Jak na fotomontáž: úprava portrétu z opuštěného nádraží
Fotomontáže jsou velmi oblíbenou součástí editace fotek. Pojďme se podívat na to, jak si s jedním netradičním portrétem poradila naše ambasadorka Zdeňka. Zaměří se na to, jak do fotky přidat objekt a realisticky ho do ní zasadit. Načerpejte inspiraci pro svoje vlastní focení a úpravy.
V tomto článku se zaměříme na to, jak v modulu Editor Zoner Photo Studia X přidat objekt do fotografie. Podíváme se na stínování, zpracování celkové atmosféry a barevné ladění výsledného obrázku.
Postupně si ukážeme maličko pokročilejší úpravy, ale nenechte se odradit. Pokud se vám bude úprava zdát složitější, přečtěte si třeba následující články, kde jsme základy práce s použitými nástroji vysvětlili:
- Jak vložit fotku do fotky: vytvořte fotografickou koláž nebo fotomontáž pomocí vrstev
- 5 úprav, bez kterých se žádná fotomontáž neobejde. Naučte se správně vkládat objekty do fotek
- Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Fotomanipulace není jednoduchá a vyžaduje trénink. Nebojte se ale zkoušet nové a jiné přístupy. Zoner Photo Studio X umožňuje různé postupy úprav a je jen na vás, jakou cestu si najdete.
Na jaké fotce ideálně zkoušet?
Vybírejte si fotky s větší hloubkou ostrosti. Lépe se do nich přidávají předměty, které trochu rozmažete. Vkládat objekty do ostrých míst je mnohem složitější. Také si na vložený předmět ponechte adekvátně dost místa.
Je dobré přemýšlet už předem, co s fotkou budete v počítači dělat. Určitě tak o úpravách přemýšlejte už při focení. Dobře si rozmyslete, co budete vkládat, aby se to k fotce hodilo barevně i tematicky. Ze začátku se nesnažte o nějaké extrémní úpravy, začněte něčím jednoduchým a přirozeným.
Vložte objekt
Nejprve vložte objekt do fotografie (+Přidat vrstvu -> Vložit ze souboru) a umístěte ho kam potřebujete. Veškeré posuny a transformace předmětu provedete pomocí nástroje Přesun a transformace (V).
Objekt si můžete přesunout na správné místo a poté si ho transformovat a deformovat tak, aby vám do obrázku dobře zapadl. Občas je potřeba ho trochu protáhnout a třeba na konci zúžit, aby dobře korespondoval s perspektivou fotky.
Pokud z obrázku potřebujete něco umazat, použijte nástroj Guma (Y) v sekci Kreslicí nástroje. Ta spolehlivě vymaže cokoliv.
Přidejte rozmazání a zrno
Když máte obrázek správně umístěný, je potřeba jej adekvátně rozmazat, přidat mu zrno a barevně ho doladit. Obrázek můžete rozmazat pomocí Tlačítka Úpravy -> Rozmazat nebo klávesové zkratky Ctrl+6. Použijte gaussovské rozmazání a pohrajte si s posuvníkem, dokud obrázek nezapadne do fotografie. Pokud má být objekt v pozadí fotografie, pak samozřejmě musí být rozmazaný stejně, jako je rozmazané pozadí.
Musíte mu přidat také zrnění. Tuto možnost nenajdete pod žádnou klávesovou zkratkou, nachází se v Efektech v menu Úpravy. Zrno na vaší fotografii nejspíš nebude korespondovat s vloženým objektem, jelikož byl focen za jiných podmínek než vaše fotografie. Je tedy třeba přidat zrno tak, aby odpovídalo zbytku prostředí.
Aby objekt ještě lépe zapadl, je třeba jej barevně a expozičně upravit. Tedy aby odpovídal barvám originální fotografie a byl zhruba stejně tmavý nebo světlý, jako jeho okolí.
- Barvy upravíte pomocí Ctrl+1, barvu objektu zde můžete úplně změnit, a to na posuvníku Odstín. Můžete si hrát se sytostí nebo manipulovat tři základní kanály.
- Expozici pak upravíte pomocí Ctrl+3, kde můžete měnit Jas, Kontrast a mnoho dalšího.
Přidejte stín
Pokud je objekt umístěn na zemi, potřebuje jednu velice zásadní věc – Stín. Pokud je na fotce světlo, bude tam i stín. Jak jej vytvořit?
Máte dvě možnosti:
- Využijete přímo k tomu vytvořenou funkci Efekty. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na vrstvu, ve které chcete stín vytvořit, pak zvolit Efekty -> Upravit Efekty. Je zde přímo sekce Stín, kde stín podle potřeby nastavíte.
- Druhá možnost je složitější, ale v některých případech vám může vyhovovat více, protože ji máte více pod kontrolou. Duplikujte si vrstvu s objektem, nastavte režim vrstvy na Ztmavit barvy a celou vrstvu rozmažte pomocí Ctrl+6. Poté si s ní pomocí Přesunu a transformace (V) pohněte a udělejte z ní stín. Můžete pak ještě snížit krytí vrstvy nebo z ní vymazat nepotřebné části.
Závěrečné úpravy
Nyní můžete přidat nějaké úpravy navíc. Například přidat mlhu. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak si takovou mlhu vytvořit, je vyfotit si ji před černým pozadím a potom takovou fotku vložit jako novou vrstvu a nastavit jí režim prolnutí Závoj. Mlhu můžete vytvořit pomocí dýmovnice, vonné tyčinky nebo mlhy ve spreji. Navíc můžete fotografie mlhy využít i při jiných fotomanipulacích v budoucnu, takže se ještě budou hodit.
Také se nebojte celou fotografii po uložení do JPEG formátu znovu otevřít ve Vyvolat a ještě ji maličko doladit. Výhoda takového doladění je, že se vám úpravami původní fotka i vložený objekt ještě více sjednotí a výsledek bude uvěřitelnější.
Cvičení dělá mistra
Fotomanipulace není jednoduchá. Rozhodně si nemyslím, že bych ji sama uměla perfektně, ale doufám, že těchto pár tipů vám pomůže na cestě k zábavným a zajímavým fotkám. Nebojte se trochu složitějších editů a nebuďte smutní, když se vám nebudou moc dařit. Selhání k cestě k dokonalosti patří a určitě se vám bude po troše trénování dařit. Hodně štěstí!
Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a pusťte se do vlastních úprav!