Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit

Atmosféru fotografie tvoří spousta prvků. Správný výběr místa k focení patří k těm nejdůležitějším. V tomto článku vám poradíme, jak lokace hledat a jak si postupně vytvořit síť ověřených míst, která „fungují“ a fotí se vám na nich dobře.

V článku vám dáme pár tipů, jak najít vhodná místa k focení. Také poradíme, co se dobře hodí na různé typy lokací.

Jak najít místo k focení

Shánění nových lokací jde třemi způsoby. Hledejte, ptejte se a dívejte se kolem sebe.

Hledejte. Nebojte se brouzdat po internetu. Chvíli to sice zabere, ale v dnešní době není skoro nic, co by na internetu nebylo. Hledat ale můžete i v papírových průvodcích pro turisty. Většinu lokací můžete obvykle najít mezi turistickými destinacemi – nevýhodou ale bývají další lidé, které na místě potkáte.

Stejně tak můžete hledat na sociálních sítích. Tam je dobré sledovat stránky, které sdílí zajímavá místa vaší země. A jakmile uvidíte potenciálně zajímavé místo, uložte si ho. Snadno se k němu potom můžete vrátit.

Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit
Když jsem hledala místo, které vypadá jako Zimohrad ze Hry o trůny, poštěstilo se mi díky internetu. Modelka @tynacosplay . Nikon D90, Nikon 80-200 mm F2,8 AF ZOOM-NIKKOR D ED A, 1/320 s, f/2.8, ISO 200, ohnisko 80 mm.

Ptejte se. Nebojte se vyzvídat – ať už u známých, fanoušků nebo i dalších fotografů. Často se vám dostane odpovědi. Hodně fotografů sice své lokace z pochopitelných důvodů nesdílí, ale někteří se podělí rádi a dokážou být velice nápomocní. A i nefotografové vám určitě rádi pomohou.

Dívejte se kolem sebe. Osobně i virtuálně. Když se někam vydáte, rozhlížejte se kolem sebe (při řízení ale radši mějte oči na cestě). A i ve filmech najdete krásná místa. Lidé často dohledávají, kde se jaký film točil a tyto informace sdílejí na internetu. Nejvíc přístupných lokací najdete v českých filmech, ale pokud objevíte zahraniční lokaci, uložte si ji také. Může se stát, že jednou budete mít možnost tam zavítat a něco málo si nafotit. Nebo vás natolik zaujme, že tam přímo vyrazíte a třeba to spojíte s dovolenou.

Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit
Sem jezdíme celé tři hodiny, ale stojí za to. Lokaci jsem našla v článku o zajímavých místech v časopise. Modelka @tynacosplay. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/100 s, f/1.4, ISO 500, ohnisko 50 mm.

Vytvořte si mapu lokací

Je dobré mít jakousi vlastní mapu míst – v hlavě, na papíře v počítači… jak to vyhovuje vám. V téhle mapě je několik lokací, které máte ozkoušené a vyhovují vám. Jako minimum bych doporučovala deset různých, protože rozmanitost je žádoucí. Pomáhá to i s inspirací. Různé lokace totiž zaručí různé nápady. Většinou je základní mapa ve městě, kde bydlíte a v blízkém okolí. Dobře to tam znáte a chodíte tam i mimo focení na procházky.

Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit
Moje oblíbená lokace je 5 minut od mého domu. Park Cibulka se mi zatím neokoukal, ale snažím se tam chodit jen párkrát ročně. Modelka @zuzana.von.drak. Nikon D750, Nikon 80-200 mm F2,8 AF ZOOM-NIKKOR D ED A, 1/125 s, f/2.8, ISO 400, ohnisko 118 mm.

Místa jsou ve dne a v noci dostupná. Víme, kde je na nich západ kvůli zlaté hodince a východ na ranní focení. Také víme, jakou techniku s sebou, jak dlouho nám trvá cesta a jak jsou dostupná.

V Zoner Photo Studiu X si snadno takovou mapu lokací vytvoříte, pomůžou vám GPS souřadnice ve fotkách. Návod najdete v článku Úklid fotoarchivu: Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím.

