Modifikátory světel – který k čemu slouží?

Modifikátory světel - který k čemu slouží

Neodmyslitelnou součástí, nejen ateliérového fotovybavení, jsou světla. Jejich tvar a směr můžeme přizpůsobovat pomocí tzv. modifikátorů. To jsou nástavce, které na blesky nebo světla přidáme a s jejich pomocí světla regulujeme. 

Modifikátory světel můžeme rozdělit do dvou pomyslných skupin.

  • Modifikátory, které nám světlo dělají měkčí a pomáhají ho rozptýlit. 
  • Modifikátory, které světlo dělají naopak tvrdší a koncentrují ho do jednoho místa.

Softboxy

Softboxy patří do první kategorie, dělají tedy světla měkčí a rozptylují ho. Jsou to jedny z nejčastěji používaných modifikátorů a dělí se ještě na další typy. Klasické softboxy jsou hranaté, mnohoúhelníkové (např. octaboxy) a kulaté. 

Jsou konstruovány tak, aby se světlo uvnitř odráželo od stříbrných ploch a skrze difuzor vyzařovalo ven. Díky tomu se výsledné světlo změkčí a zjemní přechody mezi světly a stíny. 

Na softbox můžeme přidat tzv. voštinu, která pomůže světlo více nasměrovat do jedné konkrétní oblasti.

Kulaté nebo mnohoúhelníkové softboxy vytváří světelný kruh, kterým nasvěcuje vše rovnoměrně. Mají velmi jemný přechod mezi hranici světla a místem, kde je již stín. Stín samotný má také jemný přechod. Ideální jsou například pro portréty od pasu nahoru.

Modifikátory světel, mnohoúhelníkový softbox
NanLite Forza 60 II Led světlo se softboxem. Zdroj: fotori.cz

Hranaté softboxy mají výraznější hranici plochy, kam svítí. Stíny jsou o něco ostřejší než u mnohoúhelníkových nebo kulatých softboxů. Nejvíce je využijete při focení produktů nebo při focení modelů na e-shop. V tomto případě budete potřebovat softboxy dostatečně velké (npř. 80×120 cm), abyste s nimi mohli nasvítit celou postavu.

Hranaté softboxy můžete používat jak vertikálně, tak horizontálně, podle oblasti, kterou chcete nasvítit. 

Modifikátory světel, hranatý softbox
Nanlite softbox 60 x 90CM | Bowens. Zdroj: fotori.cz

Stripbox

Specifičtějším typem softboxů je tzv. Stripbox, který je specifický svým dlouhým úzkým hranatým tvarem, který vypadá jako pruh, jak naznačuje i jeho název (z angl. strip = pruh). 

Difuzor je čirý nebo mléčný kryt svítidla, který nejen, že světlo změkčuje, ale také ho chrání proti poškození.

Stripbox využijete zejména při figurálním focení, tedy portrétů, celé postavy, aktů i módní fotografie. Je vhodný, ale také pro produktovou fotografii, například vyšších objektů jako jsou skleněné lahve apod. 

Modifikátory světel, stripbox
Stripbox KS 23×91 cm deštníkový s voštinou, adaptér Bowens. Zdroj: phototools.cz

Lantern

Jedním z typů softboxů je také tzv. lantern. Lantern je anglický název pro lucernu, čemuž odpovídá i vzhled tohoto softboxu. Používá se většinou k svícení shora a světlo rozptýlí do co nejširší oblasti. Simuluje tak jeden velký světelný zdroj, jako může být například stropní světlo.

Lantern využijete zejména při fotografování portrétů ve studiu.

Součástí lantern softboxu je také čtyřsekční rolovatelná „sukně“, kterou můžete mít svěšenou okolo softboxu, nebo srolovanou nahorů. Díky této „sukni“ máte světlo ještě více pod kontrolou a pomůže vám s odstíněním nežádoucího světla. 

Modifikátory světel, lantern
Nanlite Lantern softbox LT-80 pro Forza 80cm. Zdroj: fotori.cz

Deštník

Deštník lze využít jako difuzní pro zjemnění světla, nebo také jako odrazný stříbrný deštník. Mezi jeho hlavní výhody patří zejména lehká váha, skladnost a velmi snadná manipulace při rozkládání a skládání. 

