Jak fotografovat v zoologické zahradě
Fotografování v zoologické zahradě je velmi lákavé nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilé fotografy. Kromě zvířat se totiž v zoo dá fotit spousta dalších věcí – například rostliny nebo lidi. Proč je dobré přidat do fotovýbavy sadu na čištění skla a na jaké hodnoty nastavit parametry fotoaparátu? Poradíme v tomto článku.
Na fotografování se pečlivě připravte
Předtím, než se vydáte do zoologické zahrady, je velmi důležité důkladně se připravit. K tomu vám dobře poslouží internetové stránky zoologické zahrady. Najdete tam spoustu důležitých informací – otevírací dobu nebo kalendář zajímavých akcí. Také tam zjistíte, jaká jsou v zoo zvířata nebo z jakých areálů se zoologická zahrada skládá. Můžete se tak dopředu připravit a rozmyslet si, co a jak budete fotit.
Na fotovýlet si vyhraďte dostatek času, protože v zoo je nepřeberné množství objektů, které se dají fotografovat, a tak se vám může lehce stát, že vám čas uteče jako voda.
Důležité je také vybrat si správný den. Není ideální vyrazit do zoo o víkendu, protože se kolem vás bude motat spousta návštěvníků a budou vám při focení zbytečně překážet. Ani poledne není úplně vhodná doba – na fotografované objekty bude dopadat ostré světlo, vytvářející ostré stíny. Co se týče počasí, nejlepší je vyrazit v den, kdy bude pod mrakem, pokud bude pod mrakem, aspoň na vás nebude dopadat přímé sluneční světlo.
Co s sebou do brašny?
Do základní výbavy pro fotografování v zoo by měl patřit teleobjektiv. Díky němu lehce ulovíte dobré snímky, i když od vás bude zvíře daleko. S pomocí teleobjektivu budete také moct zachytit různé detaily.
Doporučuju si s sebou přibalit i objektiv s pevným ohniskem (například 50 mm). Určitě ho oceníte ve chvíli, kdy se dostanete k fotografovanému objektu dostatečně blízko a budete tak moci zachytit každý detail s výbornou světelností.
Ostatně objektiv s pevným ohniskem doporučuju mít při sobě takřka za všech okolností. Jsou to velice skladné objektivy a jejich kvalita výsledku je opravdu špičková. Výborná propustnost světla u těchto objektivů se vám bude hodit především v případě, kdy budete fotit v tmavých teráriích přes sklo. Nemusíte tak zvyšovat hodnotu ISO do nesmyslně vysokých čísel a u fotografií tak nebude vznikat vysoký šum.
Z fotovýbavy můžete ihned vyřadit blesk. Snímek zvířete vyfoceného bleskem vypadá poněkud uměle. A hlavně – zvíře můžete vyplašit nebo mu poškodit zrak. Navíc může být blesk v některých pavilonech i zakázaný.
Naopak stativ nebo monopod se může hodit, ačkoliv to není nezbytnost. Pokud ho ale přibalíte do baťohu, odlehčí vám ruce například ve chvíli, kdy budete čekat na dobrý záběr. Vhod může přijít také při fotografování makrofotografií rostlin nebo při zachycení pohybu zvířat.
Nastavení fotoaparátu
Plány zoo máte prostudované, fotovýbavu připravenou. Zbývá správné nastavení fotoaparátu.
V prvé řadě bych vám rád doporučil nastavit vyvážení bílé na teplejší barvy, nebo ještě lépe fotit do formátu RAW a poté vyvážení bílé upravit v počítači. K vyvážení bílé na místě vám pomůže šedá tabulka, zvlášť pokud je scéna osvětlena různě barevnými světelnými zdroji.
Hodnotu ISO nastavte na co nejnižší hodnotu. Při fotografování venku by to rozhodně neměl být problém a odměnou vám bude minimální šum na fotografii. Jako režim fotografování doporučuju především poloautomatický režim, kde můžete nastavovat rychlost závěrky – tedy režim s prioritou času. To je důležité především ve chvíli, kdy fotografujete rychle se pohybující zvěř. Pokud máte dostatek světla, nastavte vyšší rychlost závěrky, díky čemuž ještě více „zmrazíte“ pohyb zvířete a fotografie nebude rozmazaná. Nastavit můžete i režim Sport, který je určený právě na rychle se pohybující objekty.
