Jednoduchá tvorba HDR fotografií pomocí Zoner Photo Studia

HDR fotografie je ideální pro zachycení scén, u kterých je velký rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem, tedy pro scény s vysokým dynamickým rozsahem. Tvorba HDR snímků je vcelku jednoduchá – snímky se skládají na sebe a výsledky jsou překvapivé. Ukažme si proto v tomto článku, jak pomocí Zoner Photo Studia vytvořit a upravit HDR fotografie.

Pojem HDR (někdy také HDRI) je zkratkou pro High Dynamic Range Imaging – tedy snímek s vysokým dynamickým rozsahem. Jedná se o techniku, díky níž můžete vytvořit obraz s extrémně širokým rozsahem světel a stínů.

Digitální fotoaparáty mají ve srovnání s filmovým materiálem menší expoziční pružnost a také menší dynamický rozsah. To je jeden z důvodů, proč tvořit HDR snímky – při běžném způsobu fotografování totiž nejste u některých scén schopni zachytit vše, co vidíte lidský okem. Druhým využitím HDR fotografie je tvorba snímků s velmi vysokým lokálním kontrastem, což z nich ve výsledku dělá obrazy s až snovou atmosférou a vcelku výraznou barevností. Někdo by to mohl nazvat, že má fotografie kreslený nádech.

Pozor ale na to, abyste to s úpravou nepřehnali. Přehnanému HDR efektu jsem se při úpravě nevyhnul ani já. Ale chybami se člověk učí.

Ani já jsem se nevyhnul přehnanému HDR efektu. Fotografie z roku 2005.jpg
Ani já jsem se nevyhnul přehnanému HDR efektu. Fotografie z roku 2005.

Foťte do RAWu, ukládejte do TIFFu

Jestli chcete vytvářet HDR fotografie, doporučuju je fotografovat do formátu RAW – díky němu totiž různé expozice nastavíte daleko lépe než z obyčejných a okřesaných JPG formátů. Fotografie následně ukládejte do TIFFu – bezztrátového formátu, u něhož nehrozí, že se vám „rozsype“ obraz. Pohlídejte si také to, aby vyvážení bílé bylo stejné na všech fotografiích. V Zoner Photo Studiu můžete HDR fotografie tvořit ale i přímo z RAW souborů a až poté uložit do formátu TIFF.

Dva způsoby vytvoření HDR v ZPS

K vytvoření HDR fotografie potřebujete nejméně dvě stejné fotografie, které se liší pouze expozicí. Jedna fotografie je podexponovaná kvůli detailům ve světlech, druhá je přeexponovaná kvůli detailům ve stínech. Spojením těchto dvou snímků vznikne HDR fotografie.

Zoner Photo Studio přímo nabízí možnost vytvořit HDR fotografii. Tuto funkci najdete ve Správci v Menu > Vytvořit nebo v pravém postranním panelu vedle tlačítka Export.

HDR fotografii můžete vytvořit přes nabídku Vytvořit.jpg
HDR fotografii můžete vytvořit přes nabídku Vytvořit.

Můžete si vybrat ze dvou možností nastavení: HDR prolínáním expozic nebo HDR mapováním tonality.

Obě funkce mají stejný úvod. Vyberete stejné, ale expozičně různé fotografie, ze kterých budete vytvářet HDR efekt. Pak se ale liší.

V tomto článku si ukážeme obě dvě možnosti nastavení. Vstupem pro HDR fotografie budou tyto tři fotografie, které pomocí ZPS spojíme do jedné HDR fotky:

První klasicky upravená fotografie.jpg
První klasicky upravená fotografie.
Podexponované fotografie, pro detaily ve světlech.jpg
Podexponované fotografie, pro detaily ve světlech.
Přeexponovaná fotografie, pro detaily ve stínech.jpg
Přeexponovaná fotografie, pro detaily ve stínech.

HDR prolínáním expozic

Poté, co spustíte funkci HDR prolínám expozic, se vám otevře okno, ve kterém vyberete fotografie. Pokud byste měli rozdílné fotografie, v dalším kroku byste je museli zarovnat. V tomto případě ale můžete pokračovat dál, protože snímky jsou stejné.

Jakmile se vám otevře okno s nastavením přechodu, můžete začít nastavovat HDR efekt, přičemž tento efekt je rozdělený na světla, stíny a kontrast. Světla a stíny mají totožná nastavení, ale každá pro svou část histogramu.

Pracovní panel HDR prolínáním expozic.jpg
Pracovní panel HDR prolínáním expozic.

Při úpravě světel a stínů můžete pomocí posuvníků nastavovat tyto parametry:

  • Práh přechodu určuje, kolik detailů ze světel nebo se stínů se má do výsledné fotografie dostat.
  • Plynulost přechodu ovlivňuje, jak už název napovídá, plynulost přechodu mezi fotografiemi. U tohoto posuvníku si dávejte pozor na to, aby kolem kontur nebyla takzvaná aura.
  • Rozmazání masky určuje, jak do kterých částí fotografie HDR efekt zasáhne. Čím je rozmazání masky nižší, tím je efekt vyšší, ale zároveň je tím fotografie méně kontrastní. Dalo by se tak říct, že fotografie tím ztratí světla nebo stíny, případně oboje.
  • Intenzitou efektu nastavíte sílu efektu.

Jako poslední krok doladíte Kontrast. Následně vás program přehodí do editoru, kde fotografii můžete doupravit.

Výsledná fotografie po aplikování HDR efektu.jpg
Výsledná fotografie po aplikování HDR efektu.

HDR mapováním tonality

Další možností, jak udělat HDR fotografii, je pomocí funkce HDR mapováním tonality. Tato možnost s sebou přináší poměrně výraznější HDR efekt. Na výběr máte dvě metody úpravy. Buďto pomocí metody Jasová, nebo pomocí metody Kontrastová.

Pracovní panel HDR mapováním tonality.jpg
Pracovní panel HDR mapováním tonality.

U obou metod máte na výběr stejné posuvníky:

  • Intenzitou nastavujete sílu efektu.
  • Kompresí upravujete kompresi obrázku, ale i počet detailů ve fotografii. Komprese prakticky funguje podobně jako první posuvník.
  • Posuvníkem Světlo nastavujete světla – respektive jejich sílu a intenzitu.
  • Gamma nastavuje světlost celého obrázku.
  • Sytostí dolaďujete barevnost fotografie. V této části doporučujeme saturaci spíš ubírat než přidávat.
  • Dalšími posuvníky nastavíte černý a bílý bod. Bílý bod použijte v případě, obsahuje-li snímek přepal, tedy velmi světlou plochu. Černý bod naopak ztmaví tmavé plochy a používá se v případě, že na fotografii chybí černá.
  • Posledními dvěma posuvníky nastavíte intenzitu stínů a světel.
Výsledná fotografie aplikován HDR efektu.jpg
Výsledná fotografie aplikován HDR efektu.

HDR se nehodí na každou fotku

HDR efekt je poměrně výrazná úprava. Dobře proto zvažte, kdy a jak jí zvolit a také v jaké síle. Jinak fotografii spíš uškodíte. Pokud se vám ale úprava povede, výsledky stojí za to – podívejte se například na fotografie focené pomocí HDR v tomto albu na Zoneramě.

Líbí se vám úprava fotky pomocí HDR efektu? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 7 dní zdarma a vyzkoušejte si stejnou úpravu na vašich fotkách.