Vyfotit, nahrát, složit. Podívejte se, jak vytvořit panorama
Dechberoucí širokoúhlé snímky krajiny jsou oblíbené už od dob kinofilmu. Jenže jak vytvořit panoráma, ve kterém na sebe snímky správně navazují a které neruší čáry vznikající právě překrývaním fotek? Je to jednodušší, než se může zdát. Stačí jen správné fotky, pár minut času a panoramatická fotografie je na světě.
Základem je vybrat správné místo. Ne každá lokalita se totiž pro panoramatický snímek hodí. Pak se může se stát, že po složení finální fotky zjistíte, že je nezajímavá a že jste panoráma skládali zbytečně. Nejdřív si tedy vše dobře promyslete – stejně, jako byste fotografovali na kinofilm.
Jak vytvořit snímky na panoráma
Abyste mohli složit panoráma, potřebujete při fotografování dodržet některé základní postupy. Patří mezi ně například přepnutí fotoaparátu do manuálního režimu (M) a nastavení nejvhodnějších expozičních hodnot pro danou scénu. Tyto hodnoty poté nechte stejné pro všechny snímky.
Také je potřeba, aby se jednotlivé záběry alespoň z jedné třetiny překrývaly. Díky tomu bude jejich skládání naprosto snadné.
Před focením také otočte fotoaparát na výšku. Pokud ho budete držet klasicky, získáte panoráma v podobě nepěkné úzké nudle.
Při fotografování zdrojových snímků pak máte 3 možnosti, jak se s foťákem otáčet:
- Držte fotoaparát pevně v rukou a otáčejte se v bocích ve směru, ve kterém chcete panoráma nasnímat. Obří výhodou je rychlost snímání. Musíte ale počítat s většími úpravami zkreslení, které vzniká kvůli otáčení fotoaparátu v pomyslném oblouku.
- Fotoaparát upevněte na stativ a otáčejte s ním na stativu. Můžete tak snížit ISO a nastavit čas delší čas závěrky. Světlo pak lépe vykreslí krajinu. Fotoaparátem ale stále otáčíte v ose čipu a nikoliv objektivu, stále tedy musíte počítat s určitým zkreslením.
- Použijte stativ s panoramatickou hlavou, která vám umožní nastavit nodální bod. Díky tomu se zbavíte zkreslení a snímky na sebe budou dokonale navazovat. Nevýhoda je pak nejen v nákupu dalšího vybavení, ale také v delším nastavování. Nicméně výsledek stojí za to.
Osobně využívám první dvě zmíněné metody. Zároveň vždy raději připravím o jednu až dvě fotografie víc kvůli případnému ořezu a korekci zkreslení.
Jakmile máte zdrojové snímky vyfocené, nezapomeňte ještě zkontrolovat jejich expozici a ostrost. Některé chyby se totiž v počítači opravují jen těžce.
Jak z fotografií vytvořit panoráma
Nyní už stačí jen fotky složit do jedné. Jak na to si ukážeme na příkladu pěti fotografií orientovaných na výšku.
V Zoner Photo Studiu spusťte modul Správce a vyberte snímky, které chcete spojit.
Kompletní tvorba panoramatické fotografie vám tak včetně nafocení snímků a jejich následného spojení a úprav zabere jen několik minut. A nepřesného překrytí se už bát nemusíte.
Vyzkoušejte si tvorbu panoramatické fotografie i vy. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a zvládnete to rychle a bez složitého ručního zarovnávání.