Jak fotografovat domácí zvířata
Chováte doma vy nebo vaše děti nějaké zvířátko? A napadlo vás, že by to mohl být výborný námět na fotografování? Máme pro vás pár tipů jak na to, aby fotografie byly vtipné a zajímavé.
Jako první si musíte odpovědět na otázku, kde budete fotografovat: v interiéru a využijete blesk, nebo venku, kde vystačíte jen s denním světlem? Pokud máte externí blesk, který je možné odpojit od těla fotoaparátu, vyzkoušejte obě možnosti. Výhoda blesku je v tom, že umožňuje zachytit i velice rychlou akci, například na následujícím snímku chameleon právě ulovil cvrčka.
Jaké zvolit pozadí
Při práci doma máme řadu možností. Můžeme například použít bílý papír, který vytvoří neutrální pozadí. Takové snímky jsou vhodné jako ilustrace k článkům nebo do knih, protože zvíře je minimálně zakryto listím či trávou. Pokud chceme být kreativnější, můžeme zvolit papírové pozadí v různých barvách. Velké čtvrtky až do velikosti A0 koupíme i v papírnictví.
Přírodní pozadí
Když chceme vytvořit náznak přírodního prostředí, máme situaci ještě jednodušší. Na jakýkoliv stůl si připravíme mech, trávu a kusy kůry. Vše nasbíráme předem v přírodě. Snažíme se sladit barevnost a členitost chystaného prostředí. Do toho pak umístíme zvíře.
Pokud nám nejde o věrnou kopii prostředí daného druhu, můžeme být tvořiví a pohrát si s barvami, přidat do kompozice i květiny, ovoce nebo šišky – vše, co se nám líbí.
Legrácky s našimi mazlíčky
Fotografování by pro zvířata měla být zábava. Využijte jejich přirozených potřeb schovávat se a hrát si. Vytvořte různé prolézačky, použijte hračky anebo tričko jako schovku. Snad nemusím připomínat, že focení svým zvířecím kamarádům zpříjemňujeme pochvalou a pamlsky. Zvíře musí mít fotografování spojené s něčím příjemným, jen pak bude chtít spolupracovat.
Dejte zvířeti pamlsek, získáte čas
Jak víte, vhodná dobrota odpoutá pozornost zvířete od fotografování. To se zabývá tím, jak se dostat k pochoutce, a vy můžete v klidu fotografovat. Pokud nechcete, aby byl pamlsek vidět, můžete ho skrýt za nějakou část prostředí.
Fotografování venku
Pokud nemáme k dispozici blesk, můžeme podobně postupovat i venku. Situace je o to jednodušší, že prostředí pro zvířátko nemusíme vytvářet, můžeme ho najít, popřípadě jen doladit – květinami, mechem nebo třeba trávou. Pozadí snímku můžou tvořit bokehem rozostřené přírodní prvky, například keře, květiny apod.
Fotografujte z úrovně očí zvířete
Ani lidé nevypadají lichotivě, když je fotíme z podhledu. Fotografujeme proto z výšky očí zvířete. Získáme tím lepší kompozici i výraz zvířete. Můžeme zvolit i zmíněný podhled, takové snímky jsou ale neobvyklé. Většinou jsme totiž zvyklí pozorovat malá zvířata z nadhledu – pak vidíme vršek hlavy a záda. Pohled z očí do očí je mnohem zajímavější. Pokud je zvíře malé a nechceme ležet v trávě, umístíme ho na vyvýšené místo, například na pěkný kámen porostlý mechem.
Připravte na focení zvíře i prostředí
Na fotografování je třeba zvíře připravit podobně jako na výstavu, to znamená vyčesat srst a otřít oči, aby u nich nebyly ospalky. Zvíře musí být čisté a v co nejlepší kondici.
Dejte si pozor na rušivé prvky v pozadí. Fotograf se často maximálně soustředí na zvíře, a unikne mu, že za ním je na fotografii vidět větvička nebo kus klece.
Je třeba mít vše připravené již před fotografováním – prostředí i pamlsky. Zvíře přineste na místo až těsně před fotografováním, aby nebylo unavené. Pracujte jen tak dlouho, dokud to zvíře baví. Nesmíte ho nutit, jinak v něm vypěstujete odpor k fotografování.
Velmi pomůže, pokud budete mít asistenta, který zvíře zabaví, dá mu odměny a mluví na něj – dosáhnete tím lepšího výrazu zvířete. Asistent zároveň zvíře ohlídá, aby neuteklo ze záběru nebo odněkud nespadlo.
Dejte pozor na šum a neostrost
Expoziční čas volte raději kratší, přibližně od 1/125 do 1/500 s. Záleží na tom, jak rychle se zvíře pohybuje. Fotografie nesmí být neostrá vlivem pohybu. Clonu raději více otevřete, abyste dosáhli malé hloubky ostrosti. Cílem je ostré zvíře a většinou potlačené neostré pozadí. ISO volíme co nejnižší, aby nedocházelo k degradaci fotografie obrazovým šumem.
Na podobné fotografování jsou vhodné kratší teleobjektivy typu zoom, aby bylo možné rychle měnit kompozici. U malých zvířat se uplatní i makroobjektiv. Někdy můžete využít i široké ohnisko, pokud chcete využít kreativní deformace.
Osobně fotografuji ve formátu RAW, který poskytuje vynikající možnosti dodatečného zpracování. V Zoner Photo Studiu mohu upravit expozici – zesvětlit tmavá místa a potlačit místa přeexponovaná například na bílé srsti pomocí volby ztlumení světel a volby projasnění stínů.
Bavte se vy i váš zvířecí kamarád
I když se třeba ze začátku nedaří podle představ, fotografování musí vždy bavit vás i zvíře. Pokud si mazlíček focení užije, můžete ho zopakovat a získat fotku podle svých představ. Fotografování zvířat je totiž zejména o trpělivosti, dobré přípravě a empatii.