Jak fotografovat skupiny
Jistě jste se někdy setkali s tím, že bylo potřeba vyfotit větší skupinu lidí. Tato disciplína někdy nemusí být tak snadná, jak by se na první pohled zdálo. Přečtěte si několik rad a tipů, které vám s fotografováním skupin pomohou.
Co potřebujete
K focení skupin se můžete dostat jak na svatbě nebo rodinné oslavě, tak na grilovačce s kamarády. Pokud s focením počítáte, můžete se vybavit. V případě fotografování se zrcadlovkou budete potřebovat širokoúhlý objektiv (ohnisko 18 nebo 24 mm), kompakty samy o sobě mají široký úhel záběru a mohou posloužit stejně dobře jako zrcadlovka. Výhodou jsou přístroje, které mají poloautomatický režim A (Av) s nastavením clony.
V případech, kdy nejste připraveni, foťte klidně na telefon, který má v základním režimu krátké ohnisko a dokáže zabrat i širší úhel.
Dobrým pomocníkem při fotografování skupin je také stativ.
Jak nastavit fotoaparát
Nejdůležitější expoziční hodnotou pro fotografování skupin je bezpochyby clona. Jelikož potřebujete mít ostrých více tváří, které často nejsou v jedné rovině, nutností je použití většího clonového čísla (f/6.3 a více), které nám zajistí dostatečné prokreslení důležitých částí snímku. U menších skupinek ale může postačit i nižší clonové číslo například f/5.
Pro nastavení clony použijte režim A (Av), zvolte vhodné ISO, aby vycházel dostatečně krátký čas závěrky (u kratšího ohniska postačí čas okolo 1/200 s). I když totiž budete fotit pomocí stativu, pořád budete fotografovat lidi, což jsou v podstatě pohybující se objekty, byť zrovna stojí.
Vyberte vhodné místo
Dobré místo je základem úspěchu. Fotografujte z mírně vyvýšeného místa, čímž zamezíte tomu, aby si různě vysocí lidé navzájem zakrývali tváře. To samozřejmě platí především pro větší skupinu, kde musí fotografování lidé stát ve více než v jedné řadě. Všímejte si i pozadí, aby na fotografii nepůsobilo rušivě, jeho výhodou je jednobarevnost nebo pravidelná textura.
Komunikujte
Další důležitou věcí při focení většího počtu lidí je stejně jako u každého focení lidí komunikace. Musíte počítat s tím, že se dav chová jinak než osoby samotné, proto je někdy třeba jednotlivým členům skupiny jasně sdělit, kam si mají stoupnout, kam se dívat nebo jak se tvářit.
Nějaký ten vtípek pomůže uvolnit atmosféru a vyloudí na tváři fotografovaných osob příjemný úsměv.
Nemusíte se bát ani někoho jemně chytit za rameno a posunout o dva kroky vedle, jistě to pochopí. Přesně pro takové situace se hodí stativ, protože můžete pobíhat mezi fotoaparátem a fotografovanou skupinou a postavení jednotlivých členů skupiny koordinovat.
Zkuste to jinak
Postavit pár lidí vedle sebe a cvaknout je asi zvládne každý. Zkuste ale fotografii nějak obohatit. Například ať skupinka při focení vyskočí, chytne se kolem ramen, dá jednu ruku v bok a tak dále. Originální fotka bude jistě působit poutavěji. Pokud ale děláte více fotografií skupin za sebou, je potřeba s originalitou šetřit, ať se z ní také nestává rutina.
U větší skupiny k dobré fotografii pomůže i focení z výšky a „vytvarování“ skupiny do obrazců jako třeba známé svatební srdíčko, které bezpochyby u svatební fotografie nikoho neurazí.
Vždycky někdo mrkne
U fotografován skupin příliš neplatí známé „Méně je více. “ Nebojte se pořídit větší množství snímků jedné skupiny i za cenu toho, že strávíte více času při výběru fotografií. Čím větší skupinu fotografujete, tím větší je pravděpodobnost, že se na snímku někdo zatváří nevhodně nebo že bude mít zrovna zavřené oči. Pojistěte se tedy a zvyšte pravděpodobnost toho, že to na fotografii bude všem slušet.
Nebojte se a trénujte
I při focení skupin platí, že není se čeho obávat, trénujte a výsledky se dostaví. Myslete na pozadí, vyšší clonová čísla a pro jistotu pořizujte více snímků za sebou. Nezapomeňte s lidmi komunikovat, fotografování bude potom o to snazší.