Naučte se pomocí výběrů pracovat jen s určitou částí fotografie
Díváte se občas na fotku a říkáte si, že byste chtěli upravit jenom nějakou její část? Třeba ztmavit oblohu, rozostřit pozadí nebo lokálně změnit barvu předmětu? Pomohou vám výběrové nástroje.
Nástroje Výběru slouží k selekci určité oblasti snímku, s níž chcete pracovat samostatně. Funguje to ale i naopak – s označenou oblastí snímku pracovat nemusíte. V Zoner Photo Studiu je několik výběrových nástrojů, které najdete v pravém panelu Editoru.
Nástroje výběru a jeho režimy
Výběr určitých částí fotografie můžete provést několika nástroji:
- Obdélníkový výběr (M)
- Elipsový výběr (O)
- Laso (L)
- Polygonové laso (N)
- Magnetické laso (A)
- Kouzelná hůlka (W)
- Výběrový štětec (Shift+Q).
Každý z nich se hodí na jiný typ úprav. Jakmile jeden z těchto nástrojů aktivujete, boční panel vám ukáže několik nastavení. Ta se u různých nástrojů liší. Zároveň tato nastavení ovlivní jen budoucí práci s nástroji výběru – nezmění žádný již existující výběr. Výjimkou je funkce Zpřesnit výběr, která se aplikuje až na vybranou oblast. Vrátíme se k ní ale v závěru článku.
Mezi nejdůležitější nastavení patří režimy práce s výběrem. Ty najdete v horní části nastavení každého výběrového nástroje.
- Normální režim slouží k prvotnímu jednoduchému výběru oblasti fotografie.
- Díky režimu Přidat do výběru připojujete k vybrané oblasti ještě další plochu (nebo ji přidáte v jakémkoliv jiném režimu pomocí klávesy Shift).
- Režim Odebrat z výběru naopak odstraní část výběru (můžete také použít klávesu Ctrl v jiných režimech).
- Poslední režim Průnik vybere oblast, která vznikne překrytím aktuálního výběru s nově vytvořeným výběrem. Průnik si můžete představit jako nový nástroj, fungující jako vykrajovátko na cukroví, nebo jako inverzi k Odebrat z výběru. (Pokud chcete Průnik nastavit trvale, použijte současně klávesové zkratky Ctrl a Shift.)
Nastavení výběrů
Další nastavení, které se často při práci s výběry používá, je Rozmazání. To určuje, jak ostrý bude okraj výběru. Vyšší hodnota rozmazání způsobí plynulý přechod mezi vybranou a nevybranou částí. Pokud je rozmazání příliš velké, ztrácí se přesnost a ostré hrany výběru se zaoblují (v extrémním případě může výběr kvůli velké plynulosti zmizet). Často ale rozmazání zachrání drobné nepřesnosti výběru.
Díky možnosti invertovat můžete zaměňovat vybranou část za nevybranou a naopak. Tato možnost se hodí například v případě, když nechceme pracovat s objektem, ale s jeho pozadím, avšak výběr samotného pozadí je o dost složitější a pracnější než výběr objektu.
Zobrazení výběru
V pravém panelu nad histogramem si můžete zvolit režim zobrazení výběru.
Režimy zobrazení výběru využijete k tomu, abyste lépe viděli, zda je váš výběr dostatečně přesný. Původně je nastaveno zobrazení výběru na Žádné, kde se vám ukážou jen přerušované čáry kolem okrajů. Další režimy umožní zobrazit poloprůhledné překrytí červenou nebo modrou barvou, případně pouze černobíle masku.
Pokud máte nastavené Rozmazání na hodnotě vyšší než nula, rozmazaný výběr přechází do ztracena a tento přechod se stává viditelným, jestliže máte nastavené jiné zobrazení výběru než Žádné.
Výběr lze invertovat tlačítkem v pravém panelu nebo klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+I.
Obdélníkový a elipsový výběr
Díky Obdélníkovému a Elipsovému výběru můžete selektovat části snímku s pravidelným tvarem. Obdélníkovým výběrem označíte objekty s obdélníkovým nebo čtvercovým tvarem. Pro vytvoření čtvercového tvaru stiskněte a držte klávesu Shift v průběhu tažení. Pokud chcete určité místo fotografie nastavit jako střed výběru, držte při tažení klávesu Ctrl. Podobným způsobem funguje elipsový výběr, díky klávese Shift vytvoříte kruh.