Typy lokací

Základních typů lokací mám v seznamu pět:

  • Moderní
  • Přírodní
  • Historické
  • Urbex
  • Futuristické

Moderní jsou všechny lokace ve městech – ulice, podloubí, náměstí, budovy a zákoutí. Městské parky jsou na pomezí moderních a přírodních oblastí, ale pokud je v nich vidět okolní město, pak patří spíše sem. 

Na tahle místa se vydejte fotit fashion, street portrét nebo prostě jen portrét. Můžete vzít letní šaty, zimní bundu, kabelku, zajímavý klobouk, makeup… vlastně cokoliv, co je tak nějak „běžné“. Líbí se vám focení ve městě? Mrkněte také na článek Focení modelek v různém prostředí II: Focení ve městě

Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit
Zastrčená pražská ulička, kde ani v neděli odpoledne nebývá moc lidí. Našla jsem ji jednou při procházce. Modelka @morithemorbid. Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/200 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 105 mm.

Přírodní jsou lesy, louky, řeky, rybníky, skaliska, lesoparky a vůbec místa, která oplývají přírodou a lidská obydlí tam nejsou vidět. Taková místa jsou ideální na fantasy, letní portrét se zapadajícím sluncem, v zimě na sněhový portrét, na podzim jsou lesy zbarvené do krásných barev, na jaře je příroda v plné síle. Boho fotky jsou super u jezera nebo v letním poli. Možností v přírodě je nepočítaně.

Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit
S divokým kostýmem jsme vyrazily do divoké přírody, o které jsem věděla díky průzkumu na internetu. Modelka @linuef_. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/400 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Historické jsou hlavně hrady a zámky, trosky a rozvaliny. Těch je u nás velké množství a jsou vhodné pro fantasy focení. Často je u nich potřeba domluvit se s majitelem, většinou je domluva příjemná a dopadne dobře. Na těchto lokacích bývá hodně lidí, ale pokud se na noc nezavírají, můžete přijet až večer. Nebo se zkuste domluvit, aby vás tam pustili po zavíračce.

Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit
Rytířský kostým se hodí na hrad, proto jsme vyrazily na jeden hned za Prahou. Modelka @datgermia . Nikon D750, Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM Art, 1/1250 s, f/1.4, ISO 200, ohnisko 35 mm.

Urbex je obtížný typ. Špatně se hledá, špatně se do něj dostává a bývá nebezpečný, takže doporučuji dobře promyslet, zda chcete fotit zrovna tam. Jde totiž o opuštěné budovy. Může se propadnout podlaha, můžete narazit na bezdomovce (a jejich psy) nebo uživatele drog.

Tyto lokace se nikde neuvádí a kdo o nějaké ví, většinou to drží v tajnosti, aby tam nechodil každý. Buď se vypravíte do jednoho z mála známých urbexů, nebo na nějaký narazíte sami. Sama urbexové lokace využívám při postapokalyptickém focení.

A když už se do urbexu dostanete, vyvarujte se vyšších pater, ať neriskujete víc, než je nutné. Nevíte, jak místa pro urbex focení hledat? Přečtěte si článek Urbex: Jak najít opuštěná místa.

Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit
Dobře dostupná a známá stará fabrika. Byly jsme extra opatrné a výsledky rozhodně stály za to. Modelky @morithemorbid@tisaraptor. Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/200 s, f/2.5, ISO 400, ohnisko 105 mm.

Futuristické lokace jsou moderní. Hodí se k nim nadčasová móda a výrazný makeup, focení na široký objektiv nebo s barevným osvětlením. Těchto lokací je málo a jsou k nalezení hlavně ve velkých městech. Mnohdy jde o soukromý pozemek, odkud vás může vykázat ochranka. Je tedy dobré si předem zjistit, zda je možné tam fotit.

Poradíme, jak hledat lokace na focení. A přidáme tipy, co v nich fotit
S LED světlem v zákoutí kongresového centra během Comic Conu Prague 2020. Modelka @ketrincosplay. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/640 s, f/2.8, ISO 250, ohnisko 50 mm.

Nebojte se jet za dobrou lokací daleko, neváhejte si lokace obvolat a psát maily. Pokud máte krásné místo na focení, které se vám hodí do konceptu fotografií, pak bude vaše výsledná práce rozhodně stát za to.

Jak může takové focení na zajímavé lokaci vypadat? Na to se podívejte tady: VIDEO: Cosplay focení se Zdeňkou Vrátnou.