Za letu i na květech. Seznamte se s praktickými tipy, jak fotit včely

Zájem o chov včel v posledních letech výrazně roste. A spolu s ním i počet lidí, kteří chtějí tato úžasná stvoření fotit. Fotografovat včely přitom není úplně snadné. Zato je to velmi zajímavé. Pojďme se společně podívat na jejich svět.

Na včelách je úžasný především systém a funkčnost jejich života ve včelstvu, kde má každá včela svoji funkci. Ve včelstvu jsou tři typy včel:

  • dělnice,
  • trubci
  • a matka.

Tyto včely od sebe snadno rozeznáte. Díky tomu je můžete fotografovat při jejich specifické činnosti. Například včelí dělnice-létavky při sbírání nektaru a pylu na květech nebo dělnice-krmičky při krmení a péči o larvy. Velice zajímavý a fotograficky atraktivní je vývoj včely od vajíčka po dospělého jedince.

Fotografování včel: včelí dělnice se právě prokousává voskovým víčkem své komůrky.
Nová včelí dělnice se právě prokousává voskovým víčkem své komůrky. Použila jsem speciální objektiv, protože jsem chtěla docílit co největšího zvětšení. Podobného efektu dosáhnete také použitím mezikroužků v kombinaci s makro objektivem, což umožní větší zvětšení než 1:1. Canon EOS 70D, MP-E 65 mm f/2.8 1-5x Macro Photo, 1/160s , f/10, ISO 100, ohnisko 65 mm

Fotografování včel v letu

Velice náročnou disciplínou je makrofotografie včel v letu. Pokud je při něm chcete zachytit hodně zblízka, musíte jim vyjít vstříc a nabídnout jim atraktivní pochoutku. Je jí například kapka medu, kterou umístíte na zvolené místo.

Na snímku níže jsme použili skleněnou tyčinku, na jejímž vrcholu byl právě med. Za ni jsme umístili čtvrtku modrého papíru, která vytvořila nerušivé pozadí. Díky tomu, že se včela za medem stále vracela, mohli jsme ji fotografovat opakovaně.

U tohoto typu fotografie se vyplatí použít stativ a předostřit si na vzdálenost vymezenou tyčinkou. Určitě si také připravte dálkovou spoušť. Nemusíte se tak při focení dotýkat fotoaparátu a minimalizujete riziko rozostření.

Dobré je nastavit také kontinuální snímání, jako je to v případě následujícího snímku. Díky tomu jsme získali vždy tři až čtyři snímky přilétající včely, ze kterých jsme později vybrali ty nejostřejší.

Fotografování včel: letící včela
Fotografie vznikla na plakát pro výstavu o včelařství. Musela jsem použít čas 1/1000 s, aby včela zůstala ostrá. Zároveň jsem kvůli zdůraznění pohybu potřebovala, aby křídla byla rozmazaná. Clonu jsem volila f/29, kterou běžně při makrofotografii nepoužívám kvůli zhoršení kresby. Tentokrát ale hodnota pomohla rozšířit oblast zaostření a měla jsem tak větší šanci včelu zachytit ostře. Nikon D800, Sigma 180.0 mm f/2.8, 1/1000 s, f/29, ISO 500, ohnisko 180 mm

Fotografování včel na květech

Jednodušší je fotit včely na květech. Včela saje nektar nebo sbírá pyl, a proto se na něm zdrží déle. Květ navíc vytváří pěkné prostředí pro portrét” včely. Opět je lepší dát fotoaparát na stativ a vyhlédnout si květ, který včely preferují.

Všimněte si, že na některých rostlinách je včel spousta. Jsou to včelařsky významné rostliny, které mají hodně pylu a nektaru. V takových květech může být i několik včel najednou. Stačí si na internetu či v literatuře předem nastudovat, jaké rostliny to jsou, a jdete fotografovat takřka najisto.

Fotografování včel: včely na makovém květu.
Na této fotografii je květ máku, který mají včely velice rády. Nechtěla jsem fotografovat maximální detail, ale zachytit květ a včely. Protože jsem použila kompaktní fotoaparát (ultrazoom), stačila mi menší clona f/4. Kompakty mají totiž větší hloubku ostrosti než plnoformátové zrcadlovky. Sony DSC-RX10M3, 24-600 mm F2.4-4.0, 1/2000 s, f4, ISO 640, ohnisko 435 mm
Fotografování včel: včela sající nektar.
Další možností fotografování včel v květech je „statický” snímek, kdy včela saje nektar. Je proto chvilku v klidu a nemusíte používat tak krátký expoziční čas. Díky tomu můžete snížit ISO. Nikon D800, Sigma 180 mm f/2.8, 1/250 s, f/22, ISO 250, ohnisko 180 mm

Včely a včelaři

Námětem fotografování může být i včelař. Pokud žádného neznáte, zkuste se obrátit na Český svaz včelařů, který má svoji pobočku v každém větším městě. Můžete tak oslovit lidi z místa vašeho bydliště. Zpravidla se s vámi rádi podělí o informace o včelách a poskytnou cenné rady, které využijete při fotografování.

Fotografování včel: Včelař při kontrole úlu.
Včelař při kontrole úlu. Záměrně jsem nastavila nižší clonové číslo, abych rozostřila pozadí. Krátký čas jsem volila proto, aby byly včely na snímku ostré. Nikon D800, Sigma 180/2.8, 1/640 s, f/7, ISO 640, ohnisko 180 mm
Fotografování včel: detail plástu se včelami.
Jako další snímek se nabízel detail plástu se včelami a buňkami zavíčkovaného plodu, který včely svými těly zahřívají. Proto jsou tak blízko u sebe. Nikon D800, Sigma 180/2.8, 1/400 s, f/10, ISO 640, ohnisko 180 mm
Fotografování včel: rozlomený strom se včelami.
Tento snímek se mi podařilo udělat při procházce lesem po bouřce a vichřici. Na kraji lesa byla spadlá rozlomená třešeň, ve které byla dutina se včelami. Jak starý strom praskl, obnažil se velký plást se včelami. Bylo velice málo světla, proto jsem musela volit ISO 1000 a zároveň dlouhý čas 1/80. Díky tomu, že bylo chladno, se včely moc nehýbaly. Proto je snímek ostrý i s použitím tak dlouhého času. Nikon D800, Tamron SP 35mm F1.8, 1/80s, f/4.5, ISO 1000, ohnisko 35 mm

Fotografování včel doma v ateliéru

Včely můžete fotografovat také doma s bleskem. Máte tak dost světla, které sami nasměrujete a změkčíte ho odraznou deskou nebo softboxem. Tímto způsobem vznikly i první dva snímky v tomto článku.

Osobně ráda pracuji na podsvíceném bílém pozadí. Pod bílé plexisklo dám blesk a svítím skrz něj, zatímco druhým bleskem svítím shora. Vznikne tak objekt na bezestínovém pozadí. Tento postup se často používá v reklamní fotografii, ale využijete ho i v makrofotografii.

Fotografování včel: včelí matka a dělnice lízající med.
Na snímku je včelí matka (má výrazně větší zadeček) a včelí dělnice lízající kapku medu. Nikon D800, Sigma 180/2.8, 1/250 s, f/25, ISO 100, ohnisko 180 mm

Hlavně se nebát

Pokud je to možné, fotografujte vždy do formátu RAW. Získáte tak větší možnosti dodatečného zpracování. V Zoner Photo Studio pak zpravidla stačí upravit expozici – zesvětlit příliš tmavá místa a potlačit místa přeexponovaná. Při použití vysokých hodnot ISO 1000 a více využijete také odstranění šumu.

Před fotografováním si také nastudujte chování včel. Lépe jim porozumíte a dokážete získat lepší snímky.

Pokud fotografujete včely u úlu, nestoupněte si před česno (vletový otvor do úlu). Když to uděláte, včely na vás mohou zaútočit. Stůjte raději ze strany. Můžete tak fotografovat dění na česnu. Tedy například včely, které hlídají vstup do úlu.

Když dostanete žihadlo, je nejlepší ho rychle vyškrábnout nehtem. Nikdy nestlačujte jedový váček u žihadla, tím byste si vystříkli všechen jed do rány.

Hlavně se včel nesmíte bát. Pokud nejste alergičtí, je včelí žihadlo dokonce zdravé. Můžete tak fotografování spojit, ač neúmyslně, i s apiterapií.