Jak na fotky nemovitostí, které prodávají I.: Jak fotit nemovitosti?

Žijeme v digitálním vizuálním světě. Sociální sítě jako Instagram a Facebook na nás denně chrlí stovky perfektních fotek. Právě tento fenomén v poslední dekádě pozvedl požadavky na kvalitu fotografií, která nyní musí být o několik úrovní výše. Doslova záplava obsahu na internetu donutila lidský mozek, aby se rozhodoval během zlomku sekundy, jestli danému podnětu bude věnovat pozornost, nebo ne. 

Na cestu za fotografií, která nejen zaujme, ale i prodá, jste naštěstí vykročili tou správnou nohou už jen čtením tohoto článku. Není tajemstvím, že kvalitní a hezké fotky zvyšují tržní hodnotu nemovitosti a výrazně zrychlují její prodej. A je úplně jedno, jestli se jedná o garsonku v centru města, nebo o rozsáhlé venkovské stavení. 

V této minisérii tří článků vás provedeme kompletní cestou fotografie nemovitosti, od jejího pořízení přes všechny možné úpravy až po její sdílení s vašimi potenciálními klienty.

Pro začátek si vysvětlíme základní principy

Úprava fotografií za pomoci softwaru (takzvaný „post processing“) je sice mocný nástroj a dobrý pomocník makléře, ale je třeba si uvědomit, že výsledná fotografie bude vždy nejvíce ovlivněna vstupem, tedy tím, co a jak reálně vyfotíte. Z dobré fotky se dá udělat fotka výborná, ale ze špatné fotky uděláte fotku pouze průměrnou, což není naším cílem.

Jak na fotky nemovitostí, které prodávají I.: Jak fotit nemovitosti?
Jakou možnost vybrat? Mobil, bezzrcadlovka, nebo zrcadlovka?

Před samotným fotografováním si musíme odpovědět na otázku: čím vůbec budeme fotit? Možností je hned několik: digitální zrcadlovka, bezzrcadlovka nebo mobilní telefon. Podívejme se na výhody a nevýhody všech zmíněných možností.

Mobilní telefon 

  • skladnost
  • jednoduché a rychlé sdílení a odeslání kamkoliv
  • omezení v možnostech nastavení
  • často horší výstup kvůli menší velikosti snímače

TIP: Častý argument, nižší pořizovací cena, není tak úplně pravdivý. Smartphone s lepším fotografickým výstupem často stojí srovnatelně (nebo i více) než základní zrcadlovka. V případě, že chcete pořizovat fotky mobilním telefonem, vyberte nějaký s širokoúhlým objektivem.

Zrcadlovka (DSLR)

  • většinou odolnější přístroj 
  • praktické nastavování všech režimů
  • kvalitní výstup a lepší možnosti úprav v RAW formátu
  • je potřeba se s ní naučit pracovat a vědět něco o expozici 

Bezzrcadlovka, kompakt (MILC)

  • na rozdíl od zrcadlovky ihned vidíte, jak bude fotka vypadat
  • bezzrcadlovka se stejně kvalitním výstupem jako zrcadlovka bude o něco málo dražší

V případě zrcadlovky i bezzrcadlovky doporučujeme vybrat tělo s APS-C snímačem. Je to většinou ideální kompromis mezi kvalitou výstupu, cenou, velikostí přístroje a dostupností objektivů. 

Objektiv

Pokud se rozhodnete pro DSLR nebo MILC, vyberte vhodný objektiv. Vzhledem k tomu, že většinou budete fotit celky, hodí se širokoúhlý objektiv. Díky němu budou i menší místnosti vypadat o něco větší. Ideální rozsah na APS-C snímači je něco kolem 10–20 mm (existuje spousta variant: 10–18, 11–20, 12–28, 11–16, 10–22…) Vaším cílem bude hlavně mít celou místnost ostrou, takže nepotřebujete objektiv s vysokou světelností (třeba f/1.8) a stačí vám základní svtětelnost kolem f/4 nebo f/5.6. Při použití stativu vás nižší světelnost nebude omezovat ani v tmavém prostoru. 

Stativ

Použití stativu je velkou výhodou při focení tmavších prostorů. Vyhnete se vysokým hodnotám ISO. Vzhledem k tomu, že v interiéru nefouká a v exteriéru to nafotíte i bez stativu, stačí vám malý, lehký a levnější stativ.

Náš doporučený set

Podle finančních možností libovolná zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s APS-C snímačem, širokoúhlý zoom objektiv v rozsahu kolem 10–20mm, menší lehčí stativ. 

