Jak vytvořit rozmazané pozadí u portrétu
Malá hloubka ostrosti fotografie a rozostřené pozadí je to, co fotkám dodává šmrnc. Tento efekt dodává zejména portrétům eleganci a zároveň pomáhá zbavit se nežádoucích detailů v pozadí. Většina mobilních telefonů vám pozadí fotky rozmaže jedním kliknutím, ale kvalitou se zatím nevyrovná profesionálním foťákům. Ukážeme vám jak lze tohoto efektu dosáhnout v Zoner Photo Studiu X.
Základem tohoto článku je dvojice fotografií pořízených na jedné straně bezzrcadlovkou Panasonic Lumix DC-S5 a na straně druhé mobilním telefonem iPhone 12 Mini. Zde jsou fotografie pro srovnání:
Přestože jsou fotografie focené každá z jiného úhlu, je rozdíl v hloubce ostrosti zřejmý na první pohled.
Co se týče šumu nebo ostrosti, mobilní technologie se stále více zdokonalují, a i když výsledky nejsou špatné, tak stále nejsou dokonalé. Navíc pokud se něco nepovede, nemáme možnost příslušnou část obrázku opravit. Pokud tedy chceme kvalitní rozostření, musíme se o něj postarat sami pomocí Zoner Photo Studia X.
Výběr oblasti pro rozostření
Tato část je nejdůležitější a také nejvíc časově náročná. Je to částečně i proto, že zbytek procesu je naopak extrémně snadný a rychlý.
Ve většině případů je snadnější nevybírat pozadí, ale naopak modelku a až máme výběr hotový, tak jen provedeme jeho inverzi. Tento postup využijeme i tady.
Vše bude probíhat v modulu Editor, kde si nejprve otevřeme oddíl Nástroje pro práci s výběrem. Zde je několik možností, jak část fotografie vybrat. Jedním z nejuniverzálnějších a nejvíc použitelných je Magnetické laso (A).
Jde o nástroj, kterým postupně obkreslíme celou modelku. Onen magnetismus spočívá v tom, že se automaticky snaží přichytávat ke kontrastním hranám objektu. A vy klikáním myši pouze přidáváte body k výběru.
Pokud přetáhnete a vyberete oblast kterou nechcete, můžete se vrátit zpět pomocí klávesy Delete nebo Backspace.
A pokud se na konci vybírání přece jen ukáže, že na hranách jsou nepřesnosti, můžete výběr doplnit Výběrovým štětcem (Shift + Q) a následně využít Zpřesnění výběru.
Vybranou oblast si pak můžete lépe zobrazit pomocí ikony pro Zobrazení masky výběru, kterou najdete nad histogramem.
Protože jsme celou dobu pracovali s modelkou, ale rozmazávat chceme pozadí, musíme na konci výběr obrátit. Tento krok je rychlý, stačí v menu Výběr zvolit Invertovat výběr (Ctrl + Shift + I).
Rozmazání pozadí
Zde už je věc jednoduchá, nad vrstvami zvolíme Úpravy a Rozmazat (Ctrl + 6). Jako typ rozmazání zvolíme Gaussovské o síle, která nám připadá odpovídající.
Je důležité mít zaškrtnuté Rozmazávat jen vybranou oblast, jinak se do našeho výběru rozmaže i část s modelkou a vytvoří kolem ní špinavou auru.
A to je vše. V tomto případě jsme došli k dobrému výsledku snadno a efekt je velmi podobný originálnímu snímku z bezzrcadlovky.
Postupné rozmazání
Někdy nemusí stačit rozmazání aplikované stejnoměrně na celé pozadí. Pokud by za modelkou byly objekty výrazně bližší a zároveň i vzdálené, správně by se měly rozmazávat různou měrou.
Přesná simulace je velmi obtížná, ale můžeme použít aproximaci, když místo běžného rozmazání použijeme Tilt-shift efekt z menu Efekty. Výběr pozadí se provede stejným způsobem, ale rozmazání je postupné. Záleží na tom, kam nakreslíme „dělící čáru“, na které bude vše ostré a směrem od ní se bude rozmazání zvětšovat (na obě strany od čáry).
Jelikož má Tilt-shift efekt jako výchozí zvýšené Zesvětlení a Saturaci, obě hodnoty jsem snížila.
Originální snímek a verze upravená pomocí Tilt-shift efektu.
Tak si běžte stáhnout Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte si rozmazání i na svých fotografiích.