Jak nosit fotoaparát – brašny, batohy a postroje

Dokud fotíte mobilem nebo vlastníte jen malý kompakt, dobře pro něj poslouží jakákoliv kapsa. Problém ale přichází se zrcadlovkami nebo obecně většími aparáty. Když se k tomu přidá i několik objektivů, objevuje se ona nerudovská otázka: Kam s ním?

Naprosto klíčový parametr při výběru obalu je velikost vaší fotovýbavy. V některých případech hrají roli i těžko odhadnutelné centimetry, takže se vyplatí jít brašnu nebo batoh vyzkoušet do obchodu a vzít s sebou to, co do něj chcete vložit. Jinou možností je podívat se na web a hledat takové recenze, které hodnotí co nejpodobnější fotoaparát a objektivy těm vašim. Velkou výhodou je, obsahuje-li recenze také obrázky. Ty vám mohou dát slušnou představu o skutečném vnitřním prostoru. Moje oblíbená stránka je CamBags, která je specializovaná na uživatelské recenze a už jich nasbírala velkou spoustu.

Také výrobci mají na svých stránkách obvykle ilustrační obrázky a uvedené rozměry, ty ovšem mohou klamat. Obvykle bývá také uvedeno, kolik fotografických těl a objektivů se do zavazadla vejde. Opět jsou to ale hodnoty spíše přibližné, různé objektivy mohou být velikostně velmi odlišné.

Výrobců tohoto příslušenství je celá řada, v našich obchodech se nejčastěji vyskytují produkty od firem Lowepro, Tamrac, Kata, Vanguard nebo Crumpler, ale je klidně možné narazit na další menší značky, často i zcela neznámé čínské, které ani nemají pořádný web (ale produkty vypadají použitelně).

V každém případě je dobré si předem alespoň přibližně ujasnit, jaký typ přepravního obalu vlastně sháníme. Je několik základních možností:

Obal pouze na fotoaparát

Běžné v případě kompaktů, ale větší verze jsou vhodné i pro zrcadlovku (nebo bezzrcadlovku) s nasazeným objektivem. Ideální, pokud další objektivy nemáte nebo vyrážíte „nalehko“ jen s jedním.

Výhodou je snadná skladovatelnost, přenosnost a možnost rychle vytáhnout fotoaparát. Téměř vždy jsou na krajích obalu poutka na popruh, díky kterému lze pak tento tzv. holster nosit přes rameno a fotoaparát mít připravený po boku.

Obrázky jsou © Lowepro, Tamrac a Kata.jpg
Obrázky jsou © Lowepro, Tamrac a Kata.

Kufry

Na úplně opačném konci spektra jsou specializované kufry. Mají nastavitelné přepážky, takže je lze vyladit k osobním potřebám. Uvádím je zde spíš pro úplnost. Máte-li tolik výbavy, že kufr zvažujete, a přitom čtete tento článek, velmi mě to těší! Ale bohužel se zde asi nedozvíte nic nového.

Problémy kufrů jako nepřipravenost k rychlé akci a neforemnost jsou zcela zřejmé, tato výbava je tedy vhodná jen pro velmi specifické situace.

Některé špičkové objektivy se dodávají přímo v kufru na míru, jeden z nejextrémnějších (pro 35 mm formát) je Sigma 200-500 mm F2,8, s váhou 16 kg, který se dodává v kufru vážících dalších 24 kg! (ukázka).

Obrázky jsou © Lowepro a Crumpler.jpg
Obrázky jsou © Lowepro a Crumpler.

Batohy

Batohy dovolují nosit větší vybavení poměrně pohodlně. Některé dovedou pobrat jen fotografický hardware, jiné mají oddělenou fotografickou část a nad ní ještě jinou pro běžné turistické vybavení.

Novější modely mají otevírání i zboku (na obrázku vpravo) pro rychlejší přístup. Pak není potřeba sundávat batoh z ramen, ale stačí jen svěsit z pravého ramene a nechat viset na levém. Bez pokládání na zem lze tedy jak vyjmout fotoaparát, tak vyměňovat objektivy.

Obrázky jsou © Tamrac a Lowepro.jpg
Obrázky jsou © Tamrac a Lowepro.

