Letní experiment: Jak fotografovat kapky vody
Zachytit fotoaparátem kapku vody ještě před tím, než dopadne na hladinu, nebo ve chvíli, kdy se hladiny zrovna dotkne, se může zdát jako těžký úkol. S trochou cviku ale snadno zachytíte i takový moment. Inspirujte se tímto fotografickým experimentem.
Fotografování kapek vody je často složité, ale přináší řadu zajímavých snímků, které zaujmou oko nejednoho diváka. A nejen to – focením kapek vody si zlepšíte své fotografické dovednosti, takže proč si nezkusit takový malý fotografický experiment?
Kde si na kapky počíhat
I když se kapky vody dají fotografovat v ateliéru, náš experiment si vyzkoušíme ve venkovních podmínkách.
Ideálním ročním obdobím pro focení kapek vody je podzim a léto. Skvělým pomocníkem vám bude sud nebo kýbl postavený pod okap, ale i pavučiny a pavouci.
Čím fotit?
Kapky vody lze fotografovat prakticky s každým přístrojem. Výhodou je zrcadlovka, případně kompakt s hledáčkem, který umožňuje snazší sledování padajících kapek vody. U zrcadlovek plně dostačuje objektiv základního rozsahu i světelnosti (18–55 mm f/3.5–5.6).
U kompaktů vám pomůže ostření nastavené na makro režim, které dovolí fotografovat vetší detaily; stejně tak makroobjektiv u majitelů zrcadlovek nebude na škodu, ale bez problémů postačí i setový objektiv. Pokud můžete, použijte stativ k docílení většího klidu a lepší kompozice.
Fotografování v létě
Jelikož v létě nebývají ve větším množství mlhy a přízemní mrazíky, jako venkovní „ateliér“ vám poslouží hladina vody v sudu, do kterého teče voda z okapu. Budete se tedy snažit zachytit dopad kapek na hladinu. Pro někoho možná nadlidský úkol, ale není na tom nic těžkého.
Počítejte čas mezi dopadem kapek
Pokud už máte místo, kde dopadající kapky vody fotit, jako první si zkuste odpočítat čas mezi dopadem jedné a druhé kapky (pokud zrovna prší, je frekvence tak velká, že není třeba nic počítat). Velmi vám to usnadní samotné fotografování. Pokud máte změřeno, začněte fotit.
Nebojte se vyšší hodnoty ISO
Při focení kapek nevyžaduje fotoaparát nějaká zvláštní nastavení. Potřeba je pouze kratší čas závěrky (1/320 sekundy a nižší). Nastavte tedy vyšší hodnotu ISO – nemusíte se obávat šumu, neboť krásně zachycený moment jej lehce předčí. Pokud to jde, použijte i vyšší clonové číslo (f/4 a více) a sekvenční snímání. Pro kontrolu všeho zmíněného doporučuju režim A (priorita clony).
Zaostřete na místo dopadu kapek (lépe manuálně, pokud to váš přístroj dovoluje; automatické ostření často zaostří jinam nebo nezaostří vůbec) a v závislosti na časech dopadů kapek (vždy chvíli před dopadem kapky) mačkejte spoušť a sledujte, co váš fotoaparát zachytí.
Fotografování na podzim
Jelikož často prší i na podzim, platí pro toto období stejné možnosti jako v létě. Navíc ale podzim přináší vysokou ranní vlhkost a mlhy. Tyto dva stavy počasí pomáhají ke kondenzaci vody na pavučinách a vegetaci, což vám dává skvělou příležitost pro pořízení zajímavých snímků.
Ideálním místem pro podzimní fotografování kapek vody je ovocná zahrada s delší trávou. Najdete zde větší koncentraci pavouků a jejich pavučiny bývají většinou v nižších patrech stromů (metr nad zemí) nebo v okolní vegetaci. Všímejte si i kapek, které ulpí na trávě.
Využijte protisvětlo
Pavučina i voda na ní vypadá velmi různorodě v závislosti na úhlech dopadu světla. Ve fotografii se dodržuje snímání objektu ve směru dopadu světla, není ale na škodu vyzkoušet i protisvětlo.
Na pavučiny si přivstaňte
Nezapomeňte, že největší vlhkost bývá v ranních a dopoledních hodinách. Ideálním měsícem pro lov pavučin je bezesporu říjen. Ovšem na orosené pavučiny a jinovatku narazíte i v létě. Máte tedy možnost potrénovat a na podzim hurá do toho.
Experimentujte
Nebojte se experimentovat s vaším fotoaparátem, praxe je nejlepší učitel.
Pokud vás tento experiment bavil, zkuste pořídit náročnější fotku:
O tom, jak takový snímek vyfotit, si přečtěte v článku Jak jsem fotil vodní klišé: ovoce ve vodě.