Fotografie a kritika: jak přijímat kritiku a kde ji hledat

Všichni dobře víme, jak důležité je pro fotografa umět ovládat svůj fotoaparát, znát kompoziční principy nebo rozumět světlu. Avšak to, co ho opravdu posouvá dál, je kritika a konfrontace s jinými názory. Zpětná vazba vás vytrhává ze spokojené usedlosti a nutí vás dále rozvíjet své schopnosti. Klíčové je proto kritiku nejen snést, ale také si z ní vzít co nejvíc.

Když se něco nového naučíte, máte z toho radost. A to je přirozené a dobré, ale přesto byste v tomto bodě neměli ustrnout. Vystavte své fotografie očím veřejnosti, jděte s kůží na trh. Je to náročné, protože ostrá kritika může skutečně bolet. Navíc je tento proces nekonečný a jakýkoliv pocit dokonalosti bude vždy falešný. Může to znít tvrdě, ale rozhodně by vás to nemělo odradit. Kritiku totiž zpravidla doceníte až s odstupem, když si uvědomíte, jak moc vám pomohla dostat se dále.

Neberte to osobně

Tenhle podnadpis může znít banálně, ale mnoho fotografů skutečně bere kritiku jako útok na svou osobu nebo tvorbu. Myslí si, že jejich záměr prostě nebyl pochopen. Zapomínají na to, že k focenému místu nebo člověku má osobní vazbu, která mu zabraňuje vidět fotku nezaujatě. Proto je důležité vědět, jak se na ni dívají jiní lidé a jestli v ní nacházejí to, co chcete sdělit. 

Stejně důležité je to, aby váš kritik dokázal pojmenovat a zdůvodnit, co se mu na vaší fotce nelíbí. Pokud je zpětná vazba příliš strohá, požádejte svého kritika, jestli by mohl důvody svého soudu rozvinout.

Fotografie a kritika: jak přijímat kritiku a kde ji hledat
Mnoho z našich fotek se nám líbí, protože jsme fotili něco, k čemu jsme si vytvořili osobní vztah. Proto potřebujeme pohled nezaujatého člověka.

Kritika neznamená, že jste špatný fotograf

Negativní kritika by vás neměla přimět k opuštění vašeho tématu nebo snad k úplnému zanechání focení. Měla by vás naopak motivovat k tomu, abyste se zamysleli, proč fotíte to, co fotíte a co na tom můžete zlepšit. Za obsáhlou kritiku buďte vždy vděční. Zkuste se vymanit ze zajetí svého ega, které kritiku přirozeně rádo nemá a snažte se ji brát naopak pozitivně. Protože pokud si někdo dává námahu s kritikou vaší práce, znamená to, že vám chce pomoct a ne říct, že jste špatný fotograf.

Pokuste se na základě kritiky analyzovat své nedostatky a zaměřit se na jejich zlepšení. Nevycházejte jenom z kritiky jednoho člověka, fotografie je do jisté míry subjektivní záležitost. Čím víc lidí se k vašim fotkám vyjádří, tím lépe.

Jak se v tom neztratit?

Máte dostatek zpětné vazby, vyvstává ale nový problém. Každý názor je jiný, často protichůdný. Jak si z toho něco vzít? Na to žádný zaručený návod není, musíte se řídit hlavně citem. Pokud vám například někdo vyčítá neostrost fotky, která se jinému naopak líbí, zkuste sami sobě položit otázku, jestli ona neostrost má ve fotce nějaký smysl. Chtěli jste tím něco říct? Konečným arbitrem byste měli být vždy vy. Zkuste najít rovnováhu mezi otevřeným přijetím kritiky a udržením svého vlastního stylu, vlastní výpovědi.

Fotografie a kritika: jak přijímat kritiku a kde ji hledat
Někdo v téhle fotce může kritizovat mnoho prázdného prostoru. Pak záleží na tom, proč ho tam chci mít a o čem vypovídá. V tomto případě podtrhuje pustotu a rozlehlost krajiny.

Jak rozpoznat frustrovaného kritika

Žel ne každá kritika je konstruktivní. V některých případech útokem skutečně je a za pohnutkami vašeho kritika se může skrývat závist nebo frustrace. Poznáte to tak, že jeho kritika je agresivní nebo vulgární, velmi obecná („všechno je špatně!“) a není v ní ani jediný konstruktivní argument.

Frustrovaného kritika poznáte i tak, že odsuzuje či zesměšňuje samotný obsah vaší fotky. Typicky například vzhled modela/modelky nebo životní styl zachyceného člověka. Tehdy je nejlepší zhluboka se nadechnout a prostě nereagovat. Jakákoliv reakce vás zacyklí, ještě víc znechutí a frustrovaného kritika naopak povzbudí. Važte si svého času a do diskuse se vůbec nepouštějte.

Kde kritiku hledat?

Nejjednodušším zdrojem jsou sociální sítě a fotografické portály. Existuje velké množství tuzemských i zahraničních skupin, kam můžete přidávat fotky a dostanete na ně zpětnou vazbu. Výhodou je lehká dostupnost, nevýhodou mohou být velice strohé komentáře přicházející často od lidí, o kterých nic nevíte.

O stupeň lepší je vytvořit si přes sociální sítě skupinu kamarádů, s nimiž si můžete fotky vzájemně hodnotit. Obdobou jsou taky foto kluby, které najdete v každém větším městě, a do kterých se můžete snadno přidat. Nevýhodou mohou být paradoxně osobní vazby, kdy váš známý kritik ztratí od vašeho díla odstup nebo vás prostě nebude chtít kritizovat.

Fotografie a kritika: jak přijímat kritiku a kde ji hledat
Pokud se někomu rozhodnete ukázat svou tvorbu osobně, je dobré si fotky přinést fyzicky.

Třetí a nejlepší možností je požádat nějakého uznávaného fotografa o recenzi vašeho díla (v angličtině se tomu říká „portfolio review“). Může to stát nemalé peníze, ale názor odborníka z vašeho ranku může být taky nesmírně cenný a konstruktivní. Nebojte se oslovit fotografa, kterého uznáváte, přinejhorším vás odmítne.

Pokud nevíte, koho oslovit, najděte si fotografa, který má něco za sebou – knižní publikace, výstavy ve známých galeriích, výstupy v prestižních fotografických institucích… To je obvykle sázka na jistotu. Nenaleťte hlavně fotografům, kteří mají víc lajků než skutečných výstupů, a kteří to se sociálními sítěmi umí lépe než s fotoaparátem.