Teď, když už máme vybraný vhodný přístroj, se můžeme pustit do samotných příprav focení. Každá nemovitost bude zcela jistě vyžadovat individuální přístup podle velikosti, lokace, okolí, a dalších aspektů. Avšak i přesto můžeme shrnout obecné tipy a postupy, které bychom měli aplikovat téměř vždy. 

Jak na fotky nemovitostí, které prodávají I.: Jak fotit nemovitosti? - malý pokoj
Malá místnost, kam se sotva vejde postel a skříň, ale díky širokoúhlému objektivu vypadá prostorněji.

Nastavení foťáku

Při použití telefonu nemáte při nastavení zpravidla moc na výběr, ale snažte se měřit expozici / ostřit někam mimo okna, aby vám světlo z oken zbytečně neztmavilo celou scénu. Interiéry vypadají lépe, když jsou o něco světlejší. 

Tím se budeme řídit i při nastavování fotoaparátu. Vyhněte se plnému automatu, protože ten často vyhazuje blesk a to způsobí řadu problémů. Přepněte ideálně na režim A(Av) a nastavte ISO 100. Při cloně 4 nebo 5.6 vám to pravděpodobně bude vycházet občas i na expoziční časy kolem půl vteřiny, ale to při použití stativu není vůbec problém. Pokud se na to cítíte, přepněte na režim M a nastavte si i čas ručně. 

Foťte nejlépe do formátu RAW. V dalších dílech si ukážeme, jak tento formát zpracovat. Dostanete po úpravě lepší výsledek než při focení do formátu JPG. 

Začneme s focením exteriéru

Připravte dům k focení. To znamená, že je potřeba uklidit kolem celého domu, včetně zahrady. Všechny hračky, nářadí, kbelíky nemají na fotce co dělat. Následná retuš rušivých prvků by mohla být časově náročnější, než uklízení na místě ještě před focením. Naaranžujte zahradní nábytek a případně vyčistěte bazén. Fotka by měla být co nejvíce izolovaná od všech rušivých elementů, které nesouvisí s prodávanou nemovitostí. 

Snažte se fotit ve slunečné dny, kdy je nemovitost krásně nasvícená. Pokud fotíte ráno nebo více k večeru, nezapomeňte roztáhnout žaluzie a záclony v domě a rozsvítit všechna světla (jak v pokojích, tak i venkovní). Tím docílíte toho, že dům prokoukne i v horších světelných podmínkách. 

Jak na fotky nemovitostí, které prodávají I.: Jak fotit nemovitosti?
Výhled na celou zahradu z rohu, kde je vidět všechno podstatné.

Focení interiérů

Stejně jako v exteriéru, se i uvnitř vyhněte rušivým prvkům a nepořádku, který by odváděl pozornost.

Úhel zvolte takový, aby vypovídal o interiéru co nejvíce. Většinou neuděláte chybu, pokud celou místnost vyfotíte z rohu, aby se do záběru vešlo co možná nejvíce.

Myslete na rovnoběžné linie. Při použití širšího objektivu se vejde celá místnost do záběru, ale při špatně zvoleném úhlu se budou svislé zdi sbíhat. Snažte se místnost vyfotit co možná nejrovnější. Mírné sbíhání pak lze v Zoner Photo Studiu X doladit. 

Každá místnost by měla mít vypovídající fotky a ty nejpoutavější foťte jako první, nebo je následně zařaďte na začátek galerie. 

Na fotoaparátu lehce přidejte korekci expozice, třeba na +1EV, aby byly interiéry prosvětlenější.

Rozsviťte všechno, co jde. Každé další světlo oceníte. Dokonce i ve dne. Lustry často doplní světlo z oken a prosvětlí tmavá místa. 

Jak na fotky nemovitostí, které prodávají I.: Jak fotit nemovitosti?
Svislé linie jsou hodně vidět u kachliček v koupelně. Rozsvícení a delší expoziční čas projasní i tmavší místnost.

Po dokončení focení

V každé místnosti foťte z více úhlů tak, aby se následně daly vybrat alespoň dva vypovídající snímky. Je lepší toho nafotit více a mazat, než se vracet na místo a dodatečně fotit chybějící. 

Po návratu k počítači stáhněte fotky z karty a roztřiďte podle jednotlivých nemovitostí. Ideální je opatřit fotky už při importu vhodnými klíčovými slovy. Může se hodit i přiřazení GPS souřadnic, pokud to váš fotoaparát umožní. Po importu jsou fotky připravené k editaci. 

Shrnutí

Po přečtení článku už víte:

  • čím fotit a jak foťák nastavit, 
  • jak na přípravu před focením,
  • jak nachystat a naaranžovat nemovitost, 
  • jak dostat fotky do počítače. 

A to je pro začátek vše. V dalším článku si ukážeme základní úpravy, které oceníte při zpracovávání fotek. 

bannermf_690x120