín světla.
Základ svícení
Fotografovaný objekt má být nasvícený a pozadí nikoliv. Jedině pak bude objekt hezky vykreslený i ve stínech a pozadí zůstane čistě černé.
Linka pro lepší efekt
Pokud máte problém s tím, že jedna strana objektu splývá s pozadím, není nic jednoduššího, než použít protisvětlo na nasvícení hrany objektu, která splývá s černým pozadím. Tento trik se používá téměř u jakéhokoli druhu fotografie. Nezáleží na tom, zda se jedná o portrét nebo o produktovou fotografii.
Jednoduše nasvítíte objekt zespodu a zezadu tak, aby se na fotografovaném objektu vytvořila jemná světelná linka, která oddělí objekt od pozadí. Dávejte si však pozor na to, abyste zdrojem světla nesvítili do objektivu.
Problém se splýváním pozadí máte rázem vyřešený.
Černé pozadí bez černého pozadí
Pokud nemáte k dispozici černé pozadí, můžete ho při fotografování vytvořit i tak. Potřebujte však při pořizování snímku najít přechod – v zásadě z tmavé místnosti do exteriéru – a fotografovaný objekt umístit na práh tohoto světelného přechodu.
Je však nutné nastavit expozici jen na fotografovaný objekt. Nejlepší bude, když použijete bodové měření expozice. V opačném případě se může stát, že budete mít objekt „přepálený“ a pozadí bude pěkně naexponované. Tento typ svícení můžete využít zejména u portrétů.
Myslete i na teplotu barev
Základním principem fotografií černých objektů s černým pozadím je odstup. To, jakým fotoaparátem budete fotit nebo jaký zdroj světla použijete, je jen na vás. Pamatujte však na to, aby zdroje světla měly stejnou teplotu barev – jedině pak bude mít fotografovaný objekt po vyrovnání bílé správnou barvu.