Deštník na fotce níže disponuje odnímatelnou stříbrnou vrstvou, díky čemuž kombinuje právě odrazný i difuzní deštník. Lze pořídit deštníky pouze transparentní, stříbrné, nebo zlaté, či dokonce deštníky s vnějším difuzním plátnem.

Modifikátory světel, deštník
Fotografický stříbrný-difuzní deštník 102cm. Zdroj: phototools.cz

Fresnelová čočka

Fresnelová čočka nese název po svém vynálezci, kterým byl francouzský fyzik Augustin-Jean Fresnel a stojí na pomezí mezi skupinami modifikátorů, které světlo dělají měkčí a které tvrdší. 

Věděli jste, že fresnelová čočka byla původně vynalezena pro námořní majáky? Díky tomuto vynálezu viditelnost světla dosáhla desítek kilometrů a jeho účinnost se zvedla na 80%.

Díky svým optickým vlastnostem umožňuje svým otočením nastavit sílu světla, a tedy i jeho tvrdost. Můžete si tedy v podstatě vybrat, zda světlo chcete ztlumit a rozptýlit ho, čímž docílíte měkkého světla, nebo jej naopak koncentrovat do jednoho bodu a zesílit, což vytváří tvrdé světlo.  

Fresnelová čočka má na sobě tzv. barndoors, tedy klapky. Pomocí nich můžete světlo nasměrovat tam, kam potřebujete.

Modifikátory světel, fresnelova čočka
Fresnelová čočka na světle Nanlite Forza 150B. Zdroj: fotori.cz

Komínek

Nyní se dostáváme k modifikátorům, které světlo dělají tvrdší. První je tzv. komínek, který světlo směřuje do úzkého paprsku, pomocí kterého nasvítíte opravdu malou oblast. Součástí je odnímatelná voština, která světlo lehce změkčí a set barevných filtrů. 

Používá se nejčastěji při focení menších produktů, kdy chcete nasvítit jedno konkrétní místo. Můžete jej využít také jako protisvětlo, například při svícení do vlasů u portrétu. 

Modifikátory světel, komínek
Komínek s voštinou a filtry. Délka komínku je 205mm a ukončení je 62mm. Zdroj: fotori.cz

Beauty Dish

Beauty dish sice světlo změkčuje, ale i přesto patří mezi modifikátory, které dělají světlo tvrdší a o něco dramatičtější než softboxy. Je to vlastně taková kulatá „miska“ se zdrojem světla, který je zastíněný kotoučem. Světlo se tak rozptýlí po stěně „misky“, čímž světlo změkčí. 

Beauty dish se používá především pro portrétní, modelingovou a glamour fotografii.

Modifikátory světel, beauty dish
Beauty Dish 40 cm | Bowens. Zdroj: fotori.cz

Projektor neboli Spotlight 

Jedním z často využívaných modifikátorů je tzv. Spotlight, tedy bodové světlo. Pomocí něj můžete vytvarovat bodové divadelní světlo ve tvaru kruhu s ostrou hranou. Navíc si k němu můžete pořídit stínící vložky s různými vzory, pomocí kterých můžete vytvořit v pozadí různé struktury nebo dojem slunce svítícího skrze žaluzie. 

Modifikátory světel, spotlight
Nanlite PJ-BM-36 Projektor Mount | bowens projektor se šablonami. Zdroj: fotori.cz

Díky tomu se už ale nikdy na filmy či reklamy nebudete dívat stejně. Pokud někde ve filmu vidíte, že v záběru například někde v pozadí na stěnu svítí slunce skrze okno, vězte, že tam žádné okno, skrze které svítí, není. Je to právě Spotlight.

Modifikátory světel, spotlight s žaluziemi
Takto například může na zdi vypadat stínící vložka s motivem žaluzií.

Pokud si některý ze zmíněných modifikátorů chcete sami vyzkoušet, podívejte se na stránky půjčovny FOTORI, kde si je můžete zapůjčit. 

Zajímá vás, jak jednotlivé modifikátory vypadají v akci? Podívejte se na naše video, kde je zkoušíme v praxi.