Sling bag

Popsaný boční přístup k vybavení je tak oblíbený, že se z batohů vyvinula odnož tzv. „sling bag“ nebo „slingshot“ batohů. Ty mají jen jeden popruh, který se nosí šikmo přes hruď. V případě potřeby vytažení fotoaparátu stačí obtočit kolem těla a opět se snadno dostaneme k bočnímu otvoru.

Nevýhodou je většinou menší kapacita a hlavně to, že všechna váha spočívá na jednom rameni. Po pár hodinách nošení bude rozdíl mezi batohem a slingshotem rozhodně poznat.

Existují i batohy, které mají přenastavitelné popruhy, takže je možné z nich udělat i sling variantu (např. řada Kata 3N1). Versatilita si ale přece jen vybírá daň na ergonomii, takže tyto produkty nebývají na nošení tak pohodlné, jako plnohodnotné batohy.

Obrázky jsou © Vanguard, Tamrac a Kata.jpg
Obrázky jsou © Vanguard, Tamrac a Kata.

Brašny

Klasika (nejen) pro profesionály s větším množstvím objektivů a dalšího vybavení, ke kterému potřebují rychlý přístup. Nevýhodou ale může být opět závislost na jednom rameni (ale jsou i brašny se dvěma popruhy) a také to, že při pohybu musí fotograf kontrolovat houpající se drahé zavazadlo.

Obrázky jsou © Vanguard, Crumpler a National Geographic.jpg
Obrázky jsou © Vanguard, Crumpler a National Geographic.

Vesty, ledvinky a opaskové systémy

Pro ty, kteří se potřebují s větší výbavou přesouvat a přitom ji mít pořád v pohotovosti, jsou připravené různé systémy pro pevné uchycení na tělo. Jedna z možností je fotografická vesta, alternativou jsou buď ledvinky uzpůsobené pro potřeby fotografa nebo pevný polstrovaný opasek ověšený brašničkami na jednotlivé kusy vybavení. Poslední varianta má výhodu v tom, že ji lze konfigurovat podle situace.

Nevýhodou všech je velmi nestandardní až podezřelý vzhled a také to, že do nich nelze dát téměř nic navíc, což zjistíte, pokud si například po cestě koupíte časopis (samozřejmě fotografický), který nechcete pomačkat.

Tato výbava je tak specializovaná, že se těžko shánějí recenze, které by jednotlivé systémy porovnávaly. Z tohoto pohledu můžu doporučit poučný článek od Martina Kozáka.

Obrázky jsou © Tamrac, Kata, Lowepro.jpg
Obrázky jsou © Tamrac, Kata, Lowepro.

Závěsné systémy

Opět specializované řešení pro extrémně rychlé „tasení“, nejvíc známé od firem Black rapid a Sun sniper. Vlastně jde o pohodlné popruhy, po kterých může fotoaparát klouzat. Tyto závěsné systémy jsou vhodné pro jeden nebo i dva velké fotoaparáty, které vám pak visí po bocích. V aparátu je ve stativovém závitu zašroubované kovové očko, za které je pak přístroj uchycený vzhůru nohama.

Lze nahradit i za systém klipsny na opasku, do které se fotoaparát „zacvakne“, jako je u nás už zmiňovaný Camera capture nebo Spider holster.

Technika pak ale není krytá před počasím nebo jiným rizikem z okolí. Zde je potřeba zvažovat bezpečnost oblasti, do které se vydáváme.

Pro každou situaci něco jiného

Žádné z popsaných řešení není dokonalé. Navíc pokud se vaše výbava rozrůstá, pravděpodobně se budou měnit i vaše potřeby pro její přenos. Když k tomu připočteme i různé podmínky, ve kterých se fotí, znamená to, že spousta fotografů vystřídá více popsaných obalů a ideální je jich mít připravených několik a vybírat konkrétní z nich až v závislosti na dané situaci.

Osobně mám momentálně batoh (na turistiku), velkou brašnu (univerzál na cokoliv) a opaskový systém s brašničkami (svatby a jiné akce) a pořád zkoumám, jak to jde udělat ještě lépe.

Pokud máte nějaké tipy nebo svůj oblíbený způsob přenosu techniky, budu rád, když se o něj podělíte v komentářích!