[VIDEO] Mist filtr pro měkkou kresbu: Otestovali jsme a poradíme, jak ho nahradit
Mist filtry jsou speciální efektové filtry, které změkčují kresbu a vytváří zasněné a mlhavé fotky. Moderní objektivy jsou dnes už tak dokonalé, že to občas bývá nuda. Proč je tedy trochu neobohatit přidáním filtru, který jim dodá charakter starého objektivu?
V tomto článku a videu si ukážeme, jak se s efektovým mist filtrem fotí. Také se dozvíte, jak si takový mist filtr vyrobit svépomocí a jak podobného efektu docílit v Zoner Photo Studiu X.
Jak to funguje?
Tyto difuzní změkčující filtry mají u různých výrobců různé názvy. Pro-Mist, Black Mist, Cinebloom, Dream FX… Pro zjednodušení jim budeme říkat prostě mist, protože mlha je to, co jejich vlastnosti nejlépe vystihuje. Jedná se o sklíčko, na kterém jsou rovnoměrně rozmístěny drobné tečky. Ty vytváří typický měkký efekt.
Filtry se prodávají v různých variantách také podle síly efektu. Od nejslabšího 1/8 přes 1/4, 1/2, až po nejsilnější 1, kde je efekt už velmi výrazný.
Rozsvítí světlo, vyhladí pleť
První efekt, který je vidět na první pohled, je aura okolo světelných zdrojů. Toto rozzáření pozorujeme nejvíce u světel, která svítí přímo do objektivy. Takže pokud chcete efekt co nejsilnější, hledejte protisvětlo.
Druhým efektem je změkčení pleti. Fotka je pořád ostrá, ale hrany jsou méně výrazné a struktura pleti tak není tolik zřetelná. To vám ušetří práci při retušování. Rozhodně ale nechceme tvrdit, že vám takto úplně odpadne starost s retušováním. Jedná se spíše o příjemný bonus.
Zamaskujte přepaly
Další zajímavou vlastností je rozzáření nejen bodů, ale i světlých ploch. Takže u scén s velkým dynamickým rozsahem, kde už fotoaparát světlé plochy nezachytí a vzniknou přepaly, můžete počítat s tím, že tyto přepaly budou díky odleskům plynulejší, takže méně rušivé.
Vzhledem k tomu, že tyto filtry (a nebo podobně měkké objektivy) používají často filmaři, docílíte touto technikou filmové atmosféry, pokud budete mist filtr kombinovat s zajímavým svícením.
Počítejte se snížením kontrastu
Mist filtry samozřejmě nemají jen výhody. Vzhledem ke změkčení obrazu dochází k tomu, že kromě nižší ostrosti klesá i kontrast a celková zřetelnost. Takže zejména v protisvětle se stává, že fotka je nekontrastní a za oparem. To vám přidá nějakou práci při úpravě. Naštěstí nástroje Zoner Photo Studia X jako Zřetelnost, Kontrast a Odstranění oparu si s tím u RAW formátu celkem slušně poradí.
Vyrobte si vlastní mist filtr
Pokud nechcete utrácet za originální filtr, zkuste si vyrobit vlastní. Stačí vám obyčejný UV filtr a lak na vlasy, případně jiný sprej. Stačí sprejem vytvořit v prostoru oblak a mávnout filtrem tak, aby se na něm zachytily kapky, které na skle zaschnou. Názorná ukázka je ve videu v horní části článku. Pro silnější efekt lze postup opakovat, ale nepřežeňte to.
Při porovnávání výsledků ve stejných podmínkách jsme byli překvapeni, že fotky s filtrem domácí výroby jsou v podstatě totožné jako ty s originálním filtrem.
Mist filtr z laku na vlasy za pár korun podává velmi slušný výkon. A nejen to, díky kvalitnímu laku má i příjemnou broskvovou vůni!
Přidejte efekt v počítači
Přidání podobného efektu je jednodušší, než by se mohlo zdát. Stačí vám Štětcový filtr (B) v modulu Vyvolat Zoner Photo Studia X. Pod funkcí Překrýt barvou vyberete kapátkem barvu, zvolíte režim Závoj a namalujete odlesky a záře podle potřeby. Celý postup najdete ve videu v horní části článku.
Je zajímavé, k jakým závěrům jsme při focení a psaní článku došli. Nejprve k tomu, že je jednodušší a levnější si filtr vyrobit, na konci můžeme dokonce konstatovat, že ještě levnější a praktičtější je možná spolehnout se až na úpravu v počítači. Toto rozhodnutí už ale necháme na vás.
Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte zamlžený efekt ještě dnes.