U línějších tvorů v tmavých interiérech můžete naopak rychlost závěrky snížit, abyste měli dostatek světla. Jestli máte hodně času, použijte i manuální režim. Pomocí nastavení clony můžete pracovat s hloubkou ostrosti a výsledek tak potom může vypadat přesně podle vašich představ.
Zachyťte emoce
Emoce jsou u zvířat, podobně jako u lidí, velice důležité a je určitě skvělé je zachytit! Toho se v zoologické zahradě dá dosáhnout poměrně jednoduše. Naprosto ideální je doba, kdy ošetřovatelé krmí zvířata. Většina zoologických zahrad má časy krmení zveřejněné na webu.
Problémem mohou někdy být lidé, kteří se kolem vás budou motat a různě vám clonit. Buďte tedy na místě včas a zaberte si správné místo, odkud budete mít dobrý výhled. Pokud to nestihnete, zkuste ostatní návštěvníky poprosit, jestli by vás na chvíli nepustili před sebe, abyste mohli vyfotit aspoň pár snímků.
Zajímavé a zároveň emotivní výsledky také vzniknou, pokud budete fotografovat zvířata s jejich mláďaty. Tyto fotografie vzbuzují jakousi přirozenost a člověk tak lehce zapomene, že je fotografie pořízená v zoo.
Krásného výsledku se dá také dosáhnout, když se vám podaří, aby vám zvíře dívalo přímo do objektivu. Stačí buď vyčkávat na správný moment a poté zmáčknout spoušť, nebo na sebe musíte nějak upozornit, aby vám zvíře věnovalo svou pozornost. Venku zase můžete vydávat různé pazvuky nebo kreativní pohyby, ale moc to v nepřehánějte s žádnými zvuky, protože vaše fotografie by neměly být důležitější než pohoda zvířat.
Pokud vám to situace umožní, zkuste fotografovat zvíře v úrovni jeho očí. Taková fotka bude rozhodně vypadat lépe, než kdybyste zvíře fotili z nadhledu a nebylo mu dobře vidět do tváře. Někdy je potřeba kleknout si na kolena nebo si naopak stoupnout na podstavec, aby byla fotka dokonalá.
Fotografování přes překážky
Spousta zvířat je v kleci nebo za sklem, proto je dobré mít zvládnutou techniku, jak překonat tyto překážky. Samozřejmě nechci, abyste lezli přes plot, ale abyste správně nastavili fotoaparát – pak nebude poznat, že se zvíře nachází v ohradě.
Pokud máte teleobjektiv, zazoomujte co nejvíce to jde a zároveň nastavte malé clonové číslo. S tímto nastavením docílíte toho, že plot nebude vidět. Chce to trochu cviku a hraní si se scénou, ale výsledek za to rozhodně stojí. Vyberte si takový úhel fotografování, aby ve výsledku nebylo vidět, že fotografovaný objekt je za mřížemi nebo že kolem něho chodí lidé. Samozřejmě pokud není váš záměr zachytit prostředí zoo.
Sklo může být také velkou překážkou, ale dá se zvládnout. U fotografování přes sklo se budete většinou nacházet v tmavých místnostech, proto je vhodné nastavit vyšší hodnotu ISO, avšak úměrně tomu, aby vaše fotografie nebyly moc zašuměné. Důležité je objektiv přitisknout přímo na sklo a případně ho ještě krýt rukou, aby na výsledné fotografii nebyly vidět žádné odlesky či šmouhy.
Také je dobré s sebou nosit čisticí sadu na sklo, která by měla obsahovat hadřík a nějaký přípravek na čištění skla. Může se to zdát zbytečné, ale různé otisky rukou a nečistot mohou zkazit jinak velmi povedenou fotografii.
Zlepšujte se
Zoologickou zahradu doporučuju především fotografům, kteří teprve začínají, případně těm, kteří si chtějí osahat nový fotoaparát. Pokud už máte zvládnuté některé techniky fotografování, zaměřte se při další návštěvě zoo na fotografování jednoho druhu zvířete nebo jednoho tématu. Foťte, foťte a foťte. Jedině tak se budete zlepšovat. Focení v zoologické zahradě je ideální příležitostí.