Možnosti domácího skenování negativů
Focení na film se v posledních letech těší stoupající popularitě. Pokud si snímky začínáte sami vyvolávat, nedlouho na to budete nejspíš také řešit, jak negativy převést do digitální podoby. Protože digitalizace negativů v profesinálním labu se z dlouhodobého hlediska může pěkně prodražit, vyplatí se poohlédnout po vlastním skeneru.
Skenování negativů se od skenování obyčejných obrázků a dokumentů podstatně liší v jednom ohledu. Aby byl negativ dobře oskenovaný, je třeba jej prosvítit z obou stran. S normálním plochým skenerem to není možné provést, místo víka totiž potřebujete ještě jeden světelný zdroj. Takovou funkcí disponují speciální skenery určené pro skenování transparentních předloh.
Výroba vlastního skeneru
Než do nějakého investujete, můžete si zkusit vyrobit vlastní skener. Kolega Majo Eliáš zpracoval podrobný návod, jak sestavit skener z krabice od bot a digitální zrcadlovky s bleskem. Je ale třeba mít na paměti, že jde spíše o provizorní řešení. Kvalita takového skenu se hodí víceméně jen pro rychlý náhled nebo pro sdílení na sociálních sítích. Kvalitní tisky z takto pořízených obrázků bohužel nedostanete.
Přístroje určené pro skenování transparentních předloh
Mnohem lepší možnosti nabízí speciální skenery negativů. Cena takových přístrojů se pohybuje od dvou až tří tisíc po desítky tisíc korun. Nabídka skenerů ze začátku může být docela matoucí. Liší se v konstrukci, funkcích, technologiích, rozlišení i dalších parametrech. Dobrý skener by měl dokázat z negativu dostat maximální množství informací tak, abyste mohli fotografie dále retušovat, upravit a případně i připravit pro tisk.
Důležité je si ujasnit, k jakým účelům budete skener používat a jaký typ negativů budete skenovat. Potřebujete skenovat pouze kinofilmy nebo i svitkové filmy? Chcete obrázky hlavně archivovat a používat na webu, nebo se je chystáte také tisknout? Jak často a v jakém množství budete negativy skenovat? Pokud budete chtít například skenovat svitkové filmy, budete potřebovat skener, který je podporuje. Ne všechny skenery jsou svitkům uzpůsobeny. Nemáte-li temnou komoru a chcete fotky tisknout ve vysokém rozlišení, pak vaše nároky na skener budou větší a zároveň s tím také stoupne jeho cena.
Rychlost skeneru bude pro vás zásadní parametr, pokud chcete skenovat často a velké množství filmů. V tom případě koukejte po těch přístrojích, které umožňují skenovat více políček filmu zaráz.
Rozlišení skeneru
Buďte obezřetní zejména při číslech, která výrobce uvádí u rozlišení. Rozdíl mezi uvedeným rozlišením a skutečným rozlišením může být mnohdy podstatně rozdílný. V praxi to vypadá tak, že například naskenujete negativ se zvoleným rozlišením 7200 dpi, ale množství detailů, které takový sken nabízí, nebude odlišné od rozlišení cca 3000 dpi. Velikost souboru však bude mnohonásobně větší, obrázek bude obsahovat množství „prázdných“ pixelů, které nenesou žádnou podstatnou obrazovou informaci. Vyplatí se tak podívat předem na test či recenzi skeneru a tento faktor si zkontrolovat. Pro poměrně slušný sken kinofilmu ale i svitku by mělo dostačovat efektivní rozlišení skeneru cca 3000 dpi.
Barevná hloubka a denzita
Další dva parametry, které je dobré sledovat, jsou bitová či barevná hloubka a denzita. U obou dvou je v podstatě možné říct, že čím vyšší hodnoty jsou, tím lépe. Dobré výsledky poskytuje barevná hloubka 48 bitů a denzita o hodnotě 3. Bitová hloubka a denzita ovlivňují zejména to, jak věrné bude podání barev a tmavých a světlých tónů. Tedy čím vyšší hodnoty jsou, tím jemnější rozdíly by měl skener umět zvládnout.
Další funkce
Přínosné také může být, pokud skener disponuje technologií pro odstranění prachu a škrábanců (technologie ICE). Pomoci vám může s tím, co se vám nepodaří vyčistit před skenováním například pomocí stlačeného vzduchu. Sofistikovanější zařízení pak mohou nabízet i redukci zrna, funkce pro automatickou obnovu vybledlých barev, které se mohou hodit například při skenování starších negativů.
Co trh nabízí?
Variabilita modelů na trhu je poměrně velká. Rozdíly mezi jednotlivými konkrétními skenery ve stejné cenové kategorii už bývají ale mnohem menší. Základní skenery můžete pořídit už za cenu okolo 3 000 korun. Často jde o zařízení, která není ani nutno připojit k počítači, snímky ukládají například na SD kartu a mohou mít zabudované automatické posouvání filmu. Jde o malá kompaktní zařízení, která ovšem nemohou slíbit vysokou kvalitu snímků.
Také byste tu těžko hledali zařízení, které umí skenovat svitkový film. Hodí se hlavně pro rychlý převod do digitální podoby a případné sdílení na sociálních sítích. Typickým zástupcem je například Reflecta X9, který se prodává za 2 890 korun.
Ve střední třídě už najdete docela zajímavé přístroje. Cenový rozsah je zhruba od 7 do 20 tisíc korun. Často tu přichází ke slovu klasické ploché skenery, které mají v horní desce zabudované světlo pro prosvícení filmu. Dodávají se s držáky na různé typy negativů. I ty levnější přístroje z této kategorie zvládají často svitkové filmy.
Zařadit sem můžeme například ploché skenery od Epsonu – model V600 za 6 890 korun nebo dražší model V850 s propracovanějšími funkcemi za necelých 20 tisíc korun. Parametry odpovídají požadovaným hodnotám popsaným výše. Tyto přístroje můžete použít i pro přípravu skenů pro tisk.
Nejvyšší třída skenerů se cenově pohybuje v řádech desítek tisíc. Patří sem například Plustek OpticFilm 120 (cena cca 50 tisíc korun). Skenery v této kategorii nabízí kvalitní skeny vhodné i pro tisk větších formátů, pokročilejší skenovací software a funkce.
Záleží tedy, za jakým účelem si skener kupujete. Skener negativů jsem si pořizovala nedávno a snažila jsem se zejména najít kompromis mezi uspokojivou kvalitou a nepříliš vysokou cenou. Přístroj používám výhradně na digitalizaci určenou ke sdílení na webu a sociálních sítích, zvětšeniny bych raději chtěla zhotovovat ručně v temné komoře. Proto jsem se soustředila na nižší cenovou hranici střední kategorie.
Z momentálně dostupných skenerů dle recenzí vyšel nejlépe Epson V600. Skutečné rozlišení odpovídá zhruba 2400 dpi, barevná hloubka je 48 bitů, hodnota density je 3,4. Skener je vybaven funkcí ICE. Kvalita skenovaných snímků zmíněným účelům vyhovuje bez problému.
Jak se s takovým skenerem zachází, to si ukážeme v dalším článku.