Jak fotit psy aneb pamlsky s sebou!

Každý z našich čtyřnohých kamarádů je jiný, ale jedno mají všichni společné. Jsou fotogeničtí! Ukážeme vám osvědčené triky a vychytávky, jak z vašeho psa udělat prvotřídního modela. Ať už fotíte francouzského buldočka nebo německého ovčáka, stačí dodržet několik pravidel a vaše fotky psů budou vypadat skvěle.

Je celkem jedno, jestli fotíte psa mobilem nebo profesionální zrcadlovkou. Důležité je znát chování zvířete před objektivem. Musíte vědět, čím ho zaujmout. Může to být třeba míček, hračka, sušené maso, piškotek nebo píšťalka. Pokud zvládnete upoutat psí pozornost a uvést zvíře do klidu při odložení rekvizity (povel zůstaň nebo čekej) alespoň na dobu nejnutnější, máte napůl vyhráno.

Pozor na čistotu!

Určitě neuškodí, když si s sebou přibalíte dlouhé vodítko. Třeba stopovací 10metrové, které se používá k výcviku psů (nejlépe v zářivé barvě, osobně se mi potom lépe retušuje). Vezměte i vlhčené ubrousky pro případ, že se vy nebo zvíře ušpiníte. Přece jenom sněhobílý kožíšek by měl být sněhobílý kožíšek.

Jak fotit psy - Vilík
U Vilíka, světlého anglického setra, by skvrna od bláta byla na kožichu vidět.

Místo na focení volte pečlivě

Je tu několik věcí, nad kterými byste měli přemýšlet ještě doma. Jednou z nich je lokace. Je důležité počítat s barvou psa a vybrat pozadí tak, aby se k psovi hodilo a nebylo nijak rušivé. Nikdy neuděláte chybu focením v lese, ten sluší každému.

Berte v potaz i povahu foceného psa. S bázlivým psem nepůjdou dělat fotky třeba v rušných ulicích Prahy. Pokud focený pes miluje, nebo naopak nesnáší ostatní jedince svého druhu, nebude dobré fotit ve psím výběhu nebo jiném místě s větší koncentrací psů. Doporučuji vybrat místo, kde pejska necháte za odměnu vyběhat a můžete si s ním pohrát.

Jak fotit psy - Arista a sníh
Arista (saarloosův vlčák) společnost lidí příliš nevyhledává. Lépe je jí v lese nebo mezi ostatními psy. Fotky z tohoto prostředí pak působí mnohem uvolněněji.

Je dobré sledovat zároveň i počasí. Ostré slunce nelichotí portrétům lidským ani psím. Mně osobně se nejlépe fotí, když je mírně pod mrakem. Určitě neuškodí nastudovat si typické znaky plemene, které vám stojí před objektivem a na fotografii je zdůraznit. Každé plemeno má například typický postoj, ve kterém se předvádí, nebo má třeba specifické postavení uší. Při portrétu ideálně foťte z očí do očí.

Přizpůsobte se a improvizujte!

Vždy je nutné počítat s komplikacemi. Případy, kdy jde vše podle plánu, spočítáte na prstech jedné ruky. Důležité je nepanikařit a pokusit se ze situace vytěžit maximum. Pokud tedy pejsek nepostojí ani neposedí, vyfoťte ho v pohybu. Pokud ho nelze odvolat od ostatních psů vyfoťte ho jak si hraje.

Pokud na focení nebudete sami, lze některého z pomocníků vyslat, aby pejskovi dával povely a různě ho polohoval. Určitě se nebojte využít rekvizity, práškové barvy nebo fotit pejsky při sportu či jiné aktivitě, která je baví. Existuje nespočet různých triků, které lze šikovného psa naučit a následně je zužitkovat s foťákem v ruce.

Jak fotit psy - Ralf
Někdy se vám povede upoutat psí pozornost i pouhou vaší přítomností a lichotivými slovíčky. Jako třeba u francouzského buldočka Ralfa.

Nezapomínejte odpočívat!

Všechno zlé je pro něco dobré a u focení psů to platí dvojnásob. Málokdy se totiž pobavíte tolik, jako nad nepovedenými snímky vašich mazlíčků. Není potřeba pejska nutit do focení. Pokud se z nějakého důvodu bojí, klidně zkuste jeho cestu ke skvělým fotografiím propamlskovat a zopakovat focení po nějaké době.

arista - nepovedený záběr
Jako třeba tady. Arista se rozhodla, že má focení dost a začala mi ho sabotovat úšklebky.

Pozor si dejte také na dobu, po jakou psa fotíte. Jenom zkušení psí modelové jsou schopni fotit několik minut v kuse. Jakmile postavíte před objektiv fotografické nováčky, bude to chtít spoustu přestávek na hraní a odreagování.

Jak fotit psy - Arista na široko
Měkké světlo, které vytváří oblačné počasí, to je naše. Takhle ideálně vyniknou všechny psí rysy a navíc se nemusíte starat o přepaly.

Inspirujte se a plánujte

Na závěr vám doporučím ještě jednu věc. Plánujte. Najděte si fotky, které se vám líbí, inspirujte se a zkuste si z nich vytvořit vlastní koncept. Starosti vám potom už bude dělat jenom to, jak dostat psa do té správné pozice. Můžete se pak plně soustředit na kompozici.

Při focení psů vždy platí, že čím více, tím lépe. Dvě zdánlivě stejné fotky se mohou lišit na první pohled neviditelným detailem. Takový detail ale může být rozhodující a dokáže udělat z obyčejné fotky výjimečný záběr, který „chytne za oko“.

Už se vám povedly pěkné snímky vašich čtyřnohých kamarádů? Neváhejte a pochlubte se s nimi! Třeba v komentářích nebo v naší wevové galerii Zonerama.