Hit letošní zimy: Vytvořte si zmrzlé bubliny
Fotografickým hitem letošní zimy se staly snímky zmrzlých mýdlových bublin, které zaplavily internet. Zima ještě nekončí, takže i my vám přinášíme návod na to, jak ledové bubliny vytvořit a samozřejmě i pár tipů k jejich fotografování.
Letošní zima je skutečně ladovská a díky této příležitosti, kdy panují teploty v mrazivém rozmezí -5 až -20 °C nebo ještě méně máme jedinečnou možnost fotografovat ledové bubliny. Pokud chceme, aby se nám snímky podařily potřebujeme minimálně teploty okolo – 5 °C, ideálně i přes -10 °C, kdy bubliny mrznou podstatně rychleji a je tak snazší je vyfotografovat dříve než prasknou.
Mně ty bubliny ale praskají
Říkáte si, jak je možné vyfotografovat bublinu ve zmrzlém stavu? Zkusili jste to, ale bubliny vám skoro okamžitě prasknuly i v bezvětří? Možná je na vině receptura. Bublina z čistého saponátu vám skutečně praskne, stejně tak ta z obyčejného bublifuku, pokud tedy venku nepanuje mráz hodný Sibiře.
Saponát lehce upravte tak, aby jeho struktura byla hustší a lepivější. Díky tomu budou bubliny pevnější a vydrží sedět na povrchu bez prasknutí.
Na vytvoření směsi na ledové bubliny budete potřebovat:
- 200 ml teplé vody
- 35 ml kukuřičného sirupu / nebo dvě polévkové lžíce škrobu
- 35 ml saponátu na nádobí
- 2 polévkové lžíce cukru
Všechny ingredience na vytvoření směsi smíchejte dohromady a pořádně promíchejte. Klidně i lehce povařte pro lepší rozpuštění cukru nebo škrobu. Když je vše důkladně rozpuštěné, směs ještě jednou důkladně promíchejte a přelejte do nádoby, kterou budete používat venku. Já využil láhev od 0,5l pití z obchodu.
Potřebné pomůcky
- Láhev, případně libovolnou nádobu pro přenos směsi ven
- Brčko, kterým budete tvořit bubliny
- (Prázdný bublifuk – ten je možná nejlepší na uchování směsi)
- Světelný objektiv / makro objektiv / pro hračičky manuální M42 objektiv
Celou směs následně uložte na pár hodin do lednice, případně pro rychlejší vychlazení do mrazničky. Směs doporučuji vytáhnout skutečně až těsně před odchodem ven, aby se ohřála co nejméně. Čím studenější směs bude, tím rychleji a lépe budou samotné bubliny mrznout a kouzlit na sobě mrazivé obrazce.
Směs mám, jak tedy dál?
Po té, co vám směs dostatečně vychladne, ale přitom samozřejmě nezmrzne na kus ledu, stačí počkat na pořádný mráz. Můžu vám z vlastní zkušenosti poradit, že je lepší si ráno přivstat a jít fotografovat s východem slunce. Ranní světlo je takové kouzelnější a také máte jistotu nižších teplot. Teple se oblečte, vezměte fotoaparát a vyražte. Baterie do fotoaparátu raději vyjměte a dejte do vnitřní kapsy od bundy, ať jsou v teple než dorazíte na místo a venku můžete déle fotografovat.
Pokud máte zrcadlovku, doporučuji vzít světelný objektiv, případně nějaké starší M42 objektivy, které velice krásně kreslí v protisvětle. Nic nezkazíte ani makro objektivem. Až dorazíte na místo, které jste si vybrali pro fotografování (já byl například v Brně v Lužáneckém parku), najděte si ideální podklad pro bublinu. Může to být třeba list na stromě nebo jakýkoliv jiný objekt. Důležité je dosáhnout pěkné kompozice a nasvícení.
Foukání bublin chce trpělivost
Poté co najdete to pravé místo pro svou bublinu, namočte brčko do směsi, pak jej nasměřujte nad místo, kde chcete bublinu, a do brčka lehce foukněte. Pokuste se bublinu umístit na vámi zvolené místo. Pokud se nezadaří na první dobrou, nic si z toho nedělejte, není to skutečně až tak snadné, jak se může zdát.
Až přijdete na ten správný grif, uvidíte že to půjde samo. Jen doporučuji mít fotoaparát proklatě nízko u pasu, ať můžete rychle tasit a fotografovat. Určitě se vám bude hodit parťák, který bude bubliny foukat, zatímco vy se budete věnovat pouze fotografování.
Pozor na slunce a vítr
Během tvoření bublin si také dávejte pozor na místa, která jsou až moc nasvícená sluncem. Nezdá se to, ale i těch pár paprsků slunce dokáže zpomalit mrznutí bublin. Největší problém je ale vítr. Hledejte místa v závětří, ať se vyhnete rychlému praskání bublin. Ještě se musím zmínit, pokud budete tvořit bubliny brčkem jako já, připravte se na tu zvláštní saponátovo – škrobovo – sladkou pachuť v ústech.
V krátkém videu se můžete podívat, jak šlo i nešlo tvoření bublin mně.
Se zmrzlými bublinami experimentovali i další autoři Milujeme Fotografii. Posuďte sami, jak se jim to povedlo a neváhejte se sami podělit o své snímky s ostatními, třeba na Zoneramě.