Makrofotografie s otočeným objektivem

Špičková technická úroveň současných fotoaparátů nám umožňuje nejen zachytit s maximální přesností ten správný moment, ale posouvá možnosti našeho vnímání mnohem dál. Přibližujeme na stovky metrů, fotografujeme úžasné scenérie noční oblohy, ale také ohromující detaily našeho nejbližšího okolí. Profesionální makrofotografové se bez drahého vybavení neobejdou. Pokud ale s makrem začínáte, můžete udělat skvělé fotky i bez makroobjektivu – stačí otočit svůj běžný objektiv.

Rádi byste fotili všelijaké mušky, brouky, pavouky a jiné miniaturní živočichy, ale nemáte k tomu to správné vybavení? Nemusíte hned rozbíjet prasátko a pořizovat si makroobjektiv v hodnotě několika tisíc korun – občas se dají i velké věci fotografovat se základním vybavením.

Vybavení

Co budete potřebovat k tomu, abyste mohli vytvořit dobré makrosnímky? Bez fotoaparátu s vyměnitelným objektivem se neobejdete. Já sám pracuju se zrcadlovkou Nikon D5500 a objektivem Nikkor 35 mm, f/1.8.

Kromě velké dávky trpělivosti si připravte také sadu mezikroužků (cena je cca 270 korun), které poslouží k vymezení vzdálenosti mezi tělem fotoaparátu a objektivem. Tyto mezikroužky vám umožní znásobit zvětšení, kterého dosáhnete objektivem.

Potřebovat budete také reverzní kroužek (cena cca 190 korun), díky němuž můžete otočit objektiv vnějším sklem k tělu fotoaparátu. To způsobí zvětšení zachycovaného objektu.

Důležitým pomocníkem makrofotografování je blesk – nejlépe s dobře rozptýleným měkkým světlem. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je použít systémový blesk na fotoaparátu doplněný rozptylkou (plastová clona za cca 120 Kč). Existuje samozřejmě i mnoho jiných způsobů, ale z pohledu účelnosti a jednoduchosti je toto ideální variantou.

Vybavení pro makrosnímky:

  • Fotoaparát s vyměnitelným objektivem
  • Sada mezikroužků
  • Reverzní kroužek
  • Blesk s rozptylkou

Sestavení sady pro makrofotografie

Na tělo fotoaparátu nasaďte mezikroužky. Obvykle se skládají z více dílů, takže si snadno nastavíte potřebný poměr zvětšení. Čím více kroužků použijete, tím větší bude poměr zvětšení. Je to ovšem částečně na úkor kvality obrazu, takže si sami musíte zvolit, kolik kroužků použijete. Na ně cvaknete do bajonetového závěru reverzní kroužek. Nakonec do jemného závitu pro filtry našroubujete váš objektiv – ideálně pevné sklo 50 mm, ale stačí něco podobného. Čím menší je ale ohnisko objektivu, tím většího zvětšení jde docílit.

Sestavení fotoaparátu pomocí reverzního kroužku a sady mezikroužků. Nikon D5500, Nikkor 35mm, 1/60 s, ISO 1200
Sestavení fotoaparátu pomocí reverzního kroužku a sady mezikroužků.
Nikon D5500, Nikkor 35mm, 1/60 s, ISO 1200

Kreativní přístup se cení

Jelikož nevlastním objektiv s clonovým kroužkem, musel jsem se poprat ještě s jedním detailem, který mi znepříjemňoval život – nastavení clony. Otočením objektivu totiž nemůžete nastavovat clonu přes fotoaparát.

Můžete si zakoupit nástavec, který vám absenci clonového kroužku nahradí, ale já volím levnější řešení. Malou roličkou papíru nebo kouskem párátka podložíte clonovou lamelku na vnějším konci objektivu, aby se vám alespoň částečně otevřela clona. Jen pozor, aby vám nezapadl do objektivu – to by byl opravdu malér.

Nakonec nastavte ostření na co nejvzdálenější bod. I tak to ale bude jen pár centimetrů.

Objektiv Nikkor 35 mm. Nastavení clonové lamelky pomocí roličky papíru.jpg
Objektiv Nikkor 35 mm. Nastavení clonové lamelky pomocí roličky papíru.

Nastavení fotoaparátu

A teď už zbývá jen nastavit fotoaparát.

Vzhledem k otočenému objektivu nemáte jinou možnost než na ostření použít manuální režim, protože fotoaparát si myslí, že vám chybí objektiv.

Čas závěrky by měl být co nejdelší, abyste nemuseli příliš zvyšovat ISO a vyhnuli se tak zbytečně velkému šumu ve fotografii. Já obvykle používám 1/60 s. Clonu řeší rulička papíru, takže to můžete pustit z hlavy. No a zbývá nám ISO.

Protože nemám externí blesk, musel jsem nastavit vyšší hodnotu ISO, cca 800 až 1600 (podle počasí), a použít maličký a tolik zatracovaný vestavěný blesk. Aby světlo nebylo tak ostré, je dobré blesk něčím zaclonit. Například šikovně upevněným pruhem papíru nebo plastovou rozptylkou.

Rozptylka systémového blesku.jpg
Rozptylka systémového blesku.

Vyrazte na makro lov

Vše je nastavené a můžete se pustit do samotného focení v terénu. Nejdříve si najděte vhodný objekt – například pavouka, mouchu nebo lučního koníka – a pusťte se do práce.

Jelikož se jedná o velké přiblížení, musíte počítat s tím, že hloubka ostrosti bude opravdu velmi malá. Můžete sice namítnout, že pokud bych nepodkládal ovládací lamelku clony papírkem, měl bych hloubku ostrosti mnohem lepší, ale to zase nic neuvidíte v hledáčku, protože clona objektivu bude téměř zavřená. Takže musíte zvolit kompromis. V takovém případě je potřeba daný objekt vyfotit hned několikrát a mezi jednotlivými snímky vždy posunout objektiv o kousek blíže fotografovanému „predátorovi“.

Označení predátor není zcestné – až budete v maximálním soustředění hledět na třímilimetrového pavoučka přes celé pole hledáčku nebo displeje vašeho fotoaparátu a on udělá krok k vám, budete mít co dělat, abyste nevzali nohy na ramena. Vzdálenost, ze které budete fotit, je cca 3 až 5 cm, takže musíte být velmi opatrní, abyste jej nevyplašili.

Buďte trpěliví a nenechte se odradit tím, že jsou objekty vašeho zájmu neustále v pohybu. Však oni se za chvilku zastaví a potom přijde vaše chvíle.

Moucha domácí. Nikon D5500, Nikkor 35mm, 1/60 s, ISO 1200
Moucha domácí.
Nikon D5500, Nikkor 35mm, 1/60 s, ISO 1200
Třesavka. Nikon D5500, Nikkor 35mm, 1/125 s, ISO 100, blesk Nissin
Třesavka.
Nikon D5500, Nikkor 35mm, 1/125 s, ISO 100, blesk Nissin

U této techniky se při fotografování na ostrém slunci může velmi výrazně projevit chromatická aberace, která vám značně ovlivní výslednou kvalitu obrázku. Pozor si dávejte na nechtěné světlo. Používáte-li živý náhled na LCD displeji vašeho fotoaparátu, může při slunečním počasí docházet k průniku světla hledáčkem fotoaparátu dovnitř těla, což nepříjemně ovlivní výslednou fotografii.  V takovém případě doporučuju použít krytku hledáčku nebo jej přelepit černou páskou. Výsledek bude o mnoho lepší.

Pokud to jde, opřete si objektiv o pevný bod. Výsledná ostrost snímků i zarovnání v editoru bude mnohem lepší.

Máte-li externí blesk, neváhejte jej použít. Zvýší to vaše šance na pěkné snímky.

Luční koník. Nikon D5500, Nikkor 35mm, 1/60 s, ISO 1200
Luční koník.
Nikon D5500, Nikkor 35mm, 1/60 s, ISO 1200

Pozor na prach a nečistoty. Otočený objektiv není ničím chráněný a velmi krátká ohnisková vzdálenost zvyšuje riziko zachycení nečistot na objektivu. Ale nebojte. S trochou respektu k vašemu vybavení bude vše v pořádku.

Ne všechny fotky se však podaří. Obvykle vyjdou tak jedna až dvě fotky z deseti, ale i tak to za to stojí. Samotné focení je tak trochu dobrodružstvím, a pokud v tom najdete zalíbení, budete se za těmi malými potvůrkami rádi vracet. Jestli vaše snímky nevypadají tak, jak byste si představovali, nezoufejte – zítra je taky den. Na lov makrosnímků můžete vyrazit znova a znova, dokud vaše snímky nebudou dokonalé.

Pořídili jste zásobu snímků? Pojďme se podívat na to, jak makrofotografie zpracovat a upravit.