Jak na video v ZPS X – 2. díl
V prvním díle našeho dvojčlánku jste se naučili, jak do vašeho videa vložíte různé obrazové a zvukové stopy. Teď, když už znáte základy, podíváme se na složitější úpravy. V tomto článku se naučíte pokročilejší triky při práci se zvukem a hudbou. Také vám ukážeme, jak do videa vložit textové prvky nebo třeba vaše vlastní logo.
Zvukové položky ve vašem projektu ovládáte stejným způsobem jako obrazové soubory. Po označení zvukové položky na časové ose projektu ji můžete zkracovat, přesouvat v čase nebo v rámci zvukových stop. Na rozdíl od obrazových stop, u zvuku nezáleží na tom, která položka se v časové ose nachází výše. Nedochází zde totiž k překrývání vrstev.
Úprava zvukových položek v projektu
Při úpravě zvuku myslete na to, že projekt se na konci exportuje od času 0 až po koncový čas poslední položky časové osy. Do tohoto času se počítají všechny položky, tedy i ty zvukové. Pokud tedy chcete, aby hudba skončila spolu s promítanými obrázky nebo videi, je potřeba ji zkrátit. To uděláte pomocí myši stejným způsobem, jak jste zvyklí u obrazových klipů, nebo nastavením hodnoty Koncový snímek v pravém panelu.
Pokud však zkracujete hudbu, postarejte se také o její příjemnější zakončení, než je náhlé vypnutí. K tomu využijete parametr Zeslabit konec. Spolu s parametrem Stmívání konce u obrazových klipů tak vytvoříte pěkné a plynulé ukončení celého videa.
Přizpůsobte hlasitost hudby do mluveného slova
Během tvorby videoprezentace se může stát, že pouhé titulky nebudou stačit. Hlavně v případě, že toho potřebujete popsat velké množství. V těchto případech je lepší do projektu vložit „vypravěče“, tedy nahrát komentář. Hlasitost hudby ale musíte upravit tak, aby byl komentář dobře slyšet.
V prvním kroku si zobrazte křivky Úrovní, které najdete v rozšířeném menu časové osy.
Teď můžete hudbu začít upravovat. Od této chvíle vidíte nad označenou položkou modrou linii s úchopovými body, která znázorňuje úrovně hlasitosti v čase. U zvukových položek vidíte rozsah hodnot od 0 % do 200 %. To znamená, že zvuk můžete nejen ztišit, ale i naopak hlasitost přidat, když je příliš potichu.
Kliknutím na modrou linku přidáte nový úchopový bod a dvojklikem na něj ho zase smažete. První a poslední bod není možné vymazat. Hlasitost hudby si tedy v čase, kdy začíná mluvené slovo, snížíte například na 40 %. Ve chvíli, kdy bude mluvené slovo končit, opět hlasitost vrátíte na 100 %. Takhle ve videu zároveň uslyšíte jemnou hudbu i srozumitelný komentář. Hlasitost snižujte a zvyšujte postupně, například během 0,5s, aby v hudbě nevznikaly rušivé skoky.
Vložte vlastní vodoznak
Jsou situace, kdy potřebujete do videa vložit logo nebo vodoznak. Pokud máte předpřipravený vodoznak s průhledností, jednoduše vytvořte novou obrazovou stopu, která se vytvoří nad všechny ostatní, a toto logo do ní vložte. Vodoznak, který není vytvořený s průhledností, bude překrývat všechno ve stopách pod sebou, tedy i vložené obrazové nebo videoklipy.
Tato část vyžaduje práci s modulem Editor. Abyste logem nezakryli celou obrazovku, vytvořte si obrázek se stejným rozlišením jako je váš videoprojekt a do jednoho z rohů vložte váš vodoznak. V mém případě se jedná o projekt s rozlišením FullHD 1080p (1920×1080).
Vytvořte si nový soubor v modulu Editor s těmito rozměry a s plně průhledným pozadím. Následně vložte novou vrstvu ze souboru, který obsahuje váš vodoznak. Ten umístěte například do pravého dolního rohu plátna. Dokument si následně uložte do souboru *.png (aby se vám zachovala průhlednost obrázku). Takto připravený vodoznak vložíte do videoprojektu jako nejvrchnější vrstvu.
Vložené logo natáhněte na celou délku projektu tak, aby bylo vidět během celého výsledného klipu.
Ovládání textových položek
U textových položek máte na výběr ze sady předpřipravených šablon, které ale můžete libovolně upravit podle svých představ. Pokud chcete textovou položku kompletně přetvořit, v podstatě nezáleží na tom, jakou šablonu vyberete. Nástroj je navržený tak, aby se z jakékoliv šablony dala vytvořit jiná z výběru jen změnou parametrů.
Každá šablona obsahuje 3 záložky: Nadpis, Podnadpis a Text. Každou z těchto záložek si můžete představit jako samostatné textové pole. Výšku každého rámce udává množství vloženého textu a šířku je možné nastavit parametrem Šířka u každé záložky zvlášť.
Textová pole se ukládají za sebe do řádku. To znamená, že když nastavíte například záložce Nadpis 50 % a záložce Podnadpis také 50 %, budou uložené v jednom řádku. V momentě, kdy součet hodnot těchto záložek překročí 100 %, vloží se na samostatný řádek.
Umístění těchto textových polí potom definujete parametry Zarovnání uvnitř snímku. Okraj stránky určuje jejich společné odsazení od okraje obrazovky směrem ke středu.
Dalším užitečným parametrem je Odsazení textu. Tyto hodnoty určují mezery mezi jednotlivými rámci pro každý směr zvlášť.
TIP: Ozvláštněte vaši textovou položku horizontální linkou. Stačí vložit do záložky dlouhý řádek tvořený podtržítky (“_”), změňte barvu textu tak, aby se vám hodila do zbytku videa a je to. Nový styl je na světě.
Věříme, že po přečtení našeho dvojčlánku už umíte ovládnout střih videa v Zoner Photo Studiu X naplno a budeme rádi, když se s námi o vaše výtvory podělíte.