Jak na fotce vyměnit nudnou oblohu

Určitě se vám to už stalo. Jste na místě, které chcete mít nádherně zdokumentované, ale počasí je proti vám. Objekt, který fotíte, je sám o sobě zajímavý, ale obloha je nudná. Ve většině případů lze využít přechodové filtry a podobně, ale jsou i situace, kdy se vám jakkoliv upravená obloha stále nelíbí a je potřeba s ní něco udělat. Nabízí se poslední možnost – oblohu vyměnit.

V tomto článku si nepřečtete o tom, jak správně tvořit krajinářskou fotografii. Ukážeme si ale techniku, která vám pomůže v Zoner Photo Studiu X vaše snímky vylepšit nebo zachránit. Jak uvidíte, není to nic složitého.

Hned na začátku bych rád upozornil na to, abyste nepoužívali fotografie stažené z internetu. Používejte jen své vlastní fotky oblohy, vyfocené třeba za lepšího počasí. Fotky z internetu jsou z velké části nekvalitní, ale hlavně – jsou chráněné autorskými právy. Také je potřeba ctít nějakou „fotografickou etiku“. Nebudete se přece chtít chlubit fotkou, jejíž nejlepší část není vaše.

První krok – vhodný výběr snímků

V prvním kroku vás čeká následující – vybrat si fotku, na které chcete vyměnit oblohu, a druhou fotku, jejíž oblohu přenesete do upravované fotografie.

Prošel jsem si svůj fotoarchiv a vybral jsem fotografii, které by úprava nebe jedině prospěla. Pořídil jsem ji jednou v zámeckém parku v Litomyšli. Jenže tehdy byla zrovna šedá obloha, bez kontury mraků. A navíc ještě trochu pršelo. Hlavně kvůli tomu je fotografie nudná a fádní. Avšak pro ukázku výměny oblohy je jako stvořená.

Jak vyměnit nudnou oblohu v Zoner Photo Studiu X
Fotografie, kterou se pokusíme oživit.
Nikon D7000, Samyang 8mm f/3.5

Zapátral jsem také po fotografii se zajímavější oblohou. Našel jsem tento snímek, pořízený v Brně. Jako celek není snímek moc použitelný, ale počasí bylo znatelně lepší. Proto si půjčíme horní část fotografie.

Nezajímavá fotka s lepší oblohou.
Nikon D7000, Samyang 8mm f/3.5

Obě fotografie byly focené stejným ohniskem, čímž se dá vyhnout případné nedůvěryhodnosti způsobené rozdílnou šířkou záběru.

Druhý krok – překrytí fotografií

Ještě než přistoupíme k druhému kroku – překrytí fotografií – musíte si uvědomit, že původní fotografie má vybledlé barvy chmurného počasí. A také to, že vkládaný snímek je focený za jasného slunce.

Proto si původní fotografii v modulu Vyvolat přibarvíme (v tomto případě se hodí třeba úprava vyvážení bílé), přidáme kontrast a další úpravy podle potřeby. V případě, že by na fotce bylo slunce, musíte ho umístit tak, aby stíny na původní fotce byly správným směrem.

Až budete s barevností spokojeni, otevřete si fotku v modulu Editor. Tam klikněte na +Přidat vrstvu -> Vložit ze souboru a vyberte fotku s pěknou oblohou, kterou chcete použít. Vloží se vám jako nová vrstva, které zvolíte režim prolnutí Ztmavit. Tento režim zajistí, že nová obloha bude zakrývat jenom bílé části fotky.

Jak vyměnit nudnou oblohu v Zoner Photo Studiu X
Vložte ze souboru jako novou vrstvu fotku s pěknou oblohou…
Jak vyměnit nudnou oblohu v Zoner Photo Studiu X
…a nastavte jí režim prolnutí Ztmavit.

Dále je potřeba odstranit spodní části vkládané fotky, na níž obloha není. K tomu použijte masku vrstvy. Pomocí ikony vedle náhledu horní vrstvy vytvořte masku Odkrýt vše. U vrstvy vznikla nová ikona – maska.

Jak vyměnit nudnou oblohu v Zoner Photo Studiu X
Vytvořte novou masku Odkrýt vše.

Klikněte do ní a vyberte nástroj Štětec (B), pomocí kterého můžete zneviditelnit požadované části. To použijeme právě pro odstranění spodní části vložené fotografie. U štětce zvolte černou barvu a přejeďte s ním ty části obrazu, které chcete smazat. Pokud přetáhnete, není nutné klikat „Zpět“. Zvolte na štětci bílou barvu, která při malování konkrétní části opět zviditelní.

Jak vyměnit nudnou oblohu v Zoner Photo Studiu X
Odstranění spodní části maskou. Černým štětcem zamalujte místa, která mají zůstat nedotčená.

Jak můžete vidět, není nutné nic detailně vymaskovávat. Díky režimu Ztmavit je nové nebe vidět jen na světlých místech. Tím odpadá složité vybírání větví stromů, komínů a podobných detailů.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Je to ještě fotografie?

Upravená fotografie ale nemá úplně vypovídající hodnotu. V podstatě lže o tom, jaký byl můj výlet. Ale při focení nejsou jen situace, kdy chcete zachytit, jak to bylo ve skutečnosti.

Velmi často používám tento postup u oblohy aktuální, kdy vyfotím tmavou a světlou verzi, a takto si je pak ve výsledku poskládám. V některých případech je to přirozenější a osobnější, než si nechat fotky „automaticky smontovat“ přes HDR.

Osobně raději využívám vždy oblohu aktuální, protože v tom je podstata fotografie. Při výše zmíněném typu úpravy už by se dalo možná mluvit spíše o grafice než fotografii jako takové.

Vyzkoušejte si výměnu oblohy a dodejte svým fotkám živost. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma.