Jak na těhotenské focení v přírodě

Těhotenské focení je samo o sobě nelehké a při fotografování v přírodě můžete narazit na mnohé překážky, které vás mohou překvapit. Ale pokud se s nimi vypořádáte, tak se propracujete ke skvělým výsledkům. Spojení těhotenství a přírody je přirozené a fotogenické. Vsaďte tedy na tuto přirozenost a nebojte se toho! Dáme vám pár tipů do začátku.

Budete potřebovat jen pár věcí. Rozhodně si připravte:

  • delší sklo, 
  • odrazku a 
  • dobré boty. 

Delší sklo (objektiv s delším ohniskem), protože tradiční portrétní fotografie se nejlépe fotí na ohniska jako 85 mm nebo 50 mm. V přírodě máte pak hodně prostoru, takže si můžete dlouhé sklo pořádně užít. 

Odrazku, protože v přírodě se nejlépe hodí fotit během zlaté hodinky a na tu se celkově doporučuje odrazná deska.

Dobré boty, protože příroda je plná větví a jehličí a vy nechcete, aby se vaše modelka musela moc hýbat. Je přeci jen těhotná, takže kolem ní budete hodně běhat.

Jak na těhotenské focení v přírodě
I na velice dlouhý objektiv je venku prostor.
Nikon D750, Nikkor 105 mm f/2.8, 1/3200 s, f/2.8, ISO 100, ohnisko 105 mm.

Co si má připravit modelka

Rozhodující je, zda bude focení s partnerem, nebo pouze s nastávající maminkou. Také záleží, jaký si dohodnete koncept a jaká je roční doba. Partnerské fotky se fotí nejčastěji v civilním oblečení, přizpůsobeném aktuálnímu počasí. Rozhodně nenuťte modelku oblékat lehké šaty v zimě, pokud s tímto nápadem nepřijde sama. Nechcete riskovat její zdraví.

Samostatné focení, když je maminka na focení bez partnera, můžete pojmout trochu stylizovaně. Můžete vzít rozevláté šaty, nějakou korunku, věneček nebo jiné rekvizity.

Jak na těhotenské focení v přírodě
Rozevláté šaty a korunka udělají z modelky úplnou bohyni. 
Nikon Z6II, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/160 s, f/2.8, ISO 400, ohnisko 50 mm.

Samozřejmě můžete do focení zapojit i modelčiny starší potomky. Ať se obléknou do podobných barev jako maminka, nebo alespoň do barev, které se vyloženě netlučou. 

Než vyrazíte, promyslete si dobře trasu k lokaci. Modelka tak nebude muset strávit tolik času na cestě. Také ona by měla mít pohodlné boty, při focení se pak může přezout.

Na co si dát pozor

Jak už jsme zmínili, dbejte na dobrou přístupnost lokace. Modelka by neměla chodit daleko, do kopce a delší trasy. Obzvlášť v zimě nebo ve vedru. Myslete na to, že těhotná žena se dříve unaví, občas jí může být trochu nevolno, neměla by onemocnět, snadno se zadýchává a taky se jí chce poměrně často na záchod. Ano, i toto je velmi důležité. Focení by tak nemělo trvat dlouhé hodiny. 

Také myslete na to, že těhotným hodně otékají kotníky. Pokuste se jim je schovat třeba vyšší trávou nebo dlouhými šaty. Určitě se jí optejte na alergie, abyste ji třeba na jaře nezvali pod rozkvetlé stromy.

Jak na těhotenské focení v přírodě
Ideální je, když fotíte i s partnerem a modelka se o něj může opřít. Partner také může pomoct nosit věci. 
Nikon Z6II, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/100 s, f/2.2, ISO 100, ohnisko 50 mm.

Využijte potenciál přírody

Příroda je krásná, takže se nebojte využít její potenciál. Například zlatá hodinka nabízí nejkrásnější světlo. Zkuste si třeba siluetu proti zapadajícímu slunci. Foťte do formátu RAW, abyste si s fotkou pak mohli pohrát.

Jak na těhotenské focení v přírodě
Na jedné netěhotenské fotce vidíte siluetu, kterou máme na mysli. 
Nikon D750, Nikkor 105 mm f/2.8, 1/4000 s, f/2.8, ISO 100, ohnisko 105 mm.

TIP: Můžete využívat výhod ročních období. Například na jaře květy, v létě žitná pole a případně i voda. Na podzim krásně barevné stromy a v zimě sníh. 

Zapojte i zvířata

Zapojte do focení v přírodě zvířata, pokud se s nastávající maminkou dohodnete. Zúčastnit se mohou například pejsci focené rodiny. Také se můžete domluvit s chovateli, kteří k focení mohou dovést i méně obvyklá zvířata. Třeba oblíbené československé vlčáky, ale i lišky nebo ptáčky. Zapátrejte, jestli ve vašem okolí nějaký chovatel takové služby nenabízí.

Krásné fotky vzniknou například když modelku položíte na zem do trávy nebo do břečťanu. Určitě doporučujeme v sezóně využít slunečnicová a maková pole. Také si můžete zkusit v létě maminku položit někam na vodní hladinu, pokud má dobrý vztah k vodě. Kolem říček v létě poletuje havěť, která ale skvěle září v zapadající slunci. V takovém případě si ale určitě vezměte repelent a zkontrolujte si klíšťata. 

A zkuste si vyfotit detaily bříška, ať před ním například modelka podrží nějakou z rostlinek, které zrovna rostou. Nebo různé průhledy skrze květiny a křoví, aby vám fotku pěkně orámovaly.

Jak na těhotenské focení v přírodě
Detail bříška s květy.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/1600 s, f/3.2, ISO 100, ohnisko 50 mm.

Jak se k modelce chovat

Úplně stejně jako k jakékoliv jiné modelce. Vnímejte ji jako citlivou lidskou bytost, vyjděte jí vstříc, netrapte ji a do ničeho ji nenuťte. Těhotenství je doprovázeno zvýšenou citlivostí. Můžete maminku snadno rozplakat, může ji rozplakat vlastně cokoliv, nemůže za to, je to přirozené. Takže to respektujte. Buďte vnímaví, focení se potom určitě povede. 

Jak na těhotenské focení v přírodě
Modelka musí být v pohodlí a důvěřovat vám.
Nikon D750, Nikkor 105 mm f/2.8, 1/4000 s, f/2.8, ISO 100, ohnisko 105 mm.

Na závěr

Focení nastávající maminky by mělo být na úrovni a pokud ji berete do přírody, chce to hodně ohleduplnosti a plánování. Zároveň byste ale měli být připraveni se přizpůsobit neočekávané situaci, která nebyla v plánu. Když už pak v přírodě jste, nebojte se využít její plný potenciál. Pracujte svižně a buďte kreativní. A rozhodně se nebojte si připravit pár nápadů na pózy, možná se i nechte inspirovat, ale nekopírujte. Pracujte se světlem a okolím a výsledek bude rozhodně skvělý.