Laso, polygonové a magnetické laso
Laso slouží k ručnímu výběru oblasti s nepravidelným obrysem. Jednoduše obkreslíte to, co chcete vybrat. Tento nástroj může být užitečný, když budete chytře zacházet s režimy práce s výběrem.
Polygonové laso použijte v případě, kdy je výběr možný ohraničit úsečkami, kterými nepravidelný objekt obklikáváte. První kliknutí do obrázku je počáteční bod, každý další klik vytvoří novou úsečku. Pokud uděláte chybu, poslední bod zrušíte klávesou Delete. Výběr můžete uzavřít dvojklikem, klávesou Enter nebo kliknutím na počáteční bod.
Magnetické laso je podobné polygonovému lasu, ale funguje na principu přichytávání se ke kontrastním hranám objektu – tedy na nejbližší hranu. Magnetické laso je ideální pro oddělení popředí od pozadí fotografie.
Pokud zaktivujete tento nástroj, v bočním panelu můžete ovlivnit i jeho Citlivost, která určuje velikost okolí, ve kterém je kontrastní hrana hledána. Vyhlazení čáry pak ovlivňuje tvar čáry výběru při hledání kontrastní hrany. Čím vyšší hodnotu nastavíte, tím hladší bude čára. Buďte ale opatrní, pokud jsou hrany příliš členité, nemusí Magnetické laso přesně kopírovat hranu.
Kouzelná hůlka a výběrový štětec
Nástroj Kouzelná hůlka vybírá oblast, která je podobná zvolenému bodu. Kouzelná hůlka může vybrat všechny podobné oblasti na fotografii nebo pouze v určitém místě, kde jste klikli. Toto nastavení ovlivňuje volba Spojitý. Jestliže ale volbu Spojitý nezvolíte, odstín jedné barvy (popřípadě podobnost vybraného bodu) se bude hledat kdekoliv na obrázku.
Nástroj Výběrový štětec umožňuje detailněji upravovat výběr obrázku – průměr, hustotu, rozmazání a rozestup. Tato nastavení ovlivňují průměr štětce, hustotu štětce (tedy to, jak „silně“ bude štětec malovat jediným dotykem) nebo to, jak výrazné budou okraje štětce. Používejte Výběrový štětec stejně jako další štětce v ZPS – tedy: buď klikněte do obrázku a táhněte, nebo klikněte opakovaně.
Zpřesnění výběru
Každý výběrový nástroj (základní výběry, kouzelná hůlka, magnetické laso i výběrový štětec) má ve spodní části panelu funkci Zpřesnit výběr, která vyhledává v současném výběru okraje a inteligentně ho zpřesní.
Je velmi praktické tuto funkci používat v případě složitých výběrů, které nelze dělat ručně, jako jsou například vlasy. Funguje to tak, že přibližně vyberete s přesahem vybíranou oblast s přesahem a posuvníky na úpravu zpřesnění doladíte jak intenzivně chcete zpřesnění provést.
Podrobněji se o zpřesňování dočtete v článku Zpřesnit výběr: Jak na fotkách snadno pracovat s vlasy, srstí a složitými okraji.
Posun a kopírování výběru
Ke zrušení výběru zmáčkněte tlačítko Esc nebo vyberte v Normálním režimu další výběr. Pro přesun výběru klikněte dovnitř a táhněte ho do místa, kam ho chcete přesunout. K uložení výběru (ne to, co je ve výběru, ale výběr samotný) použijte v menu záložku Výběr a poté Uložit výběr. Tento krok je užitečný k tomu, abyste mohli později znovu editovat ten stejný obrázek.
Část obrázku můžete také kopírovat (Upravit > Kopírovat nebo zkratka Ctrl+C) nebo vložit (Upravit > Vložit nebo zkratka Ctrl+V). Pokud budete chtít vkládat části i do jiné části toho stejného obrázku, nezapomeňte zrušit váš původní výběr. Vložená část obrázku se automaticky umístí do nové vrstvy.
Vyzkoušejte tyto nástroje Zoner Photo Studia na 7 dní zdarma, můžete si třeba jednoduše odbarvit část fotografie nebo rozmazat pozadí na fotografii.