Jak ochránit fotoaparát

Fotografování v prašném a vlhkém prostředí není zcela ideální pro bezporuchový provoz našich aparátů. Prach už nás zřejmě letos nezaskočí, avšak vlhké a propršené dny mohou být fotogenické. Proč a jak přístroj ochránit?

Digitální fotoaparát je ve své podstatě platová krabice plná elektronických součástek a menšího množství skleněných částí, které tvoří objektiv a případně i hledáček. O jednotlivých částech pak víme to, že plast většinou neodolá vysokým teplotám, elektronice vadí voda a sklo se může poškrábat.

Jestliže zrovna nevlastníte fotoaparát, který spadá do kategorie odolných zrcadlovek nebo kompaktů, s nimiž se můžete bez problémů potápět, omývat je od bláta od tekoucí vodou anebo na ně šlapat, spadnou-li na zem, pak je dobré eliminovat rizika zničení přístroje.

Boj proti písku

Největším nepřítelem fotografické techniky je vlhkost a prach. Pobyt v prašném prostředí (například jemný písek) může velmi rychle způsobit zadrhávání zoomu a ostřícího mechanismu na objektivu, v případě digitálů s výměnnými objektivy pak snadno proniká do vnitřních prostor aparátu.

Uvnitř digitálu pak může prach napáchat ještě větší škody v podobě zadřeného zrcátka anebo fyzického poškození snímače. V takto extrémních podmínkách se však ocitáme málokdy. Nicméně pokud byste přeci jen plánovali podzimně-zimní výlet do pouštních oblastí, nezapomeňte si přibalit neoprenový anebo gumový ochranný obal na digitál, který utěsní většinu skulin a otvorů.

Ochraný obal na fotoaparát - camera armor - koupíte v každém lepším fotoobchodě
Ochraný obal na fotoaparát – camera armor – koupíte v každém lepším fotoobchodě

(Ne)přátelská voda

Mnohem častěji však budete bojovat s vodou a vzdušnou vlhkostí, které mají na funkčnost elektroniky ještě zhoubnější vliv. Jejich dlouhodobé působení obvykle vede ke korozi a s tou je spojena nefunkčnost elektronických součástek.

S podzimním počasím roste vzdušná vlhkost a také množství srážek. Málokdo sice chodí fotografovat v dešti, ovšem na druhou stranu právě takové fotografie mají neopakovatelnou atmosféru a dokáží diváka zaujmout. Pokud se vám bavíc podaří odchytit okamžik, kdy je těsně po dešti anebo ještě krápe a do toho se trhají mraky, takže pomalu prosvítají sluneční paprsky, máte vyhráno. Najít fotogenickou scénu, pohrát si s expozicí a využít neopakovatelného měkkého a teplého světla je pak jen dílem vycvičeného fotografického oka.

Ovšem při fotografování v dešti je poměrně velké riziko, že zmoknete jak vy tak i fotoaparát. Jak se v takovém případě vybavit? Základem je fotobrašna v nepromokavé úpravě, málokterá však má i voděnepropustné zipy, proto doporučuji dovybavit se pláštěnkou, kterou mají v nabídce snad všichni větší výrobci fotobrašen.

Fotoaparát zůstává v suchu i pod vodou

Druhým krokem je pak pláštěnka na vás respektive na fotoaparát. Jestliže fotíte ze stativu, může být řešením velká pončo-pláštěnka, pod kterou se schováte i se stativem. Častějším způsobem, jak ochránit fotoaparát je voděodolný pytlík, který se prodává pro různé velikosti fotoaparátů. Po vložení digitálu dovnitř jej uzavřete plastovým zipem a můžete fotografovat – nejjednodušší pytlíky nevynikají zrovna komfortem při focení, nicméně jsou praktické. Pro majitele zrcadlovek je na trhu široké spektrum pláštěnek, které mají navíc plastikový tubus pro vyčnívající objektiv (teleobjektiv), který je zakončen krycím sklem.

Nejjistějším a velmi komfortním řešením je podvodní pouzdro, jen ta cena je vyšší...jpg
Nejjistějším a velmi komfortním řešením je podvodní pouzdro, jen ta cena je vyšší…

Alternativním řešením je použití smršťovací potravinové folie, kterou fotoaparát obalíte a můžete s klidným svědomím vyrazit do deště. Tuto variantu ale využijí pravděpodobně pouze majitelé zoomových objektivů, které nemění délku při změně ohniska. Jediné, co fólií neochráníte je přední čočka objektivu, o její ochranu se však postará jakýkoliv ochranný či UV filtr.

Fotíme v zimě

Při fotografování při nízkých teplotách je vhodné mít s sebou k dispozici záložní baterii, kterou v ideálním případě schováte ve vnitřní kapse oblečení, aby byla v teple. Větší pozornost však v zimním období věnujte fotoaparátu při přechodu do teplých prostor. Jakmile přijdete z fotovycházky domů, rozhodně nevyndávejte aparát z brašny, nechte brašnu zavřenou a položenou v místnosti a přibližně po hodině ji otevřete, ale stále ještě digitál nezapínejte. Přístroj je potřeba pozvolna aklimatizovat na jinou teplotu. Pokud byste jej okamžitě vytáhli ven, orosí se nejen objektiv, ale i vnitřní části a na problém je zaděláno.