Jak originálně nasvítit portrét? Experimentujte s odlesky a lomem světla
V tomto článku vám ukážeme, jak s pomocí několika obyčejných předmětů docílíte opravdu neobyčejných světelných efektů. Celý trik spočívá ve využití odlesků a lomu světla přes lesklé nebo průsvitné věci. Použili jsme třeba skleněný krystal nebo obyčejné CD. Podívejte se, jak efektně nasvítit (nejen) portrét a dostat do fotek originální hru světel a barev.
Odleskům se při focení většinou snažíme vyhýbat. Někdy jsou ale naopak vítaným zpestřením a dají se využít k vytvoření neobvyklých efektů. V tomto článku si ukážeme, jak s pomocí světla a několika obyčejných věcí vytvořit krásné světelné efekty a dodat tak portrétům úplně nový náboj.
Skleněné a jiné lesklé předměty
K focení jsme používali čtyři lesklé předměty. Na fotce níže je vidíte i s popisky, aby bylo v textu jasné, o čem je řeč. Jedná se o věci, které buď máte doma, nebo je velmi levně koupíte. Určitě ale najdete spoustu dalších vychytávek, které budou dobře fungovat.
Podobný efekt budou mít různé skleničky a lahve, vánoční ozdoby, žárovky, zrcátka a mnoho dalších věcí. Princip je ale vždy stejný – předmět zajímavým způsobem láme nebo odráží světlo, což na fotkách vytváří zajímavé efekty. Můžete toho využít hned dvěma způsoby:
- předmět buď dáte před objektiv a tvoříte efekt pomocí odrazu a lomu světla z okolí do objektivu,
- anebo skrz něj svítíte a rozlámaným světlem nasvítíte scénu.
V článku si ukážeme oba způsoby. Krom vybraných předmětů budete potřebovat také baterku, čelovku nebo třeba svítilnu v mobilu.
Vysvětlení postupu a zákulisí z focení najdete i ve videu:
Lom a odraz světla přes krystal a hranol
Jednoduché a efektní využití krystalu je dát ho těsně k objektivu a otáčet s ním, dokud se v hledáčku neobjeví něco zajímavého. Buď se v něm odráží světelné zdroje mimo záběr, které jsou navíc lehce rozložené do barevného spektra (což vidíte v levé části fotky). Nebo „rozlámete“ obraz přímo v záběru. Tak docílíte efektu barevného „ducha“ (pravá část fotky).
Je dobré umístit krystal spíš na okraj záběru, než přes prostředek, protože pak nedojde k deformaci obličeje. Pokud se ptáte, jak je možné dostat tyto efekty do levé i pravé strany, tak na jeden záběr s jedním krystalem to možné není. Proto byla předchozí fotka složena jako panorama ze dvou snímků. Tento postup je celkem jednoduchý, o využití panorama v portrétu jsem napsal samostatný článek.
Na další fotce je vidět odlesk z hranolu. Neodrážel jsem ostré světlo přímo ze zdroje, ale spíše rozptýlené světlo kousek od něj. Vznikl tak měkký odlesk. Navíc jsem pomocí odlesku zakryl levou část fotky, která sice dobře seděla do kompozice, ale nebylo na ní nic zajímavého.
Zajímavého efektu se dá docílit s použitím dalších světelných zdrojů. Na následující fotce je vidět, jak se dají využít třeba vánoční světýlka. S pomocí hranolu vznikl působivý odraz, který vyplnil spodní část fotky.
Jemnější efekt
Zkoušeli jsme fotit i s jedním zdrojem světla z pravé strany. V krystalu pak vznikl jen jemný matný odlesk, protože místo přímého světla se v něm odráží jenom měkké odražené světlo.
Odlesky nevypadají špatně ani v černobílé variantě.
Zrcadlení v CD
Disky CD už jsou sice lehce zastaralé médium, ale při podobném focení je pořád skvěle využijete, mají totiž zajímavý lesklý povrch. Když CD umístíte těsně k objektivu, vytvoříte zrcadlový odraz. Například v tomto případě jsem odrazem ozvláštnil spodní tmavou část fotky. Podobně se dá použít třeba zrcátko nebo mobil. Zkuste experimentovat se symetrií. Pokud chcete docílit zcela symetrické fotky, ale přímo při focení se to nepodaří, nevadí. Dokonalou symetrii snadno vytvoříte při úpravách v počítači.
Pokud do CD ještě něčím posvítíte, můžete navíc získat barevné odlesky.
Svícení skrz krystal
V druhé části článku se podíváme na jinou techniku – svícení bodovým zdrojem světla přes krystal. Takovéto obrazce vytvářelo světlo z kapesní svítilny, které jsem pomocí krystalu rozlámal. Na svítilně jsem nastavil nejširší světelný kužel:
A takto jsem krystal s baterkou držel. Mít v jedné ruce krystal s baterkou a ve druhé ruce foťák není úplně pohodlné:
Při nastavení úzkého pruhu světla na svítilně byl efekt ostřejší a světlo se láme do přesných obrazců:
Svícení skrz větší barevné sklo
A jako poslední jsme používali k lomu světla popelník ze silného barevného skla. Prosvětlili jsme ho baterkou a postupně jsme s ním otáčeli a pozorovali, kdy se zobrazí něco zajímavého.
Lepšího efektu dosáhnete, pokud máte někoho, kdo bude svítit. Jednak se pak nemusíte tolik soustředit na svícení a pohybování sklem, a hlavně pak modelku nasvítíte z boku a ne ve směru od foťáku. To je skoro vždy zajímavější varianta svícení.
Svícení z boku tvoří ostré stíny
Skleněné předměty světlo rozlámou, ale nezměkčí. Takže při focení u zdi vzniká ostrý, ale celkem zajímavý stín.
Barevné sklo vytváří v různých úhlech zajímavé světelné efekty. Ale počítejte s větším procentem odpadu, protože se často stane, že vyjde nějaký nelichotivý flek přes obličej a podobně.
Najděte další zajímavé věci a experimentujte!
Stejně jako všechny ostatní efekty, i tyto se při častém používání okoukají. Ale pro zpestření a nakopnutí kreativity je skvělé je vyzkoušet. Tento článek je jen malou ukázkou toho, co můžete s obyčejnými předměty vytvořit. Možnosti jsou ale rozhodně širší. Prohledejte dům nebo byt a tyto nebo jiné zajímavé věci určitě najdete!
Děkujeme baletní škole Balladine za zapůjčení prostor k focení!