Mlha pokaždé jinak aneb objevte nové způsoby, jak fotit mlhu
Mlha je fotografický přítel, který ze všedních scén kolem vytvoří úplně novou podívanou. V tu chvíli vezměte svůj fotoaparát a utíkejte na lov. Následujících několik tipů vám pomůže z focení mlhy vytěžit maximum.
Některé možnosti, jak fotit mlhu, se nabízejí samy. Vždy je ale možný i alternativní úhel pohledu. Ukážeme vám, jak ho hledat, a zaměříme se i na kompozici a na tipy, které vám focení usnadní.
Různými způsoby za mlhou
Mnoho mých známých považuje sychravé počasí, kdy není přes mlhu vidět ani na konec ulice, za mrzutost a nejradši by takový den přeskočili. Já jsem z toho naopak nadšený. Pokud ráno vidím z okna mlhu a mám čas, vyrážím fotit. Podle situace používám jeden ze dvou přístupů.
Prvním z nich je „náhodné“ jezdění autem po krajině, kdy zastavuji kdekoliv, kde mi scéna připadá potenciálně zajímavá. Procházím se po okolí a hledám něco fotogenického. Někdy se po deseti minutách vrátím s fotkou podle svých představ, jindy po třiceti minutách chození nemám nic. Když mě okolí omrzí, pokračuji dál a hledám jiná zajímavá místa.
Druhý přístup uplatňuji, pokud už mám vyhlédnuté zajímavé místo. Pak jsem schopný vyrazit přímo tam a strávit na něm delší dobu čekáním na dobré podmínky. Mlha se totiž v průběhu času mění a během chvilky se může vyskytnout skvělý pohled, který se už nevrátí.
V tomto případě se mi nakonec nejvíc líbila hned první fotografie, ale ostatní určitě také najdou své uplatnění. Můžete srovnat snímky, které jsou ze stejného místa vždy zhruba po hodině, tj. šestá, sedmá a osmá hodina ranní:
Sami si můžete všimnout, že pokud jdete do mlhy velmi brzy, je potřeba mít i stativ – první snímek má expoziční dobu přes jednu sekundu. Ale po východu slunce už je mlha samotná tak rozzářená, že se bez stativu obejdete a focení je mnohem snazší.
Foťte i z výrazného nadhledu
Na úrovni mlhy je pohled efektní, ale možná ještě více strhující jsou záběry shora. Zde záleží nejen na množství mlhy, ale také na pozici slunce. Následující čtyři snímky jsem vyfotil během půl hodiny při východu slunce a každý je zjevně výrazně jiný:
Pokud ovšem fotíte se sluncem v záběru, vyplatí se natrénovat pořizování a zpracování fotografií metodou HDR. Všechny fotografie ze čtveřice výše tak byly pořízeny, takže každý výsledný snímek ve skutečnosti tvoří tři až pět různě světlých záběrů.
Detaily teleobjektivem
Při focení v mlze rozhodně doporučuji nosit s sebou i teleobjektiv. Pokud jste vysoko a máte dostatečný rozhled, můžete s jeho pomocí vypíchnout kdejaký detail. Bývá jich vidět mnoho, takže si někdy připadám jako dítě v cukrárně a nevím, čemu se věnovat dřív.
Sami se můžete přesvědčit, že to jsou opravdu malá místa. Předchozí snímek jsem fotil téměř ze shodného místa jako následující panorama. Původní detail zachycuje malý prostor zhruba uprostřed následujícího obrázku:
Detaily jsou zachytitelné nejen na vzdálenost několika kilometrů. I louka z úvodu článku skrývala podobné možnosti. Dlouhé ohnisko jsem použil spíš na potlačení perspektivy a odstranění nevhodného pozadí (vpravo za hranicí snímku vede silnice):
V mlze
Vraťme se ale ještě přímo do mlhy. Její schopnost postupně skrývat vzdálená místa ideálně využijeme na kompozicích s opakujícími se prvky, jako jsou stromy podél silnice.
Díky stejnému efektu se najednou mnohem snadněji fotí i detaily. Pozadí totiž téměř zanikne a příslušný element přímo před vámi se tak zdůrazní.
Vynikající jsou také záblesky slunečního světla procházející skrz mlhu, které se náhle objevují. Na chvíli tak scénu dramaticky pozmění.
A pokud mlha začne ztrácet svoji sílu a začne se objevovat slunce, je snadné zachytit jeho první paprsky ještě viditelné ve vzduchu.
Mlha ve městě
Když ranní nebo večerní mlhu zkombinujete s městskými světly, dostanete zcela jiný typ scény než byly krajinky výše. Navíc překvapivý – často i přímo ve svém okolí objevíte zákoutí, která jste navštívili stokrát a přesto je takto nepoznáte.
V obci jsou bonusem lidé. Těm se sice do mlhy příliš nechce, ale o to zajímavější je osamocená postava, kterou zachytíte.
Ve městě fotit můžete fotit také bez zapnutých pouličních lamp. I jednoduché pohledy najednou získají zasněný nádech.
Mlha vám nic neudělá
Mlhy se nemusíte bát. Stačí se teple obléknout a procházka v mlze pro vás bude příjemným zážitkem, u kterého získáte nový pohled na stará místa. A samozřejmě i nové záběry.
Zároveň je focení v mlze značně nepředvídatelné. Nevíte, za jak dlouho nebo na kterém místě skončí, ani jak se bude chovat a jak moc v ní uvidíte. To vše je ale součástí dobrodružství.
Zajímavá vás, jak „zamlžené“ fotografie upravit? Přečtěte si článek Jak fotit a upravovat krajinu v mlze krok